Powiedz komuś!

piątek, 23 października 2020

poronienie, aborcja, żałoba, smutek, depresja, ciążaPsychologiczne skutki niepowodzeń położniczych.

 

Ciąża to okres wielu zmian. Zmienia się gospodarka hormonalna, ciało, priorytety. Oczekiwanie na dziecko to powód do radości – nie tylko rodziców. Do nowej roli przygotowują się babcie, dziadkowie, ciocie i wujkowie. Zmienia się także relacja między przyszłymi rodzicami.

Utrata ciąży w wyniku poronienia lub dziecka w okresie okołoporodowym, jak również decyzja o przerwaniu ciąży z przyczyn medycznych jest dla kobiety i całego systemu rodzinnego ogromną tragedią. Nagle ich życie drastycznie się zmienia. Wszystkie plany i marzenia, wyobrażenia odnośnie siebie w nowej roli odchodzą wraz z dzieckiem.

Poronienie lub przerwanie ciąży jest zdarzeniem medycznym, które wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie psychiczne i seksualne. Bez względu na stopień zaawansowania ciąży zdarzenie to jest przez psychologów nazywane kryzysem psychologicznym, czyli  naturalną reakcją na sytuację, z którą ciężko jest sobie poradzić ze względu na to, iż przekracza ona nasze możliwości adaptacyjne.

W pierwszym momencie pojawia się szok objawiający się ogromnym napięciem. Kobiety czują, jakby obserwowały cała sytuację z boku. Potem następuje konfrontacja z rzeczywistością, pojawiają się takie emocje jak rozpacz, żal, rozgoryczenie, smutek, złość. Kobieta odczuwa niechęć do własnego ciała, czuje, że to ono ją zawiodło, traci do niego zaufanie. Obniża się jej poczucie wartości jako kobiety. To wszystko ma ogromny wpływ na relację z partnerem i jej sferę seksualną. Kobieta może odczuwać niechęć do podjęcia współżycia spowodowany hormonalnie lub przez lęk o stan narządów rodnych po różnego rodzaju zabiegach. Może również pojawić się ogromny smutek i strach przed zajściem w kolejną ciążę. Lub odwrotnie. Niektóre kobiety pragną jak najszybciej zajść w drugą ciążę, aby wypełnić pustkę, którą czują.

Większość kobiet po pogodzeniu się ze stratą wraca do normalnego życia społecznego. Niestety, u części z nich mogą rozwinąć się długofalowe zaburzenia funkcjonowania.

Wśród nich psychiatrzy najczęściej wskazują depresję, lęki i ataki paniki, zaburzenia kompulsywne oraz PTSD (zespół stresu pourazowego).

Temat niepowodzeń okołoporodowych jest tematem bardzo delikatnym, ale także wzbudzającym wiele kontrowersji światopoglądowych. Bardzo ważne jest przyznanie drugiemu człowiekowi prawa do posiadania własnego światopoglądu. W tak trudnym momencie życia rodzice potrzebują przeżywać swoje emocje w atmosferze zaufania, godności i szacunku. Potrzebują opieki – najbliższych oraz tej systemowej – mądrze organizowanej przez Państwo.

 

Karolina Kwiatoń
pedagog
Stowarzyszenie Psychorada.pl >

 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.