Psychorada na Euro 2016!

reprezentacja euro

Nowości:

1.07. Strategiczne zarządzanie. Andrzej Nawałka >

30.06. Niezastąpiony jak Michał Pazdan >

29.06. Rozwój i rozwój. Grzegorz Krychowiak >

28.06. Mistrzowski Sukces - pakiet >

28.06. Dojrzałośc to najlepszy sposób na życie. Kamil Grosicki - artykuł >

21.06. Perfekcjonizm płynie z serca. Kamil Glik - artykuł >

20.06. Mistrzowska Motywacja - pakiet >

18.06. Wyznaczać cele jak Robert Lewandowski - artykuł >

16.06. Siła wewnętrzna jest w Tobie. Kuba Błaszczykowski - artykuł >

15.06. Mistrzowska Pewność Siebie - pakiet szkoleniowy  >

13.06. Mieć pewność siebie jak Wojciech Szczęsny - artykuł >


Już za parę chwil, za chwil parę…  rozpocznie się wielkie przedsięwzięcie sportowe - Euro 2016. Myślę, że nie trzeba nikomu mówić o co chodzi, bo wszystkie media ścigają się w dostarczaniu wiadomości na ten temat.

W tym roku Psychorada goręcej niż kiedykolwiek będzie kibicować naszej narodowej drużynie, ponieważ w polskiej reprezentacji są fantastyczni zawodnicy. Jeśli się zaczynasz się zastanawiać, co ma psychologia do sportu, to zapewniam cię, że bardzo wiele. Trening mentalny jest równie ważny, jak fizyczny.  Powie ci o tym każdy zawodnik reprezentacji, trener czy coach.

Według badań amerykańskich uczonych (1966)  sztywność poglądów, ekstrawersja, zależność od grupy czy stabilność emocjonalna w 29% różnicują sportowców odnoszących sukcesy od tych, którzy ich nie odnoszą. Oznacza to że prawie 1/3 sportowego  sukcesu zależy od uwarunkowań osobowościowych. Osobowość stanowi zatem jeden z elementów pomagających w zwyciężaniu.

Foto www.radiostar.net

 

Badacze sportowców

Z kolei w 1995 roku badania prowadzone przez Lerner’a i Locke’a wykazały, że inne czynniki psychologiczne, obok osobowości również mają znaczenie na osiąganie wysokich wyników w sporcie. Do tych umiejętności zaliczane są: wyznaczanie celu i poczucie własnej skuteczności.

Ciekawostką może być fakt, że badanie Schurr’a (1977) wykazało, że gracze zespołowi to zwykle osoby o podwyższonym poziomie lęku i ekstrawersji w porównaniu z zawodnikami indywidualnymi. Zastanawiające, prawda? J

Badania wybitnego Eysenck`a wykazały natomiast, że sportowcy to przeważnie osoby bardziej psychotyczne, aktywne, otwarte, szybko reagujące na zmiany i łatwiej się do nich przystosowujące.  

Aby osiągnąć poziom mistrzowski w dowolnej dziedzinie życia – czy to pracy zawodowej, czy życiu osobistym – trzeba mocno pracować nad swoim sukcesem.  Wymaga to wiele zaangażowania, konsekwencji i wyrzeczeń.  Każda osoba, która systematycznie czyli dzień po dniu przez kilka lat, zajmuje się swoim rozwojem osiąga poziom mistrzowski w tym co robi.

 

Psychorada na sportowo

Wytypowaliśmy 11 cech charakteru , które musi posiadać Mistrz, aby znaleźć się na szczycie.  W każdym tygodniu omówimy dwie z nich. Już w niedzielę szczegółowo opiszemy pierwszą z nich. A są to:

 • silna motywacja zewnętrzna i wewnętrzna
 • konsekwencja w działaniu
 • pewność siebie
 • praca nad sobą
 •  odporność psychiczna
 • perfekcjonizm
 • umiejętność wyznaczania celów krótko i długookresowych
 • cierpliwość
 • pozytywne nastawienie
 •  rozwój zawodowy
 • gotowość do zmian

Już w niedzielę, szczegółowo omówimy jedną z tych cech z informacjami jak ją korzystnie wzmacniać.  Jednocześnie odpalimy bardzo mocny pakiet szkoleniowy dla wszystkich, którzy chcą doprowadzić swoją pewność siebie do poziomu mistrzowskiego, w bardzo atrakcyjnej cenie. Spodziewaj się również porad eksperta, którym będzie psycholog olimpijski, wykładowca AWF, szkoleniowiec i komentator wydarzeń sportowych.  

 

 

Pozdrawiam serdecznie
Aneta Styńska
psycholog, psychoedukatorka, szkoleniowiec

.

 

Chcesz mieć dostęp do większej ilości artykułów? Załóż bezpłatne konto i sprawdź co jeszcze zyskasz >>

 

Komentarze z Facebooka:

Napisz co myślisz - pytania i merytoryczne komentarze zawsze mile widziane!

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków