Korek w sercu

:: Konsultacje psychologiczne lub seksuologiczne dla par >
:: Kurs video "Jak mieć udany związek" >

 

Czasem mówienie o uczuciach nie jest łatwe, szczególnie wtedy, kiedy sami nie wiemy, co czujemy, kiedy  się w tym pogubimy. On rozczarował Cię już mnóstwo razy. Kłócicie się, potem burza przycicha i jest całkiem dobrze, wypełniacie Wasze codzienne obowiązki związane z dzieckiem, pracą,  domem.

Tylko nie kochacie się ze sobą tak często jak dawniej, właściwie dosłownie ze sobą nie śpicie. On zasypia w salonie na kanapie, Ty zasypiasz z dzieckiem, bo tak jest Ci wygodniej. Jeśli synek w nocy Cię budzi, nie musisz z sypialni przechodzić do dziecinnego pokoju, żeby go uspokoić.

Coraz rzadziej mówisz mu , że go kochasz, czujesz, że brzmi  to jakoś fałszywie, kiedy wypowiadasz te słowa. Masz wrażenie, że mówisz wtedy obcym, nie swoim  głosem. Rzadziej też od niego słyszysz : kocham cię .

Aż pewnego dnia on Cię przytula i mówi: tęsknię za Tobą. Czy Ty mnie jeszcze kochasz? Czy jestem dla Ciebie ważny? Całuje Cię, rozbiera i głaszcze,  a Ty poddajesz się jego pocałunkom, ale nie potrafisz rozluźnić swojego ciała, na tyle, żeby współgrało z jego ciałem. Żebyś mogła poczuć, że stajecie się jednym w miłosnym uścisku. Bo w głowie masz burzę myśli skoncentrowanych na jednym pytaniu: czy  jeszcze go kochasz ? I bardzo chciałabyś znaleźć na to pytanie odpowiedź. Dla niego. A jeszcze bardziej dla siebie. Bo okazuje się, że tego nie wiesz.

Rozmawianie o uczuciach zbliża do siebie partnerów. Ale jak rozmawiać o nich, jeżeli sama nie wiesz, co czujesz. Musisz więc milczeć. Kiedy nie wiesz, czy jest jeszcze w Tobie miłość do niego, wtedy  czujesz momentami, kochając się z nim, a właściwie poddając się jego namiętności, że pozwalasz na gwałt na sobie. Że oddajesz  mu swoje ciało tylko dla jego przyjemności i może jeszcze po to, żebyście mogli dalej nazywać się małżeństwem. Za chwilę wstydzisz się takich myśli. Przecież on jest najbliższą Ci osobą. Kocha się z Tobą, więc jest jeszcze Twój , chce z Tobą być, jesteś dla niego ważna. Patrzysz na niego z czułością. Gdybyś potrafiła podzielić się z nim tym, co czujesz, przyniosłoby Ci to ulgę. Przestałabyś czuć się spięta,  jeśli mogłabyś być z nim szczera. Teraz masz poczucie, że go okłamujesz, kochając się z nim i pozwalając, żeby nie wiedział tego, że wątpisz  w swoją miłość do niego.

Raptem przychodzi do Ciebie pewne wyobrażenie w formie bardzo wyraźnego obrazu. Nie wiesz, co czujesz ale wiesz, jaki obraz  widzisz pod zamkniętymi powiekami. Możesz mu powiedzieć o tym, co widzisz, chociaż nie potrafisz jeszcze powiedzieć o tym, co czujesz.

- Wiesz - mówisz - kiedy się kochaliśmy, taki obraz miałam przed oczami: widziałam swoje zatkane serce. Wiedziałam, że jest czymś zatkane. I nie dawało mi spokoju pytanie o to, czym ono jest zatkane i co powoduje to , że jest zatkane.
- Czym kochanie, czy już wiesz?
- Tak, zobaczyłam to dokładnie właśnie przed chwilą. W sercu jest korek. Taki jak w butelce z winem. Kiedy mnie całowałeś miałam chwilami wrażenie, że czerwone wino w sercu napiera na korek i chce go wypchnąć, ale korek wciąż tkwił w środku. Wiesz, ja sama włożyłam w serce ten korek. Zakorkowałam je i nie pozwoliłam tego korka z serca wypchnąć.
- Kochanie, jak myślisz, czym jest to wino , a czym jest ten korek?
- Wino to miłość do Ciebie, którą mam cały czas w sercu, a korek powstał z moich lęków, które nie pozwalają tej miłości płynąć. Zablokowałam uczucia do Ciebie, żeby nie przeżywać więcej rozczarowań.
- Czym czułaś się rozczarowana? Powiedz wszystko co leży Ci na sercu.


Nagle wielka tama Waszego milczenia puściła uwalniając całe ogromne napięcie zgromadzone w Tobie. I słowa, potoki słów. Rozmowa o Waszych  uczuciach rozpoczęła się w tym momencie i trwała długo. Tyle czasu, ile potrzebowaliście na to, żeby powiedzieć sobie nawzajem o tym, co do siebie czujecie. O Waszych wzajemnych oczekiwaniach, rozczarowaniach i nadziejach.


Czasem wyobrażenia, które przychodzą  do nas na jawie, ale mogą też przychodzić we śnie, możemy wykorzystać do zobaczenia  tego, co jest w nas. Tego, co jest ważne. Przychodzą  w nich symbole mogące  nam pomóc zrozumieć to, czego nie rozumiemy. Zawierają ukryte znaczenia, które możemy odczytać, jeśli tylko spróbujemy to zrobić.


Polecamy:


Kursy i szkolenia:

 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.