Korek w sercu

Czasem mówienie o uczuciach nie jest łatwe, szczególnie wtedy, kiedy sami nie wiemy, co czujemy, kiedy  się w tym pogubimy.

On rozczarował Cię już mnóstwo razy. Kłócicie się, potem burza przycicha i jest całkiem dobrze, wypełniacie Wasze codzienne obowiązki związane z dzieckiem, pracą,  domem.

Tylko nie kochacie się ze sobą tak często jak dawniej, właściwie dosłownie ze sobą nie śpicie. On zasypia w salonie na kanapie, Ty zasypiasz z dzieckiem, bo tak jest Ci wygodniej. Jeśli synek w nocy Cię budzi, nie musisz z sypialni przechodzić do dziecinnego pokoju, żeby go uspokoić.

Coraz rzadziej mówisz mu , że go kochasz, czujesz, że brzmi  to jakoś fałszywie, kiedy wypowiadasz te słowa. Masz wrażenie, że mówisz wtedy obcym, nie swoim  głosem. Rzadziej też od niego słyszysz : kocham cię .

Aż pewnego dnia on Cię przytula i mówi: tęsknię za Tobą. Czy Ty mnie jeszcze kochasz? Czy jestem dla Ciebie ważny? Całuje Cię, rozbiera i głaszcze,  a Ty poddajesz się jego pocałunkom, ale nie potrafisz rozluźnić swojego ciała, na tyle, żeby współgrało z jego ciałem. Żebyś mogła poczuć, że stajecie się jednym w miłosnym uścisku. Bo w głowie masz burzę myśli skoncentrowanych na jednym pytaniu: czy  jeszcze go kochasz ? I bardzo chciałabyś znaleźć na to pytanie odpowiedź. Dla niego. A jeszcze bardziej dla siebie. Bo okazuje się, że tego nie wiesz.

Rozmawianie o uczuciach zbliża do siebie partnerów. Ale jak rozmawiać o nich, jeżeli sama nie wiesz, co czujesz. Musisz więc milczeć. Kiedy nie wiesz, czy jest jeszcze w Tobie miłość do niego, wtedy  czujesz momentami, kochając się z nim, a właściwie poddając się jego namiętności, że pozwalasz na gwałt na sobie. Że oddajesz  mu swoje ciało tylko dla jego przyjemności i może jeszcze po to, żebyście mogli dalej nazywać się małżeństwem. Za chwilę wstydzisz się takich myśli. Przecież on jest najbliższą Ci osobą. Kocha się z Tobą, więc jest jeszcze Twój , chce z Tobą być, jesteś dla niego ważna. Patrzysz na niego z czułością. Gdybyś potrafiła podzielić się z nim tym, co czujesz, przyniosłoby Ci to ulgę. Przestałabyś czuć się spięta,  jeśli mogłabyś być z nim szczera. Teraz masz poczucie, że go okłamujesz, kochając się z nim i pozwalając, żeby nie wiedział tego, że wątpisz  w swoją miłość do niego.

Raptem przychodzi do Ciebie pewne wyobrażenie w formie bardzo wyraźnego obrazu. Nie wiesz, co czujesz ale wiesz, jaki obraz  widzisz pod zamkniętymi powiekami. Możesz mu powiedzieć o tym, co widzisz, chociaż nie potrafisz jeszcze powiedzieć o tym, co czujesz.

- Wiesz - mówisz - kiedy się kochaliśmy, taki obraz miałam przed oczami: widziałam swoje zatkane serce. Wiedziałam, że jest czymś zatkane. I nie dawało mi spokoju pytanie o to, czym ono jest zatkane i co powoduje to , że jest zatkane.

- Czym kochanie, czy już wiesz?


- Tak, zobaczyłam to dokładnie właśnie przed chwilą. W sercu jest korek. Taki jak w butelce z winem. Kiedy mnie całowałeś miałam chwilami wrażenie, że czerwone wino w sercu napiera na korek i chce go wypchnąć, ale korek wciąż tkwił w środku. Wiesz, ja sama włożyłam w serce ten korek. Zakorkowałam je i nie pozwoliłam tego korka z serca wypchnąć.

- Kochanie, jak myślisz, czym jest to wino , a czym jest ten korek?

- Wino to miłość do Ciebie, którą mam cały czas w sercu, a korek powstał z moich lęków, które nie pozwalają tej miłości płynąć. Zablokowałam uczucia do Ciebie, żeby nie przeżywać więcej rozczarowań.


- Czym czułaś się rozczarowana? Powiedz wszystko co leży Ci na sercu.


Nagle wielka tama Waszego milczenia puściła uwalniając całe ogromne napięcie zgromadzone w Tobie. I słowa, potoki słów. Rozmowa o Waszych  uczuciach rozpoczęła się w tym momencie i trwała długo. Tyle czasu, ile potrzebowaliście na to, żeby powiedzieć sobie nawzajem o tym, co do siebie czujecie. O Waszych wzajemnych oczekiwaniach, rozczarowaniach i nadziejach.


Czasem wyobrażenia, które przychodzą  do nas na jawie, ale mogą też przychodzić we śnie, możemy wykorzystać do zobaczenia  tego, co jest w nas. Tego, co jest ważne. Przychodzą  w nich symbole mogące  nam pomóc zrozumieć to, czego nie rozumiemy. Zawierają ukryte znaczenia, które możemy odczytać, jeśli tylko spróbujemy to zrobić.

 

Kinga Frąckiewicz,
psycholog Psychorada.pl

 

Aby mieć pełny dostęp do wszystkich artykułów, bezpłatnych konsultacji, darmowego narzędzia monitorującego zadowolenie z życia i satysfakcję seksualną, oraz gratisowe ebooki załóż bezpłatne konto na Psychoradzie.  

 


Polecamy:
Kursy i szkolenia:

 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.