Problem z wyrażeniem uczuć partnera

Możesz rozwiązać wszystkie problemy osobiste, rodzinne i zawodowe w Twoim życiu. Profesjonalnie, skutecznie i anonimowo. 

 

Wyrażanie uczuć

Problem z wyrażeniem uczuć partnera


On ma niedługo zostać moim mężem... Jest w sumie jeden problem bardzo błahy, ale zarazem zasadniczy - on nie okazuje mi uczuć... Radziłam się już wszystkich. Bardzo często dostawałam radę: "powiedz Mu prosto z mostu, o co Ci chodzi" - i powiedziałam. Z Jego strony - zero reakcji. To naprawdę przykre... Już nie wiem, co mam robić... Dziś dopiero, jak zobaczył, że płaczę, to przytulił mnie i powiedział, że mnie kocha. Ale zdarza mu się to bardzo rzadko. Mówi, że taki już jest, zimny, że nie potrafi. Ale wiem, że umie, bo czasem jest cudowny. Co robić?Odpowiedź psychologa:

Nie wydaje mi się, że problem, o którym piszesz, jest dla Ciebie błahy. Nie widzisz, żeby partner okazywał Ci swoją miłość, a potrzebujesz tego. Potrzebujesz czuć się kochaną, adorowaną. Po czym masz poznać, że Twój narzeczony Cię kocha? Nie mówi Ci tego, nie przytula. A Ty nie potrafisz czytać w jego myślach. Masz prawo oczekiwać z jego strony gestów i słów pokazujących Ci, że jesteś kochana. Mam poczucie, że są to podstawowe rzeczy, które powinniśmy sobie dawać, będąc w związku. Bycie razem bez czułości, bez rozmów o tym, co czujemy do siebie, wydaje mi się pozbawione tego, co najważniejsze.


Rozumiem, że Twojemu narzeczonemu może być trudno okazywać uczucia. Być może dorastał w domu, w którym nie było w zwyczaju pokazywać emocji, może czuł się zawstydzany, kiedy okazywał miłość swoim rodzicom? Od niektórych rodziców stosujących zbyt represyjne wychowanie dzieci ciągle słyszą: "stój prosto, nie śmiej się głośno, bo nie wypada...", uczą się wtedy kontrolowania spontanicznego wyrażania swoich emocji. Jednak przy całym Twoim zrozumieniu dla trudności Twojego narzeczonego w wyrażaniu tego, co czuje, zachęcam Cię do tego, żebyś nie rezygnowała z mówienia mu o swoich ważnych potrzebach .


Jeżeli Twój narzeczony nie potrafi okazywać uczuć, może przecież próbować się tego nauczyć. To łatwe usprawiedliwienie stwierdzić: "już taki jestem i się nie zmienię". Ale prawda jest taka, że człowiek zmienia się przez całe swoje życie, od jego woli zależy to, w jaki sposób chce się zmieniać.


Warto przypomnieć o tym Twojemu narzeczonemu. Od Ciebie może się uczyć okazywania miłości. Ma dobrą nauczycielkę. Doceniaj momenty, w których zdarza mu się obdarzyć Cię czułością, mów mu wtedy, że "jest cudowny". Jeżeli czuje się przy Tobie bezpiecznie i jeżeli Wasz związek i Twoje uczucia są dla niego ważne, może próbować przełamać wstyd przed wyrażaniem swoich uczuć.


Jeśli z Twoją pomocą mu się to uda, będzie to z pożytkiem nie tylko dla Ciebie, ale również dla niego. Mówienie o tym, co czujemy, zbliża do nas ludzi, pozwala na bardziej autentyczne, głębsze kontakty. Pokazywanie tego, co czujemy - słowem , gestem, śmiechem sprawia, że czujemy się lepiej sami ze sobą. Przestajemy kontrolować swoje reakcje, pozwalamy sobie na pełniejsze wyrażanie siebie.


Pozdrawiamy serdecznie,
Psychorada.pl


Aby mieć pełny dostęp do wszystkich artykułów, bezpłatnych konsultacji, darmowego narzędzia monitorującego zadowolenie z życia i satysfakcję seksualną, oraz gratisowe ebooki załóż bezpłatne konto na Psychoradzie.


Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.