Czym jest asertywność?

:: Praktyczne wskazówki, jak sobie poradzić w nawiązaniu dobrych kontaktów z innymi ludźmi >

Czym jest asertywność

 

Niemal każdy z nas doświadczał takiej sytuacji, w której z trudem wyrażał swoje myśli, poglądy, emocje. Ale prawdopodobnie każdy zna choćby jedną osobę, która z łatwością nawiązuje kontakty, swobodnie podejmuje rozmowę, polemikę, broni własnego stanowiska. Możnaby przyjąć, że jest to wynik różnic indywidualnych.

 

Niewątpliwie tak. Nie oznacza to jednak, że osoby, które mają trudności z wyrażaniem uczuć, próśb, poglądów czy konstruktywnym reagowaniem na odmienne poglądy innych, muszą bezradnie trwać w tym stanie.

 

Jak być  asertywnym

Zachowanie asertywne to umiejętność, dzięki której ludzie otwarcie wyrażają swoje myśli, preferencje, uczucia, przekonania, poglądy, wartości, bez odczuwania wewnętrznego dyskomfortu i nie lekceważąc rozmówców. W sytuacjach konfliktowych, umiejętności asertywne pozwalają osiągnąć kompromis, bez poświęcania własnej godności i rezygnacji z uznanych wartości. Ludzie asertywni potrafią powiedzieć "nie" bez wyrzutów sumienia, złości czy lęku....

 

Być asertywnym znaczy domagać się swoich lub czyichś praw lub występować w ich obronie, w granicach nienaruszających praw i psychicznego terytorium innych osób oraz własnych.

 

Osoba asertywna ma jasno określony cel i potrafi kontrolować własne emocje, nie poddaje się zbyt łatwo manipulacjom i naciskom emocjonalnym innych osób.

 

W rzeczywistości na postawę asertywną składają się bardzo różne zachowania, za pomocą których człowiek może wyrażać uczucia, życzenia, opinie oraz dbać o swoje interesy bezpośrednio, stanowczo i uczciwie, a jednocześnie szanować inne osoby.

 

Bycie asertywnym przynosi dużo korzyści. Dzięki takiej postawie kontakty z innymi ludźmi stają się łatwiejsze i bardziej satysfakcjonujące.

 

Rozpowszechnienie się szacunku i jasnych relacji między ludźmi prowadzi do zmniejszenia się ich stresu i polepszenia atmosfery. Wzrasta też skuteczność działania, bo osoby asertywne sprawniej komunikują się w zespole.

 

Jak stać się asertywnym?


Czy można się stać asertywną osobą po przeczytaniu jednej, a nawet kilku mądrych książek albo po odbyciu treningu szkoleniowego, a nawet kilku szkoleń? A może asertywnym trzeba się urodzić i mieć odpowiednie geny?

 

Uczenie się stosowania metod asertywności jest procesem, który trwa przez całe życie i jest ściśle związany z rozwojem osobistym człowieka. Oczywistym staje się więc fakt, że treningu asertywności nie da się tylko "zaliczyć" ani też spowodować, by ktoś stosował tę metodę rozwiązywania problemów bez bardzo osobistego przekonania o jej słuszności.

 

Jednak bez żadnej wiedzy na ten temat nie jesteśmy w stanie "nagle" stać się asertywni. Pomocne w nauce asertywności mogą być różne książki szeroko opisujące ten temat.

 

 

 • Używaj otwarcie słów TAK i NIE.
 • Nie przepraszaj, jeśli nie zawiniłeś.
 • Nie usprawiedliwiaj się ani nie tłumacz nadmiernie, natomiast wyjaśniaj powody swojego postępowania, jeżeli chcesz być dobrze zrozumiany.
 • Nie napadaj na rozmówcę, nie strasz go, nie poddawaj w wątpliwość jego charakteru lub myślenia.
 • Używaj komunikatów typu JA, a nie komunikatów typu TY, dla przykładu - jeżeli ktoś się spóźnia na spotkanie z Tobą, nie napadaj go słowami: "jesteś nieodpowiedzialny, lekceważysz mój czas", tylko powiedz "czuję złość / jest mi przykro, kiedy się spóźniasz".
 • Gdy jesteś atakowany - broń się. Nie pozwalaj na naruszanie Twojej godności osobistej. Nie zgadzaj się na to, aby ktoś Cię traktował w sposób raniący Twoje uczucia. Pomocą mogą być takie zdania: "Nie podoba mi się sposób, w jaki do mnie mówisz", "Nie życzę sobie być tak traktowana", "Nie chcę, żebyś zwracał się do mnie w ten sposób" itp.
 • Staraj się nie kłamać - masz prawo być sobą, nie wstydź się siebie, nawet jeśli popełniasz błędy.
 • Mów jasno i wprost, o co Ci chodzi.
 • Pytaj otwarcie, gdy czegoś nie rozumiesz.
 • Mów, że nie wiesz, gdy czegoś nie wiesz; mów, że nie chcesz o czymś mówić, jeśli nie chcesz o tym mówić.
 • Zwróć uwagę, by realizować swoje zamiary, nie krzywdząc innych.
 • Przyznaj innym dokładnie takie same prawa do asertywnego zachowania, jakie przyznajesz sobie.
 • Wyrażaj otwarcie swoje oczekiwania, jeżeli ktoś narusza Twoje terytorium, powiedz mu o tym oraz wskaż, jak chcesz być na przyszłość traktowany. Np.: "Czuję złość, kiedy zwracasz się do mnie w ten sposób. Wolę / oczekuję, abyś konstruktywnie mnie oceniał."

Pozdrawiam serdecznie,
Agata Zegzda

 

PS Osobom które chcą osiągnąć szczęście w relacjach z innymi ludźmi polecamy:

Szkolenia online
„21 kroków do udanej komunikacji” >
„Jak mieć udane związki” >
„Jak uwierzyć w siebie i sprawić, by życie miało sens” >

Zajęcia indywidualne
e-Terapię par >
e-Konsultacje z psychologiem lub e-Terapię indywidualną >

 

Aby mieć pełny dostęp do wszystkich artykułów, bezpłatnych konsultacji, darmowego narzędzia monitorującego zadowolenie z życia i satysfakcję seksualną, oraz gratisowe ebooki załóż bezpłatne konto na Psychoradzie.

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.