Seks przed czy po ślubie?

Seks

Seks przed czy po ślubie?


Poznałam wspaniałego chłopaka.. nasza znajomość rozpoczęła się od pocałunku, potem były większe pieszczoty, ale nic specjalnego. Teraz jesteśmy razem już rok i chcemy się pobrać, ale on nie chce iść ze mną do łóżka przed ślubem. Twierdzi, że jest prawiczkiem, pochodzi z bardzo katolickiej rodziny, nie ma mowy o seksie. Jestem oburzona, ponieważ żyjemy w XXI w. i dawno za nami takie zasady. Nie chcę wychodzić za mąż, nie mając pewności, że w sferze seksualnej też jesteśmy dopasowani. Zaczynam się już martwić, czy on nie jest gejem. Nie wiem, jak go namówić na seks i co robić, jeśli mi się to nie uda. W końcu ślub już latem.Odpowiedź seksuologa:

Naszą seksualność wyznaczają normy swoiste dla danych grup społecznych. Wyróżniamy normy prawne, kulturowe, medyczne, religijne itp. Ludzie poruszają się w granicach tych norm, unikając tym samym ostracyzmu społecznego, sankcji prawnych oraz wyrzutów własnego sumienia. Postrzeganie norm oraz spostrzeganie elastyczności granic w dużej mierze zależy od środowiska, w którym się wychowujemy.


Jeśli wywodzimy się z rodziny o dość liberalnym podejściu do seksualności i aktywności seksualnych, wówczas nasze zachowanie w kontaktach fizycznych będzie bardziej swobodne, zgodne z naszymi potrzebami psychofizycznymi, nastawione na dostarczanie sobie i partnerowi przyjemności.


Pani chłopak wywodzi się ze środowiska konserwatywnego o zarysowanym wpływie religii chrześcijańskiej, która w określony sposób wyznacza zasady współżycia. Dotyczą one w szczególności traktowania seksu jako drogi prokreacyjnej oraz uzyskiwania przyjemności cielesnej budującej więź małżeńską. Pozamałżeńskie kontakty seksualne Kościół krytykuje i odrzuca.


Sfera seksualna jest bardzo ważna w relacji między dwojgiem ludzi. Udane życie seksualne jest źródłem satysfakcji i ważnym czynnikiem decydującym o poziomie zadowolenia z małżeństwa. To normalne, że obawia się Pani braku inicjacji przed ślubem. Proszę jednak pamiętać, że satysfakcjonujący seks w dużej mierze zależy od szacunku, akceptacji, wzajemnej miłości. Ludzie potrzebują czasu, aby "dopasować się" do siebie nie tylko w codziennym funkcjonowaniu, ale i w kontaktach seksualnych. Wymaga to chęci i pracy z obu stron.


Związek partnerski polega na kompromisie, akceptacji i zrozumieniu dla potrzeb i postaw drugiego człowieka. Przede wszystkim powinniście porozmawiać o własnych oczekiwaniach, obawach i pragnieniach - znaleźć porozumienie bez narzucania swojej woli partnerowi.


Pozdrawiam serdecznie,
Anna Zawadzka, seksuolog

Aby mieć pełny dostęp do wszystkich artykułów, bezpłatnych konsultacji, darmowego narzędzia monitorującego zadowolenie z życia i satysfakcję seksualną, oraz gratisowe ebooki załóż bezpłatne konto na Psychoradzie.


Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.