Co to jest doradztwo online

środa, 17 października 2018

W tekście doktorskim, a następnie w "Journal of Professional Counselling", Dr. Anthony Centore, stwierdził następujące informacje na temat usług internetowych:

"Od początku praktyki doradztwa w zakresie zdrowia psychicznego przetrwały wiele teoretycznych przesunięć - od Freuda, do Jungian, do Rogerian , i tak dalej. Jednak ostatnia zmiana dotyczy nie teorii terapeutycznej, ale medium, przez które udzielane jest doradztwo. Podczas gdy historycznie doradztwo w relacjach rozwijało się poprzez regularne kontakty między doradcą a klientem, telefonia i technologie online oferują nowe ścieżki tworzenia tych relacji uzdrawiających ".

Doradztwo online ma długą historię. Cornell University, już w 1986 roku, zaczął świadczyć usługi w zakresie terapii online, opracowując program "Ezra".  Z Ezrą studenci mogli anonimowo pisać do anonimowego terapeuty i otrzymać szybką pisemną odpowiedź.


Chociaż rok 1986 brzmi prawie archaicznie, biorąc pod uwage że do Polski internet wkroczył w 1995 roku, to w Wielkiej Brytanii aby pomóc ludziom zmagającym się z trudnościami osobistymi utworzono pierwszą linię telefoniczną  prawie 30 lat wcześniej - w roku 1953!  W Polsce dopiero w 1967 roku powstały dwa pierwsze telefony zaufania. Jeden ww Wrocławiu, a drugi w Gdansku.


Dzisiaj możemy myśleć o terapii online już nie tylko jako o pomocy telefonicznej czy e-mailowej, ale przede  wszystkim jako o wideokonferencji. Wraz z rozwojem technologii równiez pomoc swiadczona zdalnei będzie się rozwijać i ewoluować. Już dzisiaj dostępne są projekty sztucznej inteligencji, ktore udzielają pomocy dzieciom i dorosłym. Jednak, aby relacja była prawdziwa, ludzka, my na pewno zostaniemy przy kontakcie bezpośrednim :) O to możesz być spokojny. W Psychoradzie żaden robot nie będzie z tobą rozmawiać.

AS

Chcesz mieć dostęp do większej ilości artykułów? Załóż bezpłatne konto i sprawdź co jeszcze zyskasz >>

 

Komentarze z Facebooka:

Napisz co myślisz - pytania i merytoryczne komentarze zawsze mile widziane!

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.