Mam ochotę na seks, ale nie z moim partnerem

czwartek, 3 lutego 2011

:: Problemy w związku? Koniecznie wejdź na tę stronę >

Problemy w związkach są naturalne. Nie ma par które nie miały by żadnych trudności. A problemy sa po to, aby je rozwiązywać.

Problem:

Mam ochotę na seks, ale nie z moim partnerem. Bardzo go kocham, jesteśmy udaną parą, ale on mnie już nie podnieca. Nie umiem określić co się zmieniło, po prostu wypaliło się. Jak mam sobie z tym radzić, nie chcę go zdradzić, ale ja też mam swoje potrzeby seksualne, których on nie zaspokoi bo na mnie nie działa, żeby nawet nie wiem jakie moje zachcianki spełniał. ”

 

Odpowiedź seksuologa:

Spadek seksualnego zainteresowania partnerem jest dość często spotykanym problemem. Dotyczy głównie par z kilku lub kilkunastoletnim stażem. Z perspektywy kobiet emocje są niemalże nieodłącznym elementem seksu i stanowią jego istotną część. Dlatego najpierw należy rozważyć czy problem nie jest spowodowany właśnie zmianą struktury więzi emocjonalnej w związku.


Miłość składa się z różnych etapów, zmienia się w czasie, ewaluuje z pełnego uniesień zauroczenia do stabilnego związku opartego na przyjaźni i zaufaniu. W psychologii wyróżniamy trzy składniki miłości, w różnym natężeniu występujące w kolejnych etapach związku. Są nimi: intymność, namiętność i zaangażowanie.

 • Intymność to wzajemne zrozumienie, zaufanie, bliskość emocjonalna przejawiająca się budowaniem wspólnych wspomnień, planowaniem przyszłości. To także dzielenie się przeżyciami, dawanie i otrzymywanie wsparcia. Jest ona szczególnie wysoka w fazie zakochania. Z czasem jej natężenie maleje.
 • Kolejna część to namiętność znamienna dla pierwszych etapów znajomości. To przeżywanie gwałtownych uczuć, takich jak podniecenie, tęsknota, zazdrość czy niepokój. To również chęć odczuwania ciągłej bliskości fizycznej partnera oraz dążenie do wzajemnego zaspokajania potrzeb seksualnych. Natężenie namiętności także maleje z czasem.
 • Ostatnią częścią jest zaangażowanie charakterystyczne dla wieloletnich partnerów - polega na przekonaniu o dzieleniu wspólnie życia, aż do końca. Jej poziom utrzymuje się na względnie trwałym poziomie. Zaangażowanie jest braniem odpowiedzialności za szczęście partnera, całkowitym zaufaniem.


Z czasem intymność i namiętność w związku maleją. Są one jednak na tyle ważnymi składnikami miłości, że gdy ich poziom spadnie do zera to praktycznie rozpada się więź emocjonalna między partnerami i zazwyczaj decydują się oni na rozstanie. Na każdym etapie związku należy więc wciąż podsycać i rozpalać na nowo namiętność oraz budować intymność.

 

Intymność w związku

Warto zacząć od podniesienia poziomu intymności w związku. Na to jest właściwie tylko jeden skuteczny sposób: rozmowy, rozmowy, rozmowy. Szczególnie istotne są rozmowy o przyszłości, ustalanie wspólnych celów, dzielenie się wizjami i marzeniami. Ważne jest także wspominanie tego co było, albumy ze zdjęciami, powracanie w rozmowach do miłych, wspólnie spędzonych chwil, przypominanie sobie zabawnych sytuacji, ale także tych trudnych, które pokonuje się razem, dzięki miłości i wzajemnemu wsparciu.

Jeśli chodzi o podnoszenie poziomu namiętności skuteczne będzie wszystko, co romantyczne: czyli taki powrót do początków znajomości. Wspólne spacery, kolacje, kąpiele, przypadkowe dotyki, czułe pocałunku, wspólny wyjazd na weekend, łyżwy - czyli wszystkie te drobne i wielkie rzeczy zarazem, które podejmują zakochane pary, by być zawsze blisko siebie, by odczuwać swoją bliskość fizyczną.

 

Polecamy
Konsultacje psychologa i seksuologa | Terapia dla par

Masz wątpliwości odnośnie wyboru odpowiedniego specjalisty?
Zadzwoń do nas +48 798 605 338 lub wyślij SMS.

 
Aneta Styńska - ZnanyLekarz.pl Łukasz Choinkowski - ZnanyLekarz.pl Alicja Krawczyk - ZnanyLekarz.pl
Anna Jabłońska - ZnanyLekarz.pl

Hanna Świerczewska
psycholog,psychotraumatolog, psychoonkolog

Barbara Wysocka
psycholog, terapeuta SFBT

 

   

Obecnie nie przyjmuje nowych klientów

Magdalena Kowalska - ZnanyLekarz.pl

 Obecnie nie przyjmuje nowych klientów

Ewa Ambroziak
psycholog, coach

 

Masz wątpliwości odnośnie wyboru odpowiedniego specjalisty?

 • zadzwoń do nas

  +48 798 605 338

  (oddzwaniamy na nieodebrane połaczenia)
  lub +48 782 765 646 
 • lub wyślij SMS
 • albo zadzwoń korzystając z bezpłatnego połączenia
  (niebieska słuchawka w dole strony)

Jeśli od razu nie odbierzemy - oddzwonimy

 

Chcesz mieć dostęp do większej ilości artykułów? Załóż bezpłatne konto i sprawdź co jeszcze zyskasz >>

 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.