Stres – do czego na służy?

poniedziałek, 11 kwietnia 2022

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

stres

Stres – do czego na służy?


Stres jest czymś normalnym w naszym życiu. Każdy z nas go odczuwa i na niego reaguje. Jest to biologiczna reakcja naszego organizmu. A stres mobilizuje cały organizm do działania – pobudza, co oznacza, że bez stresu nie moglibyśmy funkcjonować. A stres towarzyszy nam w każdej sytuacji jako naturalna reakcja na poziomie fizjologicznym, jest zatem nieunikniony. Mogą go wyzwalać wszystkie sytuacje, które nam się przytrafiają, zarówno te przyjemne jak i te przykre.

Czy wiesz jakie są objawy silnego stresu?

  • Na poziomie psychicznym to jest to: pustka w głowie, w pamięci, trudności z koncentracją uwagi, trudności w podejmowaniu decyzji, poczucie bezradności, bezsilności, kłopoty ze snem.

  • Na poziomie fizjologicznym: płytki, przyspieszony oddech, częste oddawanie moczu, suchość w ustach i gardle, ból pleców, szyi i innych części ciała, zaburzenia menstruacji, bóle głowy, częste przeziębienia, podwyższone tętno, skoki ciśnienia, wzrost napięcia mięśniowego, odczucie chłodu lub gorąca, pocenie się, problemy gastryczne.

Objawy silnego stresu w zachowaniu, mogą to być np.: trudności z mówieniem, drżenie, tiki nerwowe, trudności w usiedzeniu w jednym miejscu, impulsywność, spożywanie alkoholu, narkotyków, nadmierne zażywanie leków, zmiany w sposobie odżywiania.

Objawy silnego stresu w sferze emocjonalnej, np.: rozdrażnienie, lęk, depresja, zamykanie się w sobie, złość, wrogość, gniew, przerażenie, strach, nerwowość.

Powyżej opisaliśmy co się może z Tobą dziać kiedy doświadczasz nadmiarowego stresu, takiego, który został nazwany dystresem, czyli stresem przeszkadzającym w życiu. Co oznacza, że nad takim odczuwaniem stresu warto popracować. To w jaki sposób reagujesz na sytuacje stresowe, w pewnym sensie zależy od Ciebie. Możesz zredukować nasilenie swoich reakcji.

Jest jednak optymalny poziom stresu, który wpływa mobilizująco na ludzi. A sam stres daje Ci sygnał: "walcz lub uciekaj". Co pozwala na błyskawiczną ocenę sytuacji w jakiej się znajdujesz.

Twoje reakcje i ich nasilenie zależy od Twoich doświadczeń oraz środowiska. Tego wszystkiego czego nauczyłeś się w dotychczasowym życiu. Warto przyjrzeć się temu jak reagujesz na stres, ponieważ może on Ci pomagać, czyli ułatwiać działanie, mobilizować, albo wręcz spowodować, że będziesz szybciej i sprawniej wykonywać pewne zadania, np. pod wpływem presji czasu.

Natomiast jeśli czujesz, że w określonych sytuacjach, czy okolicznościach nie jesteś w stanie nic zrobić, albo zamiast podejmować działania, które sprawiłyby poprawę Twojej sytuacji, robisz coś odwrotnego, albo kompletnie nic – co powoduje jeszcze większe uczucie paniki, beznadziei czy brak możliwości rozwiązania danej sytuacji. Albo kiedy po prostu Twoje reakcje, w kontekście wydarzeń są nadmiarowe, tak oceniasz je Ty sam lub Twoi bliscy, może być sygnałem, że potrzebujesz pomocy. Konkretnego wsparcia – jak sobie z tym stresem radzić.

Nie jest to ani łatwe, ani trudne. Niektórzy potrafią to robić dobrze, a inni muszą się nauczyć. Nie ma w tym nic złego. Po prostu jeśli to dostrzegasz – sięgnij po pomoc.

 

Alicja Krawczyk

Psycholog 

Patktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.