Testy diagnozujące zaburzenia – kiedy warto skorzystać?

poniedziałek, 10 maja 2021

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

zaburzenia

Testy diagnozujące zaburzenia – kiedy warto skorzystać?

 

Jest bardzo dużo różnych testów i kwestionariuszy badających zaburzenia, mogą to być rozmaite skale depresji (Skala Depresji Beck’a), czy testy zaburzeń afektywnych lub zaburzeń osobowości, zaburzeń lękowych, ale również zaburzeń odżywiania, czy innych.

 

Niektóre z nich można znaleźć w darmowej formie na forach internetowych, np. na forum poświęconym depresji i radzeniu sobie z nią. Możemy wykonać taki test przesiewowy. Dzięki któremu możemy dowiedzieć się jaki mniej więcej jest nasz stan. Prawdopodobnie, jeśli szukasz informacji na forum dotyczącym depresji oznacza, że czujesz już, że możesz mieć do czynienia z depresją. Dobrze, że szukasz pomocy. Jednak pamiętaj aby nie poprzestawać na tym, bo depresja nie minie samoczynnie. Trzeba się nią zająć , jak każdą inną chorobą.

 

Jeśli chodzi o zaburzenia, to testy czy kwestionariusze powinny być przeprowadzone jedynie przez psychologa lub psychiatrę, posiadającego niezbędną wiedzę i kwalifikacje do interpretacji wyników takiego testu. Niektóre z nich wymagają dodatkowo uzyskania certyfikatu uprawniającego do przeprowadzania, w sposób rzetelny diagnozy. Jednym z takich jest np. MMPI, którego zastosowanie zaleca się przy różnego rodzaju zaburzeń. Bada bardzo szerokie spektrum dlatego psychiatrzy czy psychologowie stosują go aby mieć jasność diagnozy w przypadku osób z zaburzeniami.

Dlatego, jeśli czujesz że Twoje funkcjonowanie jest inne niż osób z Twojego otoczenia, doświadczasz rzeczy, których nikt oprócz Ciebie nie jest w stanie dostrzec czy doświadczyć, warto sobie pomóc. Taka diagnoza pomaga znaleźć właściwą pomoc, dedykowaną do konkretnego człowieka i jego trudności. Wtedy zwykle zaleca się terapię i/lub leki wspomagająco. W takim przypadku leki służą wspomagająco, a terapia pomaga w dobrym funkcjonowaniu i rozróżnianiu tego co jest „w normie” a co poza nią.

 

Zawsze gdy czujesz, że w Twoim życiu co nie działa tak jak byś tego chciał, szukaj rozwiązania. Czasem wystarczy rozmowa z kimś bliskim ale bywają sprawy, które lepiej zostawić specjalistom i odpowiedniej diagnozie. Jak w chorobach mających wpłym na nasze zdrowie fizyczne, gdzie najpierw musi być dobra diagnoza, aby leczenie miało sens i mogło leczyć, podobnie w przypadku dolegliwości dotykających naszej psychiki. Rzetelna diagnoza daje możliwość lepszej pomocy.

 

Pozwól sobie pomóc…

 

Alicja Krawczyk
psycholog >

Masz wątpliwości odnośnie wyboru odpowiedniego specjalisty?
Zadzwoń do nas +48 798 605 338 lub wyślij SMS.

 
Aneta Styńska - ZnanyLekarz.pl Łukasz Choinkowski - ZnanyLekarz.pl Alicja Krawczyk - ZnanyLekarz.pl
Anna Jabłońska - ZnanyLekarz.pl

Hanna Świerczewska
psycholog,psychotraumatolog, psychoonkolog

Barbara Wysocka
psycholog, terapeuta SFBT

 

   

Obecnie nie przyjmuje nowych klientów

Magdalena Kowalska - ZnanyLekarz.pl

 Obecnie nie przyjmuje nowych klientów

Ewa Ambroziak
psycholog, coach

 

Masz wątpliwości odnośnie wyboru odpowiedniego specjalisty?

 • zadzwoń do nas

  +48 798 605 338

  (oddzwaniamy na nieodebrane połaczenia)
  lub +48 782 765 646 
 • lub wyślij SMS
 • albo zadzwoń korzystając z bezpłatnego połączenia
  (niebieska słuchawka w dole strony)

Jeśli od razu nie odbierzemy - oddzwonimy

 

Chcesz mieć dostęp do większej ilości artykułów? Załóż bezpłatne konto i sprawdź co jeszcze zyskasz >>

 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.