Toksyczny związek - Jesteś do niczego, więc znalazłem sobie kochankę

czwartek, 16 maja 2019

:: Konsultacje dla par i małżeństw >

Pani Joasia jest zamężna od 12 lat, ma 3 dzieci, jest wykształcona i inteligentna. Jednak po ślubie pod wpływem namowy męża zrezygnowała ze swoich marzeń o karierze i w 100% poświęciła się rodzinie. Wszystkie swoje umiejętności, pasje i serce włożyła w to, aby wszyscy w rodzinie czuli się szczęśliwi.

Niestety ani mąż, ani dorastające dzieci nie pomagają jej w domowych czynnościach, takich jak sprzątanie, zmywanie, pranie czy rozwieszenie go, nie mówiąc o docenieniu jej starań. Mąż często ja krytykuje, wytyka błędy, mówi że będąc cały dzień w domu, mogłaby się bardziej starać. Wymaga od niej całkowitego podporządkowania mimo, że sam nie jest w porządku wobec niej.

 

Mąż pani Joasi ma od pewnego czasu romans o którym ona doskonale wie, ponieważ mąż się z tym nie ukrywa. Pani Joasia milcząco się podporządkowuje tej sytuacji, nie potrafi się przeciwstawić, znosi upokorzenia i kąśliwe uwagi w milczeniu. Co więcej mąż obciąża ją odpowiedzialnością za swoją zdradę, mówiąc że jest brzydka, niezadbana, jest złą zoną. Mimo to pani Joasia nadal pełni posługi domowe i jeszcze bardziej się stara. Czuje się coraz bardziej nieszczęśliwa, mimo że myśli o rozwodzie, to jednak uważa, że nie powinna się rozstawać z mężem ze względu na dobro dzieci i wstyd jaki rozwód przyniósłby jej rodzinie. Obwinia siebie za nieudane życie, za to że się za mało stara, że nie umie sprawić by mąż był z nią szczęśliwy.

Co po zdradzie

Najczęstszym problemem jest nieprawidłowa komunikacja par. Badania potwierdzają, że satysfakcja ze związku jest związana z dobrej jakości rozmowami. Jeśli w związku przeważają konflikty oboje partnerzy czują coraz większa niechęć do siebie i się od siebie oddalają.

Destrukcyjne wzorce komunikacji, jak na powyższym przykładzie, powodują zaostrzanie się kryzysu. Można założyć, że cała rodzina ma problem z właściwym wyrażaniem swoich oczekiwań i opinii względem siebie. Te negatywne wzorce komunikacji, które trwale destabilizują związek, rozwijają się i utrwalają już w okresie przedmałżeńskim!

W powyższym przykładzie jedna ze stron wydaje rozkazy, kształtując zachowania partnera. Zatem o tym jak wygląda komunikacja, decydują cechy, potrzeby, nastroje nadawcy komunikatu, w tym wypadku męża. Ta forma wyrażania się  związana jest z kontrolą i wydawaniem nakazów. Mąż mógł wynieść ją z domu rodzinnego i uznać za trwały wzorzec do powtarzania już w swoim dorosłym życiu. Skoncentrował się na swojej nadrzędnej roli względem innych członków rodziny, zamiast dążyć do wzajemnego partnerstwa.

Rozwiązaniem dla par mających tego typu problem jest zmiana sposobu komunikacji w zależności od wzajemnych i sytuacyjnych potrzeb. Podczas terapii par oboje partnerzy uczą się, jak rozmawiać ze sobą,  aby się wreszcie usłyszeć i zrozumieć. W ten sposób partnerzy rozwijają swoją relację i uczą się ponownie szacunku do siebie i swoich potrzeb, wytwarzają bliskość i intymność. Ujawnianie własnych potrzeb, uczuć, informacji o sobie, próby zrozumienia intencji i treści otrzymywanych komunikatów czy aktywne słuchanie na odbudują związek pary.

np. zamiast "Jesteś leniwa", można powiedzieć "Mamy różne zdania co do tego jak prowadzić dom" i ustalić swoje stanowiska, a następnie podział obowiązków.

 

Związek po zdradzie

W przypadku zdrady, by małżeństwo czy para mogli dalej funkcjonować i zbudować swoją bliskość, absolutnie konieczne jest zerwanie wszystkich relacji z osobą z kochanka lub kochankiem.

Odbudowywanie związku po zdradzie jest bardzo trudne i wymaga podjęcia decyzji przez parę, że mimo tych przykrych wydarzeń, nadal chcą razem byc i zawalczyć o nową lepszą jakość związku. Bardzo pomocna może być terapia małżeńska.

 

Aneta Styńska
psycholog


PS Postaci występujące w tym przykładzie są fikcyjne. Wszelkie podobieństwo do rzeczywistych ludzi lub faktów w jest czysto przypadkowe i niezamierzone.

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.