Aby w sercu gościł maj

wtorek, 1 maja 2012

majówka

„Tyle słońca w całym mieście, nie widziałeś tego jeszcze... popatrz, o popatrz...."

Słowa piosenki Anny Jantar w pełni określają widok za oknem. Słońce ogrzewa ciała gorącymi promieniami. Sprawia, że uśmiech na twarzach gości, a ciało przybiera odcienie brązu. Powiew wiatru słabnie wśród tego ciepła. Tylko rozbudowane drzewa chłodzą swoimi licznymi gałęziami.

Wiosna w tym roku przywitała nas dość późno, ale wraz z początkiem maja pojawiła się za oknami. Ci z Was którzy ogą pozwolić sobie na odpoczynek, w pełni mogą skorzystać z wolnego czasu, odprężyć się, zregenerować siły.

 

Weekend majowy czas zacząć

Mając kilka dni wolnego od pracy, obowiązków, można skupić się na sobie, na własnych potrzebach. Życie codzienne czasami nie pozwala na realizację planów, czy swoich zachcianek. Zbyt duża ilość obowiązków zawodowych uniemożliwia wykorzystanie odpowiednio wolnego czasu. Może w takim razie weekend majowy jest dobrym momentem, aby pomyśleć o sobie, poukładać sprawy, które może były wcześniej zaniedbane?

 

Majówka to czas, kiedy można zadbać o swoją kondycję. Biorąc pod uwagę pogodę za oknem, można pojeździć na rowerze, rolkach czy pobiegać lub wybrać się na spacer. Oddychając świeżym powietrzem, człowiek nabiera siły. Dzięki ćwiczeniom, wzrasta wytrzymałość nie tylko fizyczna, ale również psychiczna.

Pokonywanie swoich trudności na boisku, korcie, czy na ścieżce może wpływać pozytywnie na psychikę. Czemu? Gdyż wykazywanie się swoimi zasobami podczas ćwiczeń można przełożyć na życie np. zawodowe. Skoro człowiek jest w stanie przebiec odległy dystans, czemu nie miałby poradzić sobie z nowym zadaniem. Sport może zmobilizować do działania w innych sferach. Oczywiście można w nich odnieść sukces, bądź ponieść porażkę, ale sama chęć spróbowania swoich sił w czymś nowym, nieznanym jest pozytywnym krokiem ku spojrzeniu na siebie bardziej pochlebnie. Dbając o kondycję, człowiek troszczy się również o swoje ciało, organizm. Pilnuje smukłości, masy mięśniowej. To nie tylko czas relaksu, ale również chwila myślenia o swoim ciele.

 

Ci co lubią czas spędzać aktywnie, mogą również wybrać się na jakąś wycieczkę. Wyjazd w odległe miejsce, odosobnione - czemu nie? Spacer po lesie, wyprawa w poszukiwaniu ciekawych miejsc. Może być to wycieczka w góry, czy nad wodę. W zależności od potrzeb, można zorganizować w ten sposób swój czas. Eskapada w okolicach zamieszkania również może być ciekawą przygodą. Tyle miejsc jest nieodkrytych, nie poznanych. Weekend majowy może być okazją do przyjrzenia się okolicy, w której człowiek żyje, pracuje, a z powodu braku czasu, nie wie jak wygląda przyroda znajdująca się w pobliżu. Może znajdują się zabytki, pomniki, które tworzą naszą historię, kulturę.

 

Warto spędzić trochę czasu na zewnątrz

 

Jeśli ćwiczenia fizyczne sprawiają komuś trudność, można posiedzieć na ławce w parku z książką w ręką. Kontakt z naturą oraz z literaturą dobrze robi - czyż nie jest to dobry pomysł na rozluźnienie nie tylko ciała, ale także umysłu? Zasięgnięcie kultury daje ukojenie, wyłącza człowieka choć na chwilę z codzienności. Wąchanie kwiatów czy patrzenie wprost na słońce może przynieść trochę spokoju. Spacer z dziećmi po parku nie tylko dorosłemu daje moment odpłynięcia, ale także dzieciom, które mogą pobawić się na świeżym powietrzu, wyszaleć się w piaskownicy z innymi małymi istotami. Chwila oddechu może dać dużo do myślenia: koncentracja nad rodziną, przyszłością dzieci czy własnym życiem.

 

Może jest to dobry czas, aby wprowadzić zmiany w swoje życie? Może właśnie teraz należy spróbować poprawić jakość własnego życia?

 

Relacje są najważniejsze!

Majówka to czas na odnowienie relacji z innymi. Mając kilka dni wolnego, można rozplanować je tak, aby spotkać się z przyjaciółmi, znajomymi, których może zaniedbaliśmy. Kontakt z nimi może sprawić trochę radości, uśmiechu na twarzy. Wspólny wypad na miasto, czy do parku - czemu nie? Jest to czas na podzielenie się swoimi sprawami, nie tylko przykrymi, ale również radosnymi, w których ktoś został doceniony, spełniony czy pochwalony.

 

Przekazanie innym swojego zadowolenia może wzmocnić swoje szczęście. Pogadanie o swoich problemach, może przynieść pozytywny rezultat. Może ktoś spojrzy z boku, obiektywnie na pewne sprawy, co ułatwi poradzenie sobie z nimi. A może wspólny wypad do kina, do teatru, czy na koncert? Relaks w miejscu, które człowiek lubi, obejrzenie filmu, na który czekał - warto o tym pomyśleć. Spotkanie ze znajomymi wzmacnia więzi pomiędzy ludźmi. Wspólne rozmowy, śmiechy sprawiają, że człowiek czuje się lepiej w towarzystwie. Przyjaciele tworzą sieć wsparcia dla człowieka. Są taką grupą, do której można się zwrócić, poprosić o coś. Sama bliskość jest ogromnym darem, dlatego warto pamiętać o nich. Warto zadbać o relacje międzyludzkie, kiedy ma się trochę wolnego czasu od codzienności, która nie zawsze pozwala na skupienie się na innych rzeczach.

 

Zadowolone z życia JA- to podstawa dobrostanu psychicznego

Czas wolny można spożytkować również w inny sposób. Może warto zainwestować w siebie? Jeśli człowiek planuje od jakiegoś czasu np. zacząć naukę języka chińskiego, to może to jest ten moment. Może warto zainteresować się jakąś szkołą, poszukać odpowiedniej grupy oraz prowadzącego, a może wystarczy się wybrać się do księgarni i kupić podręcznik do samodzielnej nauki. Może jest to czas na wprowadzenie zmian? Można zastanowić się nad sobą, zrobić listę swoich potrzeb i wnieść coś do życia. Nie musi to być jakieś kosztowne marzenie, warto aby spełniało swój cel: przyniosło radość osobie wykonującej czynność. Jeśli człowiek planuje zacząć wykonywać jakiś sport, może spróbować od biegania. Dość ciężkie ćwiczenie jak na początek, ale mało kosztowne. Wystarczą buty, strój sportowy i przede wszystkim chęci.

Motywacja w wielu kwestiach jest podstawą,aby osiągnąć sukces. Można zacząć od niewielkiego dystansu, a wraz z lepszą formą, można go sobie wydłużać. Bieganie jest męczącym sportem, jak pozostałe, ale może przynieść ogromną satysfakcję. Kiedyś nie możliwa do pokonania odległość, może być w zasięgu ręki, a raczej nóg ;)

 

Zmiany mogą dotyczyć również innych aspektów. Jeśli ktoś chce zmienić swój sposób bycia, może zastanowić się w jaki sposób może to zrealizować. Jeśli człowiek jest odizolowany od społeczeństwa, chce zacząć spotykać się ze znajomymi, a niestety przez pracę zaniedbuje ich. Co może w takim razie zrobić? Może zapisać sobie na kartce, co chce zmienić, jaką sferę życia ulepszyć. Najlepiej powiesić w miejscu widocznym każdego ranka i zapewnić siebie w ten sposób, że postara się o poprawę relacji z innymi. Wykonanie telefonu oraz wspólne spotkanie przy kawie, nie musi zajmować dużo czasu, ale zwiększa obszar komunikacji nie ograniczając jej tylko do kontaktów zawodowych. Chęć bycia asertywnym jest również pozytywną zmianą, która może wnieść sporo do życia. Można zacząć kształcić się w tym kierunku, poczytać co to słowo znaczy oraz jak należy odpowiednio reagować. Można poszukać warsztatów, które poświęcone są tej tematyce, ale może samoedukacja okaże się pożyteczna i wystarczająca. Zmiany mogą dotyczyć wielu aspektów życia. Ktoś może czuć potrzebę zadbania o swoje zdrowie. Pragnie lepiej się odżywiać, jeść więcej owoców i warzyw. Czemu nie? To również może przynieść wiele korzyści. Nie tylko myśli o ciele, ale również o duszy. A Ty jakie pragniesz wprowadzić zmiany? Zapraszam do dzielenia się swoimi sugestiami, planami.

 

Porządkowanie życia

Podczas tego długiego weekendu warto także zastanowić się nad porządkami. Nie tylko dotyczą one szafy, czy mieszkania, ale również życia. Może są jakieś niedokończone sprawy, którymi warto się zająć. Niektóre mogą wymagać dłuższego czasu, stąd może nadchodzący weekend jest dobrym momentem. Może warto otworzyć jakiś rozdział w swoim życiu, a coś zamknąć. Może coś już nie jest warte poświęcenia, za to inna część domaga się spełnienia. Porządki mogą dotyczyć życia osobistego. Może warto gdzieś wyjechać spełniając przy tym swoje marzenia. Może warto zacząć coś innego, co będzie odbiegać od dotychczasowego życia. Może to będzie właściwa droga, godna podążania. Może warto spojrzeć na coś z innej strony. Może dobrze by było zająć się sobą, zamiast być tylko dla innych. Może to będzie czas, aby odnaleźć siebie w gąszczu innych potrzeb. A może wręcz odwrotnie będzie to czas, aby inni byli górą, a nie tylko własne JA. Każdy z nas dokonuje porządków w innej sferze. W zależności od potrzeb, człowiek skupia się na jakieś części, która może odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu.

 

Cisza i JA

Majówka również może przynieść wiele refleksji nad sobą, nad swoim życiem. Jest to czas, w którym można skupić się nad swoją drogą zawodową, priorytetami. Może warto zainwestować w siebie. Wprowadzić zmiany dotyczące kariery, może warto powiększać swoje kwalifikacje, umiejętności. A może warto w końcu odpocząć, odciąć się od pracy, a skupić się na swoich pragnieniach. Warto spojrzeć na siebie w trochę inny sposób. Zobaczyć czy szczęście jest koło mnie, czy daleko od mojej drogi. Co może spowodować, że ono będzie bliżej, bardziej dostępne.

 

Może człowiek ma jakieś marzenia, plany, które zbliżą go do satysfakcji, spokoju czy właśnie szczęścia. Może warto wykonać krok ku realizacji tych marzeń. Może dodadzą trochę przyjemności, radości.

 

Wolny czas zawsze warto wykorzystać w sposób konstruktywny. Można spędzić go samotnie, w ciszy, bądź ze znajomymi czy rodziną. W zależności od rzeczy, które sprawiają nam przyjemność, warto któreś z nich uczynić. Pójść do kina, teatru, a może spędzić go nad ciekawą książką, które poniesie nas w świat wyobraźni. Można również aktywnie wykorzystać ten czas. Sport doda nam trochę siły oraz chęci do pracy. Można skupić się na swoich doznaniach. Refleksja nad sobą, życiem również może przynieść pozytywne skutki. Może warto coś zmienić, coś co przyniesie radość. Warto spróbować podołać nowym zadaniom, które mogą zbliżyć nas do szczęścia. Można popracować nad sobą, nad tym, co dodaje nam energii do działania.

 

 

 

Pozdrawiam Cię serdecznie
Anna Kolasińska
Psychorada.pl

 

FOTO Jon Sullivan

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.