Akceptacja siebie i życia, czemu jest ważna?

środa, 19 kwietnia 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Akceptacja siebieAkceptacja to proces przyjmowania i uznawania pewnej rzeczy lub sytuacji. Odnosi się ona zarówno do akceptacji samego siebie, jak i innych osób, różnych okoliczności, warunków, zmian, decyzji, itp.

Akceptacja może być trudna, szczególnie w sytuacjach, gdy mamy wewnętrzne opory lub sprzeczne uczucia wobec czegoś. Jednakże, jeśli potrafimy zaakceptować siebie i otaczający nas świat, to znacznie łatwiej nam będzie radzić sobie z życiowymi wyzwaniami i osiągać swoje cele.

Akceptacja siebie i życia jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala na osiągnięcie szczęścia, równowagi emocjonalnej i wewnętrznego spokoju.

Redukuje lęk i stres - Kiedy akceptujemy siebie i swoje życie, przestajemy się martwić o rzeczy, na które nie mamy wpływu. To pozwala nam na bardziej pozytywne podejście do życia i zmniejszenie poziomu lęku i stresu.

Poprawia samopoczucie - Akceptacja siebie oznacza, że nie próbujemy być kimś innym ani nie porównujemy się do innych. Zamiast tego, skupiamy się na tym, co robimy dobrze i co jest dla nas ważne, co może prowadzić do większego poczucia spełnienia i zadowolenia z życia.

Poprawia relacje z innymi - Kiedy akceptujemy siebie, jesteśmy bardziej otwarci i bardziej autentyczni w relacjach z innymi. To prowadzi do bardziej satysfakcjonujących i autentycznych interakcji, a także do większej tolerancji i zrozumienia dla innych ludzi.

Poprawia zdrowie psychiczne - Brak akceptacji siebie i swojego życia może prowadzić do różnych problemów zdrowia psychicznego, takich jak depresja i zaburzenia lękowe. Akceptacja siebie i swojego życia może pomóc w zmniejszeniu tych problemów lub nawet ich całkowitym wyeliminowaniu.

Daje poczucie kontroli - Akceptacja siebie oznacza, że akceptujemy swoje ograniczenia i umiejętności. Zamiast skupiać się na tym, co nas ogranicza, skupiamy się na tym, co możemy kontrolować. To pozwala nam na poczucie większej kontroli nad naszym życiem i bardziej pozytywne podejście do przyszłości.

Zwiększa poczucie własnej wartości: Akceptacja siebie pozwala na uznanie siebie za wartościową osobę, z akceptowaniem swoich wad i zalet. To pozwala na zwiększenie poczucia własnej wartości i pewności siebie.

Poprawia zdrowie psychiczne: Akceptacja siebie i życia może zmniejszać poziom stresu, lęku i depresji. Akceptowanie siebie takim, jakim się jest, pozwala na uwolnienie się od niezdrowych porównań z innymi ludźmi i zrezygnowanie z nieosiągalnych standardów, co może poprawić ogólny stan zdrowia psychicznego.

Wspomaga rozwijanie zdrowych relacji: Akceptacja siebie pozwala na budowanie zdrowych relacji z innymi ludźmi. Akceptując siebie, jesteśmy bardziej autentyczni i prawdziwi w relacjach z innymi, co pozwala na budowanie głębszych i bardziej satysfakcjonujących związków.

Akceptacja siebie pozwala na zrozumienie swoich mocnych stron, słabości i celów. Dzięki temu jesteśmy bardziej zmotywowani do osiągania swoich celów, ponieważ jesteśmy bardziej świadomi swoich możliwości i potencjału.

Pozwala na doświadczanie większej harmonii emocjonalnej. Akceptując siebie i swoją sytuację życiową, jesteśmy mniej narażeni na negatywne emocje, takie jak frustracja, złość czy niezadowolenie, co sprzyja naszemu ogólnemu dobrostanowi emocjonalnemu.

Akceptacja siebie i życia jest fundamentem rozwoju osobistego. Akceptując swoje mocne strony, słabości i doświadczenia życiowe, możemy rozwijać się, poznawać siebie i uczyć się na własnych błędach, co pozwala na rozwijanie się jako osoba.

Ułatwia radzenie sobie z trudnościami: Akceptacja siebie i życia pozwala na elastyczne radzenie sobie z trudnościami i przeciwnościami losu. Akceptując rzeczywistość taką, jaka jest, jesteśmy bardziej gotowi na wyzwania, które życie stawia przed nami, i potrafimy bardziej elastycznie dostosować się do zmieniających się okoliczności.

Podsumowując, akceptacja siebie i życia jest kluczowa dla dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Pomaga nam zmniejszyć lęk i stres, poprawiać relacje z innymi, polepszać samopoczucie i poczucie kontroli nad naszym życiem.

A w terapii psychologicznej, akceptacja jest ważnym elementem procesu zmiany, ponieważ pozwala na osiągnięcie wewnętrznej równowagi i pozytywnego podejścia do życia. Akceptacja może także pomóc w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami, takimi jak gniew, strach czy złość.

Warto jednak pamiętać, że akceptacja nie oznacza bierności i braku próby wprowadzenia zmian w swoim życiu. Można zaakceptować pewne sytuacje czy zachowania, ale jednocześnie podejmować kroki, aby poprawić swoją sytuację lub wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu.

Akceptacja pozwala nam żyć w zgodzie z soba i swoimi wartościami. Dlatego warto nad nią pracować i poszukiwać jej źródeł w sobie. 

Jeśli nie wiesz, nie umiesz jak, a chcesz się tego nauczyć, jak bardziej akceptować wszystko co cię otacza, al też wszystko co jest w tobie, aby móc sobie lepiej radzić - my możemy pomóc, nie musisz być z tym sam_a.

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.