Baby blues

sobota, 27 lutego 2021

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

 

Jaka jest różnica pomiędzy baby blues a depresją poporodową?

Depresja poporodowa często bywa mylona z baby blues. Matka czuje niepokój o dziecko, jest smutna i płaczliwa, ale nie traci kontaktu z niemowlakiem, jak w przypadku depresji poporodowej. Baby blues dotyczy aż od 50 do 80 procent młodych mam, a depresja poporodowa zaledwie 10-20 procent. Na baby blues znaczący wpływ ma spadek hormonów po porodzie. Ogólne złe samopoczucie, zanim dojdzie się do siebie, po wyczerpującym i stresującym porodzie. Często kobieta nie wie co się z nią dzieje. Dlatego tak ważne jest wsparcie otoczenia, męża czy matki. Aby młoda mama miała poczucie bezpieczeństwa, że potrzeby jej i dziecka zostaną zaspokojone, a ona będzie mogła się zdrzemnąć, bo snu często brakuje przy noworodku. Baby blues pojawia się najczęściej w trzeciej dobie od urodzenia dziecka, a mija po 10-14 dniach.
Natomiast jeśli nie mija i trwa od 3 do 9 miesięcy, to już mamy do czynienia z depresją poporodową. Wbrew temu, co niektórzy sądzą, depresja poporodowa nie mija samoczynnie. Trzeba się poddać leczeniu, nie zawsze „domowe metody” wystarczają.

Czy wiesz, że depresja poporodowa może również dotknąć mężczyzn?
Depresja występuje u młodych ojców zaskakująco często  od 10 do nawet u 25%, ale często nie jest zgłaszana. Przyczyny mogą być różne, na przykład obawa czy sobie poradzą z rodzicielstwem lub zmniejszona ilość uwagi od partnerki. Związek jest w stanie kryzysu. Nowy członek rodziny, nowe trudności i wyzwania, którym czasem trudno sprostać.

Na ten temat rozmawiała Alicja Krawczyk psycholog, Praktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, W programie „Budzi się ludzi”
Część programu poświęcona rozmowie pod linkiem:
https://psychorada.pl/video/depresja_poporodowa.mp4

 

Alicja Krawczyk
psycholog >

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.