Bez siniaków ani obrażania - o nieoczywistej przemocy

czwartek, 18 listopada 2021

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

Przemoc

Bez siniaków ani obrażania - o nieoczywistej przemocy
 
Gdy ujrzymy podbite oko, ofiarę okładaną pięściami, bądź naszych uszu nie ominie lista wyzwisk kierowanych pod czyimś adresem - nie mamy wątpliwości, że ktoś kogoś krzywdzi. Co jednak, gdy krzywdy nie widać? Wówczas wiedza, pomoc, rozmowa ze specjalistą jest tym co nas ratuje!
 
Może się czasem zdarzyć, że ktoś coś zrobi lub powie, a my nie zauważymy nawet jak regularnie zacznie nas wprawiać w gorsze samopoczucie, ale na ogół jest przecież dobrze. To już przemoc czy jeszcze nie, gdy ktoś nas nawet obraził? Jak to rozpoznać i pomóc sobie oraz najbliższym - o tym będzie ten artykuł.

Przemoc dzieli się na fizyczną, emocjonalną/słowną, finansową, seksualną i stalking. Często, ta emocjonalna przemoc - zwłaszcza rozpoczynająca i kończąca się bez wyzwisk - bywa najtrudniejsza do wychwycenia. Jednak pasywna agresja, to również agresja.

Przemoc emocjonalna nie musi od razu oznaczać gróźb, obraz ani upokorzeń. Czasem możne oznaczać cichą izolację, niewypowiedziane oddalanie Cię od najbliższych, kontrolowanie telefonów, czy wyrzuty sumienia gdy gdzieś wychodzisz i wymuszanie zmiany planów.
 
Przemoc emocjonalna to może być krzyczenie, regularne podnoszenie głosu by zyskać przewagę, bądź dominowanie by nie dopuścić drugiej strony do głosu. Może to być również niepozorne zawstydzenie kogoś w miejscu publicznym lub kontrolowanie co ktoś ma robić.
 
Manipulacje zacząwszy od demonstrowania niezadowolenia, grania na poczuciu winy, obgadywaniu, po obwinianie, oskarżanie, straszenie i wykorzystywanie to techniki, które są pełne przemocy. Manipulacje to wymuszanie zmiany stanowiska lub wywieranie wpływu, by osiągnąć własne cele. To często również zachęcanie środowiska, by myślało w określony sposób o jakiejś osobie.
Obrażanie się, ciche traktowanie i znikanie również mogą być manipulacjami mającymi na celu ukaranie drugiej strony oraz zyskaniu przewagi poprzez odbieranie kontaktu.
 
Gaslighting zdarza się wtedy gdy sprawca próbuje kontrolować ofiarę poprzez zmuszanie do kwestionowania wydarzeń, własnych myśli i wspomnień. Dzieje się to na przykład gdy ktoś krzywdzi partnera, a potem udaje, że to się nie wydarzyło. Gdy ktoś zarzuca, że jesteś zbyt wrażliwy, że przesadzasz, że źle pamiętasz, zapominasz, bądź przeciwnie - że coś powinieneś wiedzieć, albo że mentalnie nie wszystko z Tobą w porządku. Jest to absolutne podkopywanie czyjejś wartości i zmuszanie do zwątpienia w siebie.
 
Stalking to nic innego jak wymuszanie kontaktu, gdy ktoś sobie go nie życzy. To może być notoryczne wypisywanie, dzwonienie z pięciu numerów albo namawianie innych osób do kontaktowania się z Tobą. Jak również składanie niezapowiedzianych i niechcianych wizyt. Każdy z nas ma prawo podjąć decyzję z kim będzie rozmawiał, a z kim nie. Niezależnie od tego co jest powodem, stalking to prawo odbiera.
 
Groźby. Zdarzyło Ci się słyszeć groźbę, ale nie taką bardzo poważna i obraźliwa? Na przykład o nieprzyjemnościach lub konsekwencjach, gdy nie zrobisz czegoś, co ktoś chce? To może być współmałżonek, który subtelnie straszy brakiem intymności, zdradą lub przemocą finansową gdy nie zrobisz czegoś, na co ma ochotę. To może być również ktoś stawiający ultimatum, że sam sobie wyrządzi krzywdę jeśli nie zgodzisz się na spotkanie lub odejdziesz. To może być ktokolwiek kto straszy zabieraniem/krzywdzeniem Twoich dzieci lub Ciebie.
 
Finansowa przemoc to nie tylko radykalne odcinanie od środków do życia lub głodowanie. To może być przelewanie Twojej wpłaty na konto współmałżonka, a Tobie wypłacanie drobnych sum pieniędzy. Kontrolowanie co kupujesz lub wywieranie wpływu byś pracował/a coraz mniej i/lub gorzej. To branie pożyczek bez Twojej zgody lub jakiekolwiek używanie pieniędzy by zyskać nad Tobą przewagę, gdy nie zarabiacie tyle samo.
 
Jeżeli czujesz, że którekolwiek z tego opisuje sytuację podobną do Twojej - nie zwlekaj że skontaktowaniem się ze specjalistą. Bardzo często przemoc jest tak zawoalowana, że jej nie dostrzegamy. Podczas rozmowy z psychologiem można zrozumieć co się dzieje, a to pierwszy krok by sobie pomóc.

Marianna Olga Bonet

studentka psychologii

 

źródło: 
Patricia Evans: The Verbally Abusive Relationship: How to Recognize it and How to Respond. Wyd. 2nd. Holbrook, Mass.: Adams Media Corporation, 1996.
https://interactofwake.org/resources/types-of-abuse/
https://www.insider.com/gaslighting-examples
https://interactofwake.org/resources/types-of-abuse

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.