Być ojcem...

wtorek, 21 czerwca 2022

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

Konflikt ról

W ostatnich latach ojcowie nie są zbyt pewni siebie w kontaktach z dziećmi. Bezwarunkowa miłość jaką zaczynają żywić do dziecka jest czymś zupełnie nowym i innym niż, znana im miłość do kobiety, a jak wiadomo miłość mężczyzny i kobiety, wiąże się jednak z pewnymi warunkami. Poza tym dodatkową niepewność mężczyźni odczuwają wobec synów, dla których są wzorem męskości i synowie dążą do zbudowania prawdziwej, szczerej relacji. Pokoleniowo jest to coś zupełnie nowego, ponieważ ojcowie do niedawna nie byli w pełni obecni w wychowaniu i codziennym życiu dziecka. Zajmowali się przede wszystkim zarabianiem pieniędzy, czy wcześniej polowaniem i ochroną rodziny. A dzieci w to miejsce miały wyidealizowany obraz ojca, za którym można było tęsknić albo się go bać, jeśli był tym który osądza i wymierza sprawiedliwość - tak było w przypadku chłopców. Natomiast dziewczynki często stawały się księżniczkami swoich ojców, a ten wyidealizowany obraz był zupełnie inny niż rzeczywistość. Czasem musiało upłynąć bardzo dużo lat, żeby dorosła już kobieta, zdała sobie sprawę z tego jak pusta jest jej relacja z ojcem i jak bardzo szkodliwa była rola księżniczki. 

W dzisiejszych czasach trudno jest ustalić podział odpowiedzialności czy zadań w rodzinie. Mężczyźni czują się niepewnie w roli ojca, tego uczestniczącego, bo brakuje im doświadczeń pokoleniowych. Lepiej zdecydowanie odnajdują się w roli zawodowej i biorą na siebie ciężar zarabiania pieniędzy, co jest łatwiejsze do zniesienia niż codzienne tacierzyństwo. A w obliczu tego, że kobiety coraz bardziej stają się niezależne, samodzielne a przy tym coraz bardziej wymagające - rola partnera i ojca staje coraz trudniejsza. 

Można się domyślić, że tym, co motywuje mężczyzn, aby być bardziej obecnymi w życiu dzieci i poszukiwać odpowiedzi na pytanie jak być ojcem, jest ich miłość do dzieci i to że okazują swoje zaufanie. To wszystko sprawia, że mężczyźni chętniej poszukują nowych umiejętności i je rozwijają, co powoduje że również rola partnera wymaga ponownego zdefiniowania. W dzisiejszych związkach odpowiedzialność za rodzinę może rozkładać się po równo. Kobiety już nie potrzebują opiekuna i kogoś kto będzie je utrzymywał, chcą same na siebie zarabiać. 

Młodzi mężczyźni – ojcowie - potrzebują kontaktu z innymi mężczyznami, aby móc rozmawiać w męskim gronie o życiu i wartościach dla nich ważnych. 

 W dzisiejszych czasach na młodych ojcach spoczywa odpowiedzialność, aby być pozytywnym wzorcem dla swoich dzieci, a przede wszystkim dla synów. Żądanie to jest niemożliwe do zrealizowania, ponieważ nie da się być cały czas pozytywnym wzorem, wraz z upływem czasu to rówieśnicy mają większy wpływ na dzieci niż rodzice. Ale to co jest istotne, to że wzór zachowania rodziców zawsze jest bazą, punktem wyjścia do tego, co dzieci będą sobą reprezentować jako rodzice w przyszłości. To jak są tratowani stanowi fundament.

Warto pamiętać, że dziecko nigdy nie wątpi w jego miłość czy zdolność kochania, za to wątpi w siebie kiedy rodzic zachowuje się dysfunkcyjnie – „jestem złym dzieckiem, dlatego tata tak się zachowuje”. Kiedy ojciec przejawia postawę zaciekawioną wobec swojego syna, traktuje go poważnie, to pomaga im obojgu zbudować relacje i postawy odpowiednie dla rodziny.

 

Mężczyznom trudno jest zaakceptować krytyczne uwagi dotyczące zachowania wobec dzieci płynące od partnerki, o wiele łatwiej propozycje alternatywnych zachowań, jeśli płyną od innego mężczyzny. Dlatego ważne jest aby mężczyźni we własnym gronie wymieniali się doświadczeniami, tak samo jak robią to kobiety.

Dla rozwoju dziecka niezbędne jest aby mieć dwoje rodziców, którzy są od siebie różni, bo myślą inaczej, czy mają mieć inne wartości, w inny sposób interpretują rzeczywistość i jej doświadczają. Różnice te mogą utrudniać rodzicom komunikację między sobą, ale dla dzieci są informacją o tym, że można być innym, być sobą i że to jest ok.

Obserwujemy w ostatnich latach, że kobiety stały się bardziej krytyczne wobec mężczyzn. Jeśli czujesz, że całkowicie się temu poddałeś, to prawdopodobnie dobrym pomysłem będzie znalezienie kogoś, kogo widziałbyś jako swojego starszego brata. Poszukiwanie swojej tożsamości przebiega podobnie u kobiet i u mężczyzn, nie ma związku z płcią tylko rozwojem jako człowieka. A bycie dobrym ojcem opiera się na ogólnoludzkich wartościach. Synowie tylko dzięki Tobie mogą nauczyć się czegoś o swojej męskości, a córki uczą się jak w bliskim kontakcie z mężczyznami odnaleźć szacunek i uznanie.

Rola mężczyzny zmieniła się w ostatnich latach, dlatego na obecnych pokoleniach spoczywa odpowiedzialność odnalezienia na nowo męskości i ustanowienie jej. Musisz sam szukać odpowiedzi jakim chcesz być ojcem i jakim partnerem. Szukaj we wzorach i obserwuj tych, których cenisz.

Pamiętaj o tym, że Twoja rola jest bardzo istotna i odpowiedzialna, oprócz znalezienia swojej męskości, będziesz uczyć męskości swoich synów.

 

Alicja Krawczyk

Psycholog 

Patktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

 

Źródła:

Jesper Juul - Być mężem i ojcem

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.