Być z osobą z chorobą afektywną dwubiegunową…

piątek, 7 października 2022

:: Konsultacje i terapia  online- umów najbliższy termin >

CHAD

Jak rozpoznać, że partner może być chory? 


Niestety osoby chorujące na CHAD często mają liczne nieudane związki. Z powodu symptomów choroby są w stanie popadać w skrajności w relacjach, mogą być bardzo silnie zaangażowani, a potem zdradzać

Zwykle choroba afektywna dwubiegunowa jest diagnozowana kiedy jest już bardzo zaawansowana.

Ale przede wszystkim bądź czujny jest zobaczysz, że:

  • twój partner ma dużą zmienność nastroju, a tym zmianom mogą towarzyszyć ryzykowne zachowania

  • częste zmiany decyzji albo decyzje podejmowane impulsywnie.

  • Pojawiające się lęki

  • nieuzasadnione decyzje finansowe, zakupy zakłady czy hazardowa

  • zdrady

  • okresy silnego niezaspokojonego popędu seksualnego albo okresy spadku libido

Czy możliwy jest związek z osobą z CHAD?

Może nam się wydawać, że taki związek jest trudny albo przygnębiający. Może tak być, zwłaszcza jeśli nie ma trafnej diagnozy i nie wiemy czemu partner tak się zachowuje niezrozumiale. W momencie kiedy jest diagnoza i psychoterapia oraz psychoedukacja dla chorego i dla bliskich, to nie musi to tak wyglądać. Choroba może być pod względną kontrolą i wtedy da się prowadzić całkiem udane, wspólne życie.

Dzięki świadomości, partner może okazać wsparcie w leczeniu i dobrych nawykach – czyli zadbaniu o siebie, o odpoczynek, zdrowe odżywianie, wyeliminowanie używek, relaksowanie się.

Dwubiegunowość da się wyciszyć i z nią żyć całkiem pięknie i dobrze. Choroba pod kontrolą daje człowieka o wrażliwości sprzyjającej wspólnemu funkcjonowaniu.

Kluczowe jest jednak wsparcie, psychoterapia i psychoedukacja zarówno dla chorego jak i jego otoczenia. Chory potrzebuje akceptacji i tolerancji na gorsze momenty – ale tego potrzeba w każdym związku, a właściwie w każdej relacji.

Jeśli masz wątpliwości, czy obawy, że twój partner może mieć objawy choroby afektywnej dwubiegunowej, sprawdź to. Jeśli zauważasz dużą chwiejność emocjonalną, momenty z ogromnym popędem seksualnym (w manii) i kompletnym spadkiem libido (w epizodzie depresyjnym), powiedz o tym porozmawiaj. Być może uda ci się nakłonić tę osobę do ustalenia diagnozy, co może dać wam szansę na dobry związek.

Nie jesteś z tym sam_a, zawsze możesz zgłosić się po pomoc i najpierw przegadać to z kimś, kto podpowie ci po zaobserwowanych objawach czy faktycznie może być tak, że są to objawy chorobowe czy może jednak nie. Nie musisz sam_a się tym zajmować i zmagać w pojedynkę.

Zawsze warto skorzystać z pomocy.

 

Alicja Krawczyk

Psycholog 
Praktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu
Doradca Zawodowy

 

Źródło:

John D. Preston, Julie A. Fast, Kochając osobę z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi. Poradnik dla bliskich, przeł. A. Haduła, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2019.

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.