Bycie Mamą to wyzwanie. Jak zdefiniować dobrą Mamę?

poniedziałek, 24 maja 2021

:: Pomoc w problemach wychowawczych prowadzą psycholożki Alicja Krawczyk i Anna Jabłońska >

 

 

Bycie Mamą to wyzwanie. Jak zdefiniować dobrą Mamę?

Macierzyństwo to niezwykle trudne wyzwanie. O tym w audycji radiowej mówiła Aneta Styńska. Ona dobrze wie, że nie jest łatwo. Posłuchaj: 

 

Bycie Mamą to wyzwanie. Jak zdefiniować dobrą Mamę?

Macierzyństwo to niezwykle trudne wyzwanie. O tym w audycji radiowej mówiła Aneta Styńska. Ona dobrze wie, że nie jest łatwo.

Pamiętam jak kiedyś szłam chodnikiem, przede mną szła kobieta - Matka z synem, synek miał jakieś 4 lata. W pewnym momencie chłopczyk tak jak trzymał mamę za rękę, pocałował ją w tę dłoń i powiedział: „Mamusiu, kocham Cię”. Byłam tylko mimowolnym świadkiem te sytuacji, ale zrobiło to na mnie ogromne wrażenie, które zostało właściwie do dziś. Pomyślałam wtedy, oczywiście oprócz wzruszenia, które to u mnie wywołało, że chciałabym kiedyś doświadczyć podobnej chwili. Udało się, mam takie momenty średnio klika razy w tygodniu. Myślę sobie, że mam ogromne szczęście… Ale oprócz tego muszę każdego dnia być superbohaterką i dbać o nich...
Kim jest dobra Matka?
Myślę sobie, że dobra mama to taka, która MĄDRZE kocha swoje dziecko. Tylko co to tak właściwie znaczy, to mądrze?
 
Mądrze kochać dziecko
Przede wszystkim musimy zapewnić zaspokojenie potrzeb dziecka. Ważne abyśmy umiały odróżnić potrzeby od zachcianek. A przede wszystkim potrafiły postawić swoje granice, aby w naszym macierzyństwie być autentyczne.
Błędem jest myśleć, jeśli robię wszystko żeby moje dziecko nie płakało, to znaczy jestem dobrą mamą. Niestety nie, bo to oznacza, że spełniasz żądania dziecka, a one będą coraz trudniejsze do spełnienia. Coraz bardziej będziesz sfrustrowana Ty, a razem z Tobą Twoje dziecko.
Dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, które Ty możesz mu zapewnić odpowiednią opieką, ale też odpowiednim dozowaniem różnych rzeczy. Dzieci wcale nie potrzebują stosu zabawek. Potrzebują być widzialne, zauważone – takie jakimi są i zaakceptowane. Jeśli dajesz dzieciom akceptację tego kim są, tego jakie są, zauważasz i potrafisz być świadkiem jego osiągnięć, to znaczy że jesteś dobrą mamą.
 

Pamiętaj, że idealnych rodziców nie ma. Możesz być dobra, ale błędy zdarzają się każdemu. Każdy człowiek jest inny i potrzebuje czegoś innego.

 

Dzieci potrzebują przestrzeni na swoją własną aktywność, na to żeby czuć swoją autonomię, mieć poczucie sprawczości. Do czego im to potrzebne? Do budowania swojej własnej tożsamości i swojego autonomicznego JA. Nie masz możliwości przeżyć życia za swoje dziecko. Dlatego roztaczania płaszcza ochronnego nie jest zupełnie pomocne, a wyręczanie i rozwiązywanie problemów za dziecko uczy jedynie bezradności i lenistwa.
 
Zaproś dziecko do udziału w obowiązkach domowych. Na początek nich Ci towarzyszy, a kiedy zechce się przyłączyć i w czymś pomóc – pozwól na to, nawet jeśli będziesz musiała tę pracę wykonać jeszcze raz kiedy zaśnie. Doceń, że chce pomagać. Kiedy małe dziecko się przystosuje, do prac domowych będzie wiedzieć, że trzeba je wykonać i będzie umiało to zrobić, wtedy starszemu dziecku już będziesz mogła powierzyć samodzielne działania. Co Ci to da? Będziesz mieć pomoc, a dziecko poczucie obowiązku i będzie czuło się dobre – pomagam mamie. Dlaczego to ważne? Przecież chcesz wychować człowieka wartościowego, pożytecznego, więc musisz tego nauczyć. Ty nikt inny, a najłatwiej nauczyć przez naśladowanie. Modelujesz wtedy właściwe zachowanie. Tylko tyle i aż tyle…
 

Jeśli chcesz porozmawiać o doświadczanych przez siebie  trudnościach wychowawczych,albo po prostu porozmawiać z innymi Mamami, to zapraazm do Udziału w naszej Grupie Wsparcia dla Mam -  Zapisy TUTAJ!!!

 

Alicja Krawczyk
psycholog
_________________________________________
Zapis audycji z "Trójki" - Polskie Radio PR3

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.