Cebulowa teoria szczęścia – co to takiego?

czwartek, 22 lipca 2021

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

cebulowa teoria szczęścia

Cebulowa teoria szczęścia – co to takiego?

 

W latach 90-tych zostały przeprowadzone badania przez Janusza Czapińskiego, w wyniku których mówiono o „cebuli dobrostanu”. Jest to mechanizm psychologiczny, który wyjaśnia zależność między subiektywnym poczuciem szczęścia a okolicznościami i cechami osobowości danej osoby. Janusz Czapiński wskazuje, że w każdej sytuacji warto poszukać pozytywów. Badano zasoby, które pozwalają się zmierzyć z trudnościami życia.

 

Cebula składa się z trzech warstw:

1. Wola życia – w zasadzie to wrodzony element

2. Ogólny dobrostan psychiczny – emocjonalne zadowolenie z życia

3. Satysfakcja cząstkowa – zadowolenie z poszczególnych dziedzin życia (pracy, rodziny, domu, stosunków z przyjaciółmi, dochodów)

Profesor Czapiński uważa, że szczęście to pozytywna postawa wobec życia i źródła szczęścia upatruje przede wszystkim w predyspozycjach psychicznych człowieka, a nie w obiektywnych warunkach życia. (pisaliśmy o tym niedawno: https://psychorada.pl/news,poczucie-szczescia-od-czego-zalezy.html)

Polacy zostali zapytani w badaniach przez profesora Czapińskiego, co decyduje o ich poczuciu szczęścia w czołówce umieszczono głównie warstwy zewnętrzne: zdrowia (64%), udane małżeństwo (53%), dzieci (48%), satysfakcjonująca praca (31%), godne pieniądze (28%). Ta lista nie zmienia się od lat.

Każdy człowiek ma naturalną zdolność powrotu do równowagi (homeostaza szczęścia). Teoria profesora zakłada niezmienne poczucie szczęścia w trakcie całego naszego życia. Niezależnie od tego co nas spotka, prędzej czy później odzyskamy swoją równowagę, poziom szczęścia do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni.

Zbadano również wdowy, po 7 latach od śmierci partnera i okazało się, że ich poczucie szczęścia wróciło do poziomu wyjściowego. Dlatego nasze szczęście jest bardziej związane z naszą osobowością aniżeli z doświadczeniami.

Na poczucie zadowolenia składa się przede wszystkim sposób myślenia o swoim życiu i o świecie. Niektórzy ludzie częściej dostrzegają pozytywne aspekty swojej egzystencji, są też ufni i otwarci.

Dążenie do szczęścia jest zatem, dążeniem do zmiany swojego sposobu postrzegania, a nie stanu posiadania, czy planów na życie. Ogranicza się do pracy nad sobą, samorozwojem.

 

 Alicja Krawczyk
psycholog >
P
ratktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.