Cebulowa teoria szczęścia – co to takiego?

czwartek, 22 lipca 2021

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

cebulowa teoria szczęścia

Cebulowa teoria szczęścia – co to takiego?

 

W latach 90-tych zostały przeprowadzone badania przez Janusza Czapińskiego, w wyniku których mówiono o „cebuli dobrostanu”. Jest to mechanizm psychologiczny, który wyjaśnia zależność między subiektywnym poczuciem szczęścia a okolicznościami i cechami osobowości danej osoby. Janusz Czapiński wskazuje, że w każdej sytuacji warto poszukać pozytywów. Badano zasoby, które pozwalają się zmierzyć z trudnościami życia.

 

Cebula składa się z trzech warstw:

1. Wola życia – w zasadzie to wrodzony element

2. Ogólny dobrostan psychiczny – emocjonalne zadowolenie z życia

3. Satysfakcja cząstkowa – zadowolenie z poszczególnych dziedzin życia (pracy, rodziny, domu, stosunków z przyjaciółmi, dochodów)

Profesor Czapiński uważa, że szczęście to pozytywna postawa wobec życia i źródła szczęścia upatruje przede wszystkim w predyspozycjach psychicznych człowieka, a nie w obiektywnych warunkach życia. (pisaliśmy o tym niedawno: https://psychorada.pl/news,poczucie-szczescia-od-czego-zalezy.html)

Polacy zostali zapytani w badaniach przez profesora Czapińskiego, co decyduje o ich poczuciu szczęścia w czołówce umieszczono głównie warstwy zewnętrzne: zdrowia (64%), udane małżeństwo (53%), dzieci (48%), satysfakcjonująca praca (31%), godne pieniądze (28%). Ta lista nie zmienia się od lat.

Każdy człowiek ma naturalną zdolność powrotu do równowagi (homeostaza szczęścia). Teoria profesora zakłada niezmienne poczucie szczęścia w trakcie całego naszego życia. Niezależnie od tego co nas spotka, prędzej czy później odzyskamy swoją równowagę, poziom szczęścia do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni.

Zbadano również wdowy, po 7 latach od śmierci partnera i okazało się, że ich poczucie szczęścia wróciło do poziomu wyjściowego. Dlatego nasze szczęście jest bardziej związane z naszą osobowością aniżeli z doświadczeniami.

Na poczucie zadowolenia składa się przede wszystkim sposób myślenia o swoim życiu i o świecie. Niektórzy ludzie częściej dostrzegają pozytywne aspekty swojej egzystencji, są też ufni i otwarci.

Dążenie do szczęścia jest zatem, dążeniem do zmiany swojego sposobu postrzegania, a nie stanu posiadania, czy planów na życie. Ogranicza się do pracy nad sobą, samorozwojem.

 

 Alicja Krawczyk
psycholog >
P
ratktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.