Co jest Twoim księżycem?

środa, 11 stycznia 2012

Nowy rok trwa już blisko dwa tygodnie – czy tak samo jest z Twoim postanowieniem? Czy udało Ci się chociaż podjąć próbę? Może wszystko zostało dokładnie zaplanowane i rozłożone w czasie ale zabrakło motywacji i wytrwałości? A może zwyczajnie nie wierzysz, że może Ci się to udać?

 
To bardzo powszechne - łatwo jest powiedzieć sobie: "to jest za trudne", "ileż będę czekać na efekty", "po co próbować, skoro już widzę że to nierealne", "nie dam rady" – efekt takiego myślenia jest bardzo łatwy do przewidzenia i jest zgodny z tymi przekonaniami: NIC SIĘ NIE ZMIENIA w Twoim życiu.

Foto boleslawp 

 

Zmianie i przeobrażeniu mogą ulec narzekania i wyliczania, co jest w Twoim życiu nie tak i co tym razem powinno się zmienić.

Wyłącz telewizor, radio, komórkę, zamknij się w pokoju i zastanów się poważnie nad swoim życiem – jak wygląda, a jak według Ciebie powinno wyglądać, co należy zmienić. Niech to nie będzie kolejne myślenie życzeniowe w stylu "chciałbym wygrać w totka", tylko zacznij wyznaczać sobie realne cele, dzięki którym Twoje życie zacznie Cię cieszyć.

Każdy czas, nie tylko początek roku, jest dobry aby powiedzieć sobie: CZAS NA ZMIANY W MOIM ŻYCIU – i każdy czas jest dobry, aby zacząć je wprowadzać, jeśli nic nie zrobisz, możesz być pewny, że nic się nie zmieni.

Co robić?

Zacznij od wyznaczenia sobie celu – jeśli nie będziesz mieć celów, co chcesz więc realizować? Do czego będziesz dążyć? Gdy będziesz widzieć cel, gdy będzie on stale przed Twoimi oczami, zaczniesz też widzieć drogi, dzięki którym będziesz mógł go zrealizować.

 

 

 

 

Wyobraź sobie, że został Ci rok życia – i tylko przez ten rok możesz jeszcze zrobić to, co byś chciał, o czym zawsze marzyłeś, planowałeś. Co to będzie? Jaki podejmiesz wysiłek, jakich użyjesz środków aby to osiągnąć?

Dlaczego dopiero perspektywa końca życia jest w stanie wyzwolić w nas chęć do rzeczywistych realizacji naszych odwiecznych planów?

  • Co więc robimy przez całe nasze, nie raz bardzo długie życie?
  • Kim byś chciał być?
  • Co byś chciał robić?
  • Gdzie teraz chciałbyś być?
  • Co byś chciał mieć?

Naucz się stawiać realistyczne ale i duże wymagania od życia – jeśli będziesz wymagać mało, to i mało otrzymasz.


Zdanie, które dobrze obrazuje to, jak powinniśmy ustalać nasze cele to:

"Celuj w księżyc, nawet jeśli nie trafisz
i tak będziesz pośród gwiazd".


Co jest Twoim księżycem? Może lepsza praca, może parę kilogramów mniej, może większe zarobki a może też bardziej osobiste cele: naprawa relacji w związku, poprawa kontaktów i komunikacji z innymi ludźmi, może jakaś konkretna lub całościowa zmiana osobista?

Stanie od lat w tym samym miejscu, czekanie na rozwój wypadków lub obwinianie innych za taki stan rzeczy nie sprawi, że pójdziemy do przodu, ale może spowodować że zaczniemy się cofać.

Weź odpowiedzialność za swoje życie i zacznij je zmieniać, kreować, planować, tworzyć!

Być może wychowywałeś się w niekorzystnych warunkach, być może jakieś zdarzenie losowe sprawiło, że było Ci trudniej poradzić sobie z rzeczami, z którymi inni nie mieli problemu – ale stałe obwinianie przeszłości niczego nie zmieni, niczego nie cofnie. Teraz jest Twój czas i to Ty podejmujesz decyzje o swoim życiu – nikt za Ciebie tego nie zrobi, a już na pewno tak, aby Tobie było dobrze. O swoje szczęście musisz sam zadbać, sam je odnajeźć.

Uwierz w siebie, pomyśl o sobie pozytywnie i zacznij przełamywać swoje wewnętrzne bariery i granice – to są sposoby na doskonalenie siebie, na ciągły rozwój osobisty.

Nie wierzysz? Zacznij celować w księżyc!

W życiu nic nie dzieje się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. W psychologii jest podobnie jak w dietetyce – możesz za pomocą diety-cud stracić w tydzień 4 kilo, czyli opanować nurtujący Cię problem za pomocą pseudomagicznych technik, aby po równie szybkim czasie nadrobić zrzucone kilogramy z nawiązką, czyli w przypadku psychologicznym zwiększyć istniejący problem.

Aby tego uniknąć trzeba dobrać najlepszy dla siebie "lek" czyli rodzaj wsparcia. Zawsze najpierw powinno się rozważyć, co jest dla danej osoby najlepsze w danym momencie życia i do tego dostosować rozwiązanie, ponieważ to co dzisiaj może być dla Ciebie dobre, pół roku temu mogło takim nie być i odwrotnie.

Pomyśl...

 

 

Z serdecznym pozdrowieniem,
Dorota Wysokińska
psycholog

www.psychorada.pl

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.