Co powoduje, że pary się kłócą?

środa, 4 stycznia 2023

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online - umów najbliższy termin >

Co powoduje, że pary się kłócą?

Kłótnie są nieuniknione. Często zdarzają się i w związkach, mogą nawet doprowadzić do rozwodu. Zrozumienie przyczyn kłótni jest ważnym krokiem w pomaganiu parom w zapobieganiu sytuacji nadużyć.

Partnerzy często nie zgadzają się w drobnych kwestiach lub mają trudności z odpuszczeniem, czy szukaniem kompromisu i zobaczeniem całości – tego co służy związkowi, a nie tylko jednemu z partnerów. Każda osoba ma swój własny zestaw problemów, które wnosi do związku. Dlatego bardzo ważne jest aby nauczyć się jak wspólnie radzić sobie z problemami, tymi które dotyczą jednego z partnerów i tymi, które są wspólne. Wszystko to rzutuje na jakość relacji, a konstruktywne rozwiązywanie problemów czy konfliktów jest ważną częścią udanego związku.

Kiedy dwoje ludzi wchodzi w interakcje, doświadczają różnych sytuacji życiowych i stanów emocjonalnych. Problemy mogą wynikać z nieporozumień w komunikacji, niezaspokojonych potrzeb i konfliktów interesów. Co więcej, każda osoba może mieć inne zdanie na ważne kwestie, takie jak rodzicielstwo, finanse i harmonogramy pracy. Wyjątkowe obawy każdej osoby mogą utrudniać jej zrozumienie i zaspokojenie potrzeb partnera ale też i swoich.

Kiedy nauczymy się rozpoznawać problemy, może się okazać, że to pomoże okazać nam zrozumienie i łatwiej będzie nam zarządzać emocjami i ewentualnym konfliktem. A dzięki temu problemy będzie można łatwo rozwiązać. Być może omawiając sprawy czy trudności z partnerem i podejmując wspólnie decyzje. Dzięki temu obie osoby poczują się zaangażowane w podejmowanie decyzji, które dotyczą ich osobiście. Ponadto wczesne rozwiązywanie problemów zapobiega przekształceniu się nieporozumień w większe kłótnie w późniejszym czasie.

Najlepszym rozwiązaniem zawsze, będzie traktowanie partnera tak – jak ja bym chciał być traktowany. Odnoszenie się do potrzeb, a czasem lęków czy nawet braków partnera z szacunkiem. Warto pamiętać też, że każdemu z nas czasem jest źle i nie wynika to ze złej woli, że ktoś robi coś inaczej niż my byśmy chcieli, a niekoniecznie oznacza, że robi to źle, a jedynie nie według naszego scenariusza.

Bądźcie dla siebie dobrzy! Dawajcie sobie dużo czułości i wsparcia, to jest nam bardzo potrzebne!

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.