Co robić, gdy twoje wolne dni są zdominowane lękiem przed nadchodzącym tygodniem pracy

sobota, 16 września 2017

:: Zapraszamy na konsultacje >

samobojstwoPo całym tygodniu pracy, być może nie najlżejszej i stresującej, czujesz ulgę mając przed sobą wizję wolnego weekendu. Cieszysz się, ponieważ możesz go spędzić jak tylko zechcesz. Będziesz mieć czas dla siebie i dla bliskich, relaksując się przy tym i czerpiąc radość z rzeczy, na które trudno sobie pozwolić w tygodniu. I nagle przychodzi upragniona niedziela. A ty, zamiast odpoczywać i mieć spokojny umysł, już w ten niedzielny poranek czujesz oblewający cię lęk przed poniedziałkiem w pracy. Napięcie nie pomaga w swobodnym spędzeniu tego wolnego dnia tak, jakbyś tego pragnął. Dodatkowo masz wyrzuty sumienia, że nawet w weekend nie możesz zapomnieć o stresie w pracy i spokojnie oddać się np. aktywnościom z rodziną, której prawie nie widujesz w tygodniu.

 

Jak być szczęśliwym

Padraig O'Morain, w swojej książce ,,Mindfullnes for worries” wspomina, że gdybyśmy mieli zebrać wszystkich ludzi, którzy mają zrujnowaną niedzielę przez lęk przed poniedziałkiem, byłyby to zapewne niezłe tłumy. Oczywiście to samo dotyczy osób, które mają wolne w inne dni niż niedziela. Chodzi po prostu o ostatni wolny dzień przed pracą.

''Cień rzucony przez nadchodzący tydzień zaprzecza potrzebnemu odpoczynkowi i rekreacji oraz staje pomiędzy tobą a twoją zdolnością do odczuwania radości z weekendowych aktywności”.

 Co zatem możesz zrobić?

  • Zaplanuj ten dzień wcześniej.  Stwórz plan, co będziesz robić tego dnia.
  • Jakiekokolwiek myśli nie przychodziłyby w ciągu tego dnia, kieruj swoją uwagę z powrotem do aktywności i czasu spędzonego z bliskimi.
  • Rób tak za każdym razem, gdy tylko twoje myśli będą chciały cię zdominować.

Choć to podejście może wydawać się zbyt proste, w ten sposób będziesz trenować swój umysł.
Dzięki temu z każdym kolejnym dniem wolnym będzie ci coraz lżej zapanować nad myślami.

 

Przelej stres na papier

 Jeśli jednak stres jest zbyt duży i myśli nie dają spokoju, weź najpierw kartkę papieru (najlepiej rano) i zapisz:

  • Którymi sprawami najbardziej się martwisz
  • Zaznacz, na które z nich masz wpływ
  • Jak możesz je rozwiązać
  • Jak sobie wcześniej z nimi radziłeś
  • Czy możesz się wcześniej przygotować do niektórych zadań

Jeśli natomiast część z tych myśli jest poza obszarem twojego wpływu lub po głębszej analizie stwierdzisz, że nie mają one nic wpólnego z rzeczywistością (prawdopodobienśtwo ich wydarzenia jest bliskie zeru lub już nic nie zrobisz z tym, co się wydarzyło) uznaj, że nie ma sesnu ich rozstrząsać, analizować i wprowadzać się przez nie w negatywny nastrój. Spróbuj je zaakceptować takimi jakimi są, bez wewnętrznego osądzania. I tak jak wyżej, gdy tylko się pojawią, kieruj swoją uwagę na zewnątrz, do tego co akurat robisz, tu i teraz.

Nie zrażaj się, jeśli na początku nie będzie ci to wychodzić. Negatywne myśli są znane z tego, że uparcie próbują nami zawładnąć. Dzięki tej regularnej praktyce, to ty zaczniesz przejmować nad nimi kontrolę. Samo zapisanie myśli sprawi, że przestaną kłębić się w umyśle, oczyścisz głowę i zatrzymasz dzięki temu wewnętrzny dialog czy też wewnetrzny chaos zagadanych myśli.

 

W tym tygodniu rozpoczęłam współpracę z serwisem Psychorada.pl jako psycholog dla dzieci i młodziezy. Jeśli borykasz się z trudnościami dnia codziennego zapraszam cię na konsultacje. Na tej stronie znajdziesz szczegółowe informacje na temat moich kompetencji zawodowych >

 

Do zobaczenia lub usłyszenia wkrótce
Magdalena Kowalska
psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.