Co to jest Mindfulness?

środa, 24 marca 2021

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

depresja

Czy słyszeliście o Mindfulness?

Mindfulness-Based Stress Reduction, czyli Redukcja Stresu Oparta na Uważności. Metodę stworzył Jon Kabat-Zin w 1979 roku. Określił on mindfulness „jako szczególny rodzaj uwagi: skierowanej na bieżącą chwilę, świadomej, nieosądzającej”.

Podstawą mindfulness jest medytacja uważności, dzięki której człowiek uczy się, jak wykorzystać wewnętrzne zasoby w radzeniu sobie ze stresem, bólem czy wyzwaniami. Program wykorzystuje elementy wywodzące się z buddyzmu czy jogi, jednak jest skierowany do wszystkich, bez względu na przekonania czy wiarę.

Metoda ta jest szczególnie pomocna dla osób doświadczających stresu, psychicznego cierpienia (wywołanego np. zaburzeniami lękowymi, depresją czy napadami paniki), chorób (np. chorób serca, astmy, zaburzeń ze strony układu pokarmowego, chorób nowotworowych, chronicznego bólu, cukrzycy czy nadciśnienia).

Skuteczność metody jest potwierdzona w badaniach naukowych.

 W medytacji nie chodzi o to aby uciekać o problemów czy złej sytuacji, medytacja mówi o koncentracji na „tu i teraz”, czyli na aktualnych odczuciach. Dzięki doświadczaniu danej chwili mamy szansę zostawić negatywne myśli czy odczucia, i zaprzestać rozpamiętywać przeszłość czy zamartwiać o przyszłość. Wywołujemy tym niepotrzebny stres i negatywne emocje. Medytacja pozwala na wyciszenie negatywnych odczuć i emocji, ale również wyłączenie umysłu, a zwłaszcza tej części, która kształtuje nasz osąd na podstawie wcześniejszych doświadczeń. Łatwiej nam przyjąć rzeczy takimi jakimi one są.

„(...)Życie można spotkać tylko w chwili obecnej(...)” (Włochaty, „Każdy krok niesie pokój”)

Zajmując się nadmiernie przeszłością i wymyślaniem możliwych negatywnych scenariuszy naszego życia, zapominamy być w „chwili obecnej”. Medytacja pozwala nam przywrócić równowagę emocjonalną i wyzwolić się z tej spirali. Stajemy się spokojniejsi, uważniejsi, bardziej opanowani, przede wszystkim świadomi wszystkich procesów w nas zachodzących. Jesteśmy w stanie czerpać radość z każdej chwili czy sytuacji, która się nam przydarza.

Mindfulness w praktyce. Jak to robić?

Wystarczy na początek kilkanaście minut dziennie, powiedzmy kwadrans. Usiądź wygodnie, jeśli chcesz może to być pozycja kwiatu lotosu, jeśli nie „po turecku” lub w innej pozycji. Następnie zamknij oczy i połóż dłonie na kolanach, poczuj teraz emocje, które towarzyszyły Ci danego dnia, lub coś z czym się aktualnie mierzysz i nie pozwala Ci iść do przodu. Powoli otwórz dłonie, ułożone ku górze. Czyj jak puszczasz, to co złe, negatywne, przykre. Jeśli czujesz złość np. na kogoś, odpuść tej osobie, odpuść sobie. Poczuj jak emocje przepływają przez Ciebie i ulatują daleko. Bądź chwilę ze swoimi odczuciami.

Następnie po prostu zacznij oddychać, czuj ten oddech. Rejestruj jego siłę, jak przepływa powietrze i wypełnia płuca. Skoncentruj się tylko i wyłącznie na oddychaniu, jakby niczego więcej nie było.

„Naprawdę siedzisz wtedy i  tylko  wtedy, gdy  umysł i  ciało zgodnie pracują nad  utrzymaniem świadomości ciała, czasu, miejsca i  postawy, i  nie  są przywiązane do  żadnych wyobrażeń o  tym, jak powinno być.”
(Jon Kabat-Zinn)

Kolejnym krokiem jest uruchomienie uważności w życiu, np. kiedy myjesz ręce skoncentruj się na wodzie, na dotyku, na namydlaniu dłoni, na obmywającym strumieniu, możesz zamknąć oczy.

To jest proste oddychaj i czuj tu i teraz!

Alicja Krawczyk
psycholog >

 

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.