Czułość w związku

sobota, 3 grudnia 2022

:: Konsultacje i terapia dla par z psychologiem lub seksuologiem >
:: Kurs video "Jak mieć udany związek" >

 

Czy zdarza lub zdarzało Ci się zastanawiać, czemu Twój partner czy partnerka, już nie przytula Cię tak często?

Co wtedy myślisz? Zakładasz, że nie robi tego bo jest zbyt zabiegany czy raczej uznajesz, że uczucia do Ciebie wygasły?

Zastanawiasz się wtedy czy Ty przytulasz wystarczająco często?

W psychologii czułość określa się jako podstawową potrzebę, wywodzącą się z pierwszych relacji, jakie buduje matka z nowonarodzonym dzieckiem. Później czułość przejawia się podczas opieki nad maluszkiem, i to stąd już jako dorośli czerpiemy nasze podejście do bliskości z innymi ludźmi. Opieka rodziców w dziecinstwie, troska którą okazują potomstwu zostaje nam wpojona. Domy w których codziennością było przytulanie, dotykanie, serdeczność, to domy w których dzieci wyrastają z zaspokojoną potrzebą bliskości.  Natomiast  dzieci z rodzin, w których tego ciepła nie było, czy też dzieci z domów dziecka,  gdzie panuje dysfunkcja emocjonalna, cierpią na zaburzenia więzi,  co się mocno daje we znaki, gdy już jako dorośli wchodzą w związki osobiste. Bez czułości nie ma zdrowej, ciepłej więzi.

Po co nam właściwie całe to przytulanie?

Paul Ekman (psycholog, badacz) bronił tezy, że czułość jest jedną z podstawowych emocji, o którą wraz z biegiem czasu trwania związku przestaliśmy dbać. W czułości zawiera się potrzeba opieki, uczuć, empatii, ale również bliskości, która daje poczucie bezpieczeństwa i uwagi.

Z obserwacji par podczas terapii można zauważyć, że rzeczywiście coś się dzieje w tym obszarze niedobrego. Partnerzy przestali sobie dawać codzienne dawki czułości, jednocześnie cały czas ich oczekując. Wpadają w pułapkę oczekiwania, a może nawet żądania.

Coraz częściej zgłaszające się pary podczas terapii par, zarzucają sobie wzajemnie zaniedbanie. Zaniedbanie wynikające z niepowiedzenia sobie „dzień dobry” każdego dnia, nie dawanie sobie buziaka po powrocie z pracy i w końcu braku kilkunastu sekund na przytulenie, nie mówiąc już o rozmowie na ważne dla siebie tematy, wspólnego patrzenia na siebie, dotykania, masowania, tulenia się. Wszyscy twierdzą zgodnie: „nie mamy czasu”, „jesteśmy zagonieni” itp.

 

Prawda czy fałsz?

Czy rzeczywiście jesteście, aż tak bardzo zajęci, że nie jesteście w stanie poświęcić kilku minut na czułość z samego rana? Albo wieczorem leżąc w łóżku przed zaśnięciem? Czy przypadkiem smartfon nie zatępuje partnera? A konkretniej rozrywka i poczucie ważności, jakie dostarcza bycie na bieżąco z wszystkimi innymi, zamiast z własną żoną czy mężem?

Łatwiej oczekiwać, że to partner przejmie inicjatywę. Skoro mnie kocha – to niech mnie pocałuje pierwszy.  Skoro mu na mnie zależy, to niech zrobi mi masaż. Skoro mnie kocha, to powinien wiedzieć na czytm mi zależy. Jeśli mnie docenia – niech mnie przytuli pierwszy. Najlepiej niech wszystko robi pierwszy i z własnej woli, a ja się temu poddam.

Niestety partner nie jest jasnowidzem i się nie domyśli. Natomiast folgując sobie takim myśleniem i postawą nieświadomie buduje się wzajemny mur, który bardzo często po upływie miesięcy, czy wręcz lat, sprawia że bardzo ciężko jest odbudować intymne relacje. Przez te wiecznie niezaspokojone, niewypowiedziane oczekiwania, wykrzykiwane, w kłótniach, żądania, gubi sie to, co najcenniejsze - uczucia.

 

Drobiazgi w miłości

Jeśli wydaje Ci się, że coś tak mało znaczącego jak przytulenie czy pocałunki, nie mają lub nie powinny mieć wpływu na związek, to niestety, jesteś w błędzie.

„W miłości nic nie jest mało znaczące. Ci, którzy czekają z okazywaniem czułości na odpowiednio wzniosły moment, nie mają pojęcia czym jest prawdziwa miłość” – twierdziła Laure Conan, kanadyjska pisarka.

Dlatego, szczególnie ze względu na dobrą atmosferę, zamiast czekać aż On mnie przytuli, czy Ona mnie pocałuje, - to Ty przytul, pierwszy. Ty pocałuj pierwsza. Przejmij inicjatywę. Z pewnością będzie Wam łatwiej się wtedy do siebie zbliżyć.  Codzienna czułość  to wstep do późniejszych najbardziej intymnych momentów.  Mocna, świadoma więź nie zaistnieje między wami, gdy nie będziecie okazywać sobie czułości. Ta bliska codzienna realacja da wam obojgu poczucie bezpieczeństwa. Budujcie je codziennie  na bazie małych serdecznych gestów.

 

Alicja Krawczyk
psycholog

P.S. Życzę wszystkim Klientom i Sympatykom Psychorada.pl, abyście mieli dużo czasu na czułość, a jeśli macie z tym kłopot zapraszam na konsultacje >

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.