Czy babcie powinny wychowywać dzieci?

wtorek, 11 stycznia 2022

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

Babcia

Czy babcie powinny wychowywać dzieci?

Kiedy rodzi się dziecko wszyscy stają na baczność. Dzieje się mnóstwo nowych rzeczy i można się w tym wszystkim zagubić. Ale bywa tak, że mama chce po prostu odpocząć i spać razem z dzieckiem, i jest w tym słuszność, bo kiedy nauczy się odpoczywać razem z malcem, to kiedy on będzie aktywny – mama też będzie wypoczęta, albo chociaż mniej zmęczona, gdyby robiła inne rzeczy w czasie drzemki dziecka.

Jak urodziło się moje dziecko sama miałam z tym kłopot, bo pranie, prasowanie i niekończąca się lista zadań, do czasu aż doświadczona mama – zdaje się ciocia (dzięki Ciociu Ewo), poradziła mi aby spała razem z nim. To było jak odkrycie koła, o wiele łatwiej było mi sprostać zadaniom kiedy mogłam odpocząć w dzień razem z dzieckiem.

 

Ale co jeśli dziadkowie przejmują rolę opiekunów?

Nie oszukujmy się pomoc dziadów jest nieoceniona. Bardzo dobrze i wygodnie jeśli można się wspomagać babcią czy dziadkiem gdy chcemy gdzieś wyjść, coś załatwić, czy po prostu odsapnąć.

Ale jeśli babcia czy dziadek chcą nam mówić jak powinniśmy postępować z dzieckiem? Wszyscy wiemy, że wiele tych rad jest dobrych, a czasem nawet przydatnych, ale prawda jest taka, że trudno z nich skorzystać jeśli podawane są na siłę, zupełnie niechciane, lub po prostu innej od naszej wizji wychowania, która może być po prostu inna niż to, co zrobili by dziadkowie.

Druga sprawa bardzo ważna jest taka, że wiedza jest uaktualniana i niektóre metody babć są przestarzałe, być może skuteczne ale niekoniecznie dobre w świetle dzisiejszej wiedzy. Warto o tym rozmawiać i po prostu postawić granicę, że chcemy tak postępować z naszym dzieckiem, bo naszym zdaniem takie metody są lepsze. Sama wiem, że nie zawsze nowe jest najlepsze, czasem sama sięgałam po babcine rozwiązania i okazywały się lepsze w przypadku naszych dzieci, ale mamy prawo do wyboru. Możemy sami zdecydować. Warto wtedy mamie czy teściowej powiedzieć: „Słuchaj radzę sobie, dziękuję że chcesz mi pomóc, doceniam to. Daj mi proszę szansę na poznanie mojego dziecka po mojemu. Ale widzę, że gdy będę mieć problem, to mogę liczyć na Twoją pomoc, to mnie cieszy.” Nie ma potrzeby wchodzić w konflikt, wystarczy zaznaczyć swoje zdanie.

 

A co z tym rozpieszczaniem?

Dziadkowie mają skłonność do rozpieszczania dzieci – wszyscy doskonale to wiemy. I o ile samo rozpieszczanie może nie jest aż tak bardzo złe, bo uczy dziecko, że pod opieką innych osób zasady mogą być inne i przyzwolenie na różne rzeczy większe i to jest dobre dla rozwoju dziecka – tego społecznego, bo przecież ludzie są różni i mają inne oczekiwania. Dziadkom zdarza się podważać to, co mówi rodzić i próbować wprowadzać swoje rządy, a to już niestety jest bardzo szkodliwe – przede wszystkim dla dziecka. Na takie sytuacje trzeba reagować stanowczo i nie pozwolić dziadkowi czy babci przejmować palmy pierwszeństwa. Babcia z dziadkiem są bardzo ważni w rozwoju dziecka, ale to rodzice decydują o ważnych sprawach. Dziadkowie wpierają – tylko tyle i aż tyle.

Rodzice są w pełni odpowiedzialni za swoje dziecko i to oni zobowiązani są do zapewnienia mu wszystkich możliwości rozwoju, mają obowiązek również zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka.

 

Kluczem jest znalezienie tego co dziecko lubi robić z babcią, a babcia chętnie się w to angażuje. Co mogą robić wspólnie itd. Jeśli dziadek wędkuje, a dziecko interesuje się rybami, to dziadek może być tą osobą, która wprowadzi je ten świat, nie musi to być tata. Ważne jest znalezienie takich rozwiązań, które będą w porządku dla wszystkich, tak aby nikt nikomu nie wchodził w drogę. A jeśli tata ma coś robić z dzieckiem po pracy, to dziadek nie powinien się w to mieszać i wyprzedzać ojca, w tych rzeczach – to nie wyścig, a rywalizacja nie poprawi relacji i w niczym dziecku nie pomoże. Każdy ma bardzo ważną rolę do wypełnienia, nie będzie lepszy wchodząc w czyjąś rolę. Zadbajmy o siebie nawzajem i o komfort całej rodziny.

 

Alicja Krawczyk

psycholog >

Pratktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.