Czy kobieta może zrobić pierwszy krok?

sobota, 5 lutego 2011

Problem:

Choć czasy się zmieniają utarło się, że to mężczyzna robi pierwszy krok. Ale czy nie jest tak, że wszystko zależy od kobiety? Że ona musi słowami lub mową ciała dać mu znak, bardziej lub mniej świadomy, że jest otwarta na jego zaloty? Czy nie jest tak, że kobiety udają uległe by umożliwić facetom to co oni lubią najbardziej - zdobywać, ale to i tak ona podejmuje decyzję czy coś z tego będzie i kiedy to sie skończy? Czy nie jest tak, że w tym niby męskim świecie wszystko jest i tak w kobiecych rękach? Czy niejest pewnym nadużyciem, że mężczyzna myśli o sobie w kategoriachzdobywcy?”

 

Odpowiedź psychologa:

Na pytanie odpowiada psycholog, Kinga Frąckiewicz.

 Ludzie są istotami społecznymi, w życiu których miłość i łączenie się w pary stanowi jeden z największych priorytetów. Stosują więc najróżniejsze strategie by zdobyć i utrzymać parnera.


Kult mężczyzny  „zdobywcy” sięga pierwszych ludzi na ziemi. To mężczyzna był odpowiedzialny za zdobycie partnerki, z którą spłodzi potomstwo, za zdobycie pożywienia czy zapewnienie bezpieczeństwa. Kobiety nigdy nie były słabe, ale z pewnością słaba była ich pozycja u boku mężczyzny. Przez wieki rola kobiety w społeczeństwie umacniała się.

Obecnie jesteśmy na etapie przemian zapoczątkowanych przez ruchy feministyczne. Kobiety mają dostęp do edukacji, wszystkich zawodów, stają się niezależne i samowystarczalne. Jednak nadal funkcjonują stereotypy płci.

Kobieta pomimo swojej dzisiejszej pozycji postrzegana jest wciąż większość mężczyzn, jako istota słaba, wymagająca opieki, niezaradna. Także stereotyp ról nie uległ dużej zmianie. W odczuciu większości to mężczyzna powinien wykazywać pierwszy inicjatywę a kobiety na wszelkie propozycje reagować rumieńcem :).

Poza tym mężczyźni prezentują postawę lękową wobec kobiet silnych, zdecydowanych, zdobywających. Obawiają się utraty swojej pozycji, oraz poczucia męskości. Wiele kobiet świadomych tego zjawiska celowo godzi  się być zdobywaną i poddaje się technikom zdobywczym partnera, wielu też taka rola jak najbardziej odpowiada ponieważ lubią czuć się zdobywane i adorowane.


To kiedy i czy rozpocznie się w ogóle znajomość zależy od obu partnerów interakcji. Obie strony wysyłają do siebie sygnały, najpierw niewerbalne (w postaci spojrzeń, uśmiechów, gestów),  a później słowna wyrażające uczucia i pragnienia. I mężczyźni i kobiety stosują najróżniejsze strategie zwrócenia na siebie uwagi oraz utrzymania przy sobie wybranka. Wybór także nie jest przypadkowy i z pewnością nie bez powodu kobiety ubierają się na przyjęcia w seksowne kostiumy a mężczyźni podjeżdżają najlepszymi samochodami.


Niegdyś Agnieszka Osiecka napisała „nie o to chodzi by złowić króliczka, ale by gonić go, ale by gonić go, ale by gonić go…” :)

 

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.