Czy masz toksyczny związek?

piątek, 14 września 2018

toksyczne związki"Czułam sie tak, jakby walec mnie rozjechał. Całe moje życie koncentrowało się na nim i naszych dzieciach. A on tak po prostu odszedł. To ma być zapłata za to, że poświęciłam mu prawie cale swoje życie, że nie robiłam kariery, że nic sobie nie kupowałam extra, tylko wszystko wkładałam w dom? Jestem zdruzgotana".

 

Odpisywałam dzisiaj klientce na e-mail odnośnie obsesyjnej, toksycznej miłości. Zanim napiszę więcej na ten temat, musisz wiedzieć, że można zmienić swoje podejście do związków, do partnerów, do siebie samej/samego, uporać się z toksycznymi myślami i zachowaniami, które w konsekwencji mogą doprowadzić nawet do samozniszczenia.

A jaka jest twoja miłość? Twój związek?
Sprawdź to robiąc krótki test.

Czy twoja miłość jest toksyczna?

 
 • Czy ciągle wzdychasz do osoby, która emocjonalnie lub fizycznie jest dla ciebie niedostępna?
 • Czy żyjesz nadzieją, że wkrótce nadejdzie taki dzień, że ta osoba będzie dla ciebie dostępna i że będziecie (znowu) razem?
 • Czy wierzysz, że jeśli będziesz wystarczająco mocno pragnąć tej osoby i starać się jej na wszystkie strony to okazywać, to ona cię w końcu pokocha?
 • Czy uważasz, że jeśli będzie się tę osobę wystarczająco zdecydowanie oblegać, namawiać do spotkań, kontaktować, dążyć do „przypadkowych” spotkań, to w końcu cię zrozumie, zaakceptuje i będziecie razem?
 • Czy odrzucenie przez partnera sprawia, że jeszcze bardziej go pragniesz?
 • Czy po odrzuceniu, twoja namiętność do tej osoby przeradza się w negatywne uczucia np. złość, wściekłość, chęć odwetu?
 • Czy czujesz się ofiara sytuacji czy też osobą poszkodowaną, ponieważ ta osoba nie chce cię ani tego co pragniesz jej ofiarować, chociaż według ciebie powinna?
 • Czy twoje zaangażowanie w związek jest tak mocne, że wpływa na takie czynności jak jedzenie, spanie, doznania fizyczne, zdolność wykonywania pracy czy codziennych obowiązków?
 • Czy według ciebie ta osoba, jest tą jedyną bez której twoje życie straci sens?
 • Czy wydzwaniasz, piszesz e-maile i wiadomości do tej osoby przez cały czas lub wyczekujesz godzinami, aż wreszcie się z tobą skontaktuje?
 • Czy zdarza ci się bez zapowiedzi przyjechać do tej osoby do domu, do miejsca pracy, a może jeździsz pod jej dom i obserwujesz co robi?
 • Czy sprawdzasz i kontrolujesz gdzie i z kim ta osoba jest w danym momencie, z kim się spotyka? Czy śledzisz ją? Sprawdzasz jej prywatną korespondencję?
 • Czy chociaż raz twoje zachowanie względem tej osoby było brutalne lub przemocowe? A może z jej powodu na sobie dokonujesz aktów autoagresji? Myślisz o odebraniu sobie życia, aby ją ukarać?
 
 
Jeśli w twoich odpowiedziach wystąpiło chociaż 3 RAZY TAK, to znaczy, że twoja relacja w związku jest nacechowana toksycznością i musisz (celowo używam słowa musisz, a nie jak zazwyczaj pisze „warto by było…”) nauczyć się zdrowej miłości. Tak – NAUCZYĆ SIĘ – czyli poznać i zrozumieć co kryje się pod twoimi wyniszczającymi emocjami. Dojść do prawdy o sobie, przyjąć ją, zmienić sposób funkcjonowania i dopiero gdy staniesz się gotowy do uzdrowienia związku, stworzyć wartościowy związek.
 

Toksyczny związek

 
Osoby kochające za bardzo (toksycznie) przeważnie wiążą się z partnerami, którzy również kochają w niewłaściwy sposób, co dodatkowo wzmaga toksyczność wzajemnych relacji. Stąd tak istotne jest uwolnienie się od tego, co działa na życie w negatywny sposób, zarówno fizycznie jak i emocjonalnie.
 
Życie osoby kochającej w sposób toksyczny zawęża się do partnera, co może powodować zaniedbywanie innych kontaktów towarzyskich, pracy, rodziny, hobby. Całe zaangażowanie skupia się na drugiej osobie, a pragnienie bycia z nią niezależnie od okoliczności – nasila się. W sytuacji, gdy partner odrzuca lub odchodzi, zaczyna się jeszcze większy kryzys.
 
Im bardziej partner odrzuca, lekceważy, unika, staje się niedostępny, tym bardziej osoba kochająca za bardzo dąży do tego, aby być razem. Często nawet odrzuca i zaprzecza temu, że związek przestał istnieć, mimo definitywnych dowodów. Uważa, że jej postępowanie uleczy partnera ze wszystkich jego złych cech, i że to spowoduje, że w dalszym życiu będą we dwoje szczęśliwi. Niestety tak się nie stanie. Naprawdę.
 
Jeśli chcesz pracować ze mną nad zmianą swojego związku, lub wyjść z kryzysu związanego z porzuceniem zapraszam na konsultacje (Warszawa https://psycholog-warszawa.psychorada.pl/ lub on-line https://internetowa-pomoc-psychologiczna-email.psychorada.pl/).
 
AS
 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.