Czy pokolenia są ważne w życiu rodziny

poniedziałek, 18 stycznia 2016

:: Polecamy terapię dla par i terapięrodzinną >

 

dzień babci dzień dziadkaTak jak każde drzewo posiada mocny i głęboki system korzeniowy, aby dobrze rosnąć, tak i rodzina posiada swój własny, indywidualny system na którym opiera się budowanie wartości rodzinnych. Podstawą są tu dziadkowie czy nawet pradziadkowie, którzy wnoszą w rozwój rodziny grunt stabilizacji, oparcie o ramy historyczne i kultywowanie tradycji.

Ćwiczenia do artykułu >

 

Każde pokolenie daje rodzinie inne wartości. Najmłodsi nieświadomie przekazują niewinność i bezbronność, starsze dzieci szczebiot młodości, młodzież powiew zbuntowania i trendy nowych poglądów, rodzice systematykę, bezpieczeństwo, miłość, kindersztubę, a dziadkowie miłość i tradycję. Obserwując relacje kobiet i mężczyzn w rodzinie można budować własne wzory relacji damsko-męskich, wzory własnej kobiecości czy męskości, a także uczyć się szeroko pojętych norm zachowania względem siebie, które będą rozszerzać się później na świat zewnętrzny.

 

Z tych powodów rodzina wielopokoleniowa wykształca najbardziej sprzyjający model wychowawczy, który buduje społeczeństwo otwarte na innych. Naturalne staje się wówczas pomaganie starszym przez młodsze osoby, bo jest to obraz przeniesiony z domu. Narodziny przestają mieć wymiar czysto szpitalny, bo w domu rozmawia się i pokazuje fotografie przodków z dzieciństwa, zaś śmierć przestaje być tematem tabu, tylko naturalną koleją rzeczy. Członkowie rodzin wielopokoleniowych są bardziej otwarci na siebie, a tym samym na życie. Nie oznacza to, że koniecznie należy mieszkać razem, by spełnić ten sielankowy wzorzec. Istotą jest zawsze pogłębianie relacji, poprzez częste, spontaniczne i radośnie przeżywane kontakty rodzinne, a nie mieszkanie ze sobą z przymusu czy sporadyczne obowiązkowe wizyty z okazji świąt.

 

Dzieci mające częsty kontakt z dziadkami mają bogatsze doświadczenia rozwojowe, ponieważ poza rodzicami i nauczycielami z nikim tak szczerze nie porozmawiają, jak z babcią czy dziadkiem. Kochający dziadkowie to największy skarb rodziny i nawet jeśli rodzice są w konflikcie z nimi, warto przełamać własne opory i dążyć do porozumienia, by rozszerzać więzy rodzinne. Wiedza i doświadczenie starszych osób przejawiające się poprzez naturalne przebywanie ze sobą i wynikające z tego rozmowy, daje bardzo dobry efekt wychowawczy. Wszyscy lubimy słuchać historii i ploteczek, a szczególnie tych w których główni bohaterowie są nam znani. Jeśli jeszcze historia skończy się odpowiednią puentą, to można nawet liczyć nie tylko na dobry efekt wychowawczy ale nawet terapeutyczny. Warto pamiętać, że za każdym człowiekiem stoi jakaś historia. Nie oceniajmy jej według siebie i swoich wzorców na tle czasów w których przyszło nam żyć. W przeszłości bywało inaczej i trzeba było dokonywać innych wyborów, często trudnych i niezrozumiałych. Nie oznacza to, że warto akceptować niegodziwości, ale też nie oznacza, że trzeba żyć w rodzinnych nieporozumieniach.

 

Pozwólmy sobie na bycie rodziną, z jej poszczególnymi osobami, takimi jakimi są. Uczmy się od siebie wzajemnie, rozmawiajmy, dowiadujmy się dlaczego tak, a nie inaczej, wyciągajmy wnioski, uszanujmy decyzje i poglądy innych. To buduje rodzinne więzi, a te są najcenniejszym darem jaki mamy. Wspólne spędzanie czasu i snucie wspomnień jest czymś cudownym z punktu pogłębiania relacji rodzinnych i zacieśniania więzi. Starszemu pokoleniu pozwoli powrócić do lat młodości i podzielić się tymi chwilami z młodszymi, a młodzieży i dzieciom przybliży dziadków, oraz pokaże ich jako osoby, które też zawiodły się na przyjaciołach, miały swoje pierwsze miłości, niepowodzenia szkolne i… tajemnice. I kto wie, może uda się odkryć coś absolutnie niezwykłego o czym nikt już nie pamiętał.

 

Pozdrawiam serdecznie
Aneta Styńska
psycholog, psychoedukator

 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.