Czym jest depresja?

środa, 22 lutego 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Czym jest depresja?Depresja jest zaburzeniem nastroju, jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Według badań z 2022 roku, z depresja zmaga się 350 milionów osób na świecie. A w samej Polsce 4 miliony. Osoby najczęściej cierpiące na depresję, to osoby w wieku 20-40 rok życia, a dwa razy częściej kobiety.

Głównym objawem, o którym się mówi jest smutek, czy przedłużające się przygnębienie. Ale znacząca jest też obniżona samoocena, anhedonia, czyli utrata radości z życia. Większość osób doświadcza również trudności z koncentracją, a na świat patrzą w pesymistyczny sposób, ma skłonność do widzenia wszystkiego w czarnych barwach. Często pojawiają się również zaburzenia snu, trudności w odprężeniu się i odpoczynku.


Każdy z nas odczuwa czasem smutek lub przygnębienie. Jest to normalna reakcja, której powodem może być np. jakieś niepowodzenie, strata kogoś bliskiego lub nawet brzydka pogoda. Ale gdy taki stan się przedłuża, może to być zwiastun depresji. Depresja jest chorobą, która nie leczona może doprowadzić nawet do śmierci. Jest najczęściej występującą chorobą psychiczną i czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie (WHO). Cierpi na nią około 10% populacji.

Ale co ważne, depresja nie zawsze objawia się smutkiem! Bywa, że chory czuje przede wszystkim lęk, a zmiany nastroju mogą się nie pojawić, natomiast może być odczuwalne zobojętnienie emocjonalne.

Chwilowy smutek, przygnębienie czy apatia to nie to samo , co depresja. Od czasu do czasu wszyscy mamy chandrę, czy zwykły dołek psychiczny. Bywają dni kiedy wszystko idzie nie po naszej myśli, wtedy możemy czuć smutek czy przygnębienie. To całkiem normalne odczucie czy samopoczucie. Jednak gdy mimo zmiany warunków nasz nastrój nie poprawia się, a smutek czy przygnębienie nie mija, a dodatkowo zauważamy inne objawy, np. apatię, być może bezsilność oraz czujemy, że kompletnie nie cieszy nas nic, z tego co wcześniej dawało nam radość, może to oznaczać że jest to już depresja. Bardzo ważne aby udać się do specjalisty i sprawdzić co się dzieje, a przede wszystkim szukać i uzyskać pomoc.

Jak już wspomniano, depresja jest głębsza niż przygnębienie, a przede wszystkim trwa dłużej i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Chory odczuwa ból i cierpienie, który jest bardzo dokuczliwy. Oprócz tego osoby chorujące bardzo często wycofują się z życia, nie utrzymują kontaktów i relacji z innymi, które mogłyby im pomóc, upośledzona jest uwaga i postrzeganie siebie. Chory czuje się pozbawiony energii, ma trudność w odpoczynku, ponieważ sen jest zaburzony. Depresja może zaburzać gospodarkę hormonalną. Wywołuje zmiany w całym organizmie. Zmienia się zachowanie człowieka, jego myślenie ulega zniekształceniu, a wszystko postrzega w ciemnych barwach jako negatywne. Nie jest w stanie zobaczyć tego co spotyka go dobrego. Taki stan może trwać długo.

Wiele osób nie jest w stanie dostrzec, że mogą się leczyć czy nawet wyleczyć. Zaburzone myślenie sprawia, że nie widzą już dla siebie ratunku, stąd mogą pojawiać się myśli samobójcze. Bo chory może mieć uczucie, ze jeśli sam tego nie skończy, ten stan cierpienia nigdy nie minie. Co nie jest prawdą, ale wymaga aby się tym zająć, leczyć jak każdą inną chorobę.


Depresja według klasyfikacji DSM-5

Do rozpoznania depresji musi wystąpić co najmniej 5 lub więcej objawów z listy poniżej (co stanowi istotną zmianę w stosunku do wcześniejszego funkcjonowania), przy czym co najmniej jednym z nich powinno być (1) obniżenie nastroju lub (2) anhedonia, w okresie dwóch tygodni lub dłużej. :

  1. Obniżony nastrój przez większą część dnia i niemal codziennie.  

  2. Wyraźnie mniejsze zainteresowanie i satysfakcja z niemal wszystkich aktywności  – anhedonia.

  3. Zmniejszenie masy ciała pomimo braku stosowania diet albo zwiększenie masy ciała.

  4. Bezsenność lub wzmożona senność. 

  5. Pobudzenie psychoruchowe lub spowolnienie. 

  6. Męczliwość lub utrata energii.

  7. Poczucie własnej niskiej wartości lub nadmierne, nieadekwatne poczucie winy.  

  8. Zmniejszona zdolność koncentracji lub brak decyzyjności.  

  9. Nawracające myśli o śmierci.

(źródło:American Psychiatric Association: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders. Wyd. 5. Arlington, VA: American Psychiatric Publishing, 2013, s. 162–165)


 Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.