Depresja wysokofunkcjonująca - „Nie wyglądasz na kogoś, kto ma depresję...”

wtorek, 8 listopada 2022

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

Depresja

Depresja może wyglądać różnie, nie każdy radzi sobie tak samo.

Co robi osoba z depresją wysokofuncjonującą? Jak sobie radzi i jak się czuje?

Ukrywa swój ból, swoje cierpienie. Nie mówi o nic, bo po co być ocenianym, czy niezrozumianym. Nie chce mówić, bo nie chce być może odczuwać wstydu, bo ktoś nie zrozumie jej uczuć lub tego z czym się zmaga. Zatem cierpienie pozostaje zamknięte

Jest swoim największym krytykiem – bardzo często myśli o sobie gorzej, niż pomyśleliby inni. Zdarzać się może, że uważa się za bezwartościową, a popełniane błędy stanowią niemal koniec świata, bo nie daje sobie prawa do popełniania ich.

Unika ludzi, bo zdarza się, że czuje się niekomfortowo w ich towarzystwie. Kontakt z ludźmi czasem bywa trudny, bo jakaś drobna sytuacja może uruchomić emocje uczucia, czy ciąg myśli, może wystarczyć jedno słowo.

Chciałaby nie wychodzić z domu, ale nie może. Poczucie obowiązku, związanego na przykład z pracą jest tak silne, że nie pozwala sobie na to. Przybiera jakąś maskę i po prostu idzie i robi swoje, jakby nic się nie działo. A bywa tak, że myśli przepełniają negatywne przemyślenia. Otoczenie kompletnie nie ma pojęcia, że osoba obok doświadcza wewnętrznego dramatu, a uśmiech który widać jest po to, aby nikt się nie zorientował.

Jest potwornie wyczerpana – rano budzi się tak samo wyczerpana jak była dzień wcześniej, a czasem bywa zmęczona jeszcze bardziej. Ale mimo tego ubiera się i robi wszystkie te rzeczy, mimo tego że wymagają gigantycznego wysiłku.

Pomimo wyczerpania, robi różne rzeczy, żeby być cały czas zajęta. Zajętość ma być lekarstwem na uczucia lub myśli, które przytłaczają. Umysł jest cały czas zajęty, wieloma procesami, które toczą się cały czas w głowie i myślami, które się pojawiają.

Czasem nic nie sprawia jej przyjemności. Bywają dni, kiedy wszystko przytłacza tak bardzo, że nie ma niczego takiego, co mogłoby sprawić, żeby poczuła się odrobinę lepiej. Chciałaby wtedy być sama, może pod kocem. A prawda jest taka, że najbardziej wtedy potrzebny jest ktoś bliski, kto okaże wsparcie, może przytuli, powie coś…

 

Tak czuje się osoba z depresją wysokofunkcjonującą! Jeśli w tym opisie widzisz siebie, to chcę Ci powiedzieć, że nie musisz być w tym sam_a.

Jeśli w tym opisie widzisz kogoś z bliskich – zareaguj, bądź, wesprzyj.

 

Alicja Krawczyk
psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.