Dla Tatusiów - tych nieobecnych i wyjazdowych

czwartek, 23 czerwca 2016

dzien ojca:: Problem dotyczy Ciebie?  Przeczytaj o terapii dla par lub terapii rodzinnej >

foto plotek

 

Bycie ojcem to niesamowicie ważna rola. Tatuś swoją postawą przekazuje dzieciom sposób podejścia do świata. Pokazuje swoim zachowaniem synowi jak być mężczyzną , córce jak obchodzić się ze swoją kobiecością.

 

Często słyszy się o tym jak mężczyzna wypowiada się o własnym dziecku nazywając je swoim największym dziełem. Słyszymy dzieci, mówiące z dumą: "To mój tata"

Często też obserwujemy zjawisko wyjeżdżających do pracy tatusiów – których konieczność zarobkowa zmusza do opuszczania swych domów na całe dnie bądź tygodnie. Zarówno dla ich rodzin jak i dla samych tatusiów jest to trudny czas. Brak obecności szkodzi w tworzeniu codziennej więzi z rodziną, w poznawaniu na bieżąco swego dziecka i jego osiągnięć.

Taka sytuacja doprowadza w rezultacie do problemu w okazywaniu miłości swojemu dziecku i zaburza więź w rodzinie. Tworzy tatę takim niedostępnym, nieobecnym z którym nie wiadomo jak porozmawiać... Powoduje, iż to tatuś nie bardzo wie jak się zachować.. To nie jest łatwa sytuacja.

 

Jak więc pomóc tatusiom?

Jak ich wesprzeć? Jakie wskazówki im przemycić by mogli z większą łatwością wchodzić w relacje z dziećmi, których na co dzień nie widzą?

 1. Warto jest tworzyć jak nawięcej okazji podczas pobytu taty w domu do tego by mógł okazywać dziecku czułość, dotykać, przytulać. Dotyk ma niezwykłą rolę więziotwórczą.
  Dla tatusiów i dzieci jest niezwykle ważny – tym bardziej, że uważa się, iż to właśnie ojcowie potrzebują więcej czasu by nauczyć się okazywać dziecku uczucia. Chociaż, tkwią w nich ogromne pokłady miłości i radości powstrzymują się często przed okazywaniem tych uczuć swoim dzieciom. Prawdopodobnie wpływa na to powszechny stereotyp mężczyzny jako silnego nie okazującego uczuć, twardego.

 2. Umożliwić i pomóc w budowaniu kontaktu pomiędzy tatą i dzieckiem. Poprzez opowiadanie dzieciom, jak najwięcej o tacie podczas gdy jest na wyjeździe. Takie opowiadanie powoduje, że pomimo, iż nie jest fizycznie obecny w domu jest w myślach dzieci. Poprzez to jest blisko i bliski.

 3. Warto wprowadzić rytuał codzinennych rozmów telefonicznych np: na dobranoc kiedy to dzieci z tatą mogą porozmawiać o tym co wydarzylo się w ciągu dnia, życzyć sobie dobrej nocy.  Trzeba wprowadzać tatę w to, co dzieje się w domu podczas jego nieobecności - nie omijajć spraw trudnych. Trudne tematy sa chlebem powszednim w wychowaniu dzieci i to one są stymulatorem zaangażowania rodzica. Dlatego tata ma prawo wiedzieć i powinien wiedzieć co dzieje się w domu podczas jego nieobecności. Takie dzielenie się z tatą tym co trudne od małego i pozwala dostrzec przez dzieci, iż jest on ważną osobą w rodzinie. której zdania się nie omija. Pokazuje, że jest osobą do której z trudnymi tematami się przychodzi.

 4. Cenna jest świadomośc tego, jak ważny jest wspólnie spędzony czas z tatą - pewnie prawie część z nas ma jakieś wspomnienia wspólnego czasu ze swoim ojcem. Być może były to wspólne zabawy, rozmowy, majterkowanie, nauka jazdy rowerem. Taki wspólny czas bardziej zapada w pamięć niż kupiona zabawka. Jest lepszym prezentem dla dziecka i dla samego taty. Dobrze jest więc starać się tworzyć przestrzeń na taką aktywność pomiędzy tata a dzieckiem i czy będzie ona trwała 10 minut czy kilka godzin zawsze będzie korzystna dla wspólnej relacji.

 5. Sam na sam w cztery oczy z tatą – choć niewielu zdaje sobie z tego sprawę to najfajniejszy czas. Wtedy jest się w centrum uwagi. Można zadać najwięcej pytań, poprostu pobyć razem i napewno zostanie się zauważonym. Podczas tak spędzanego czasu wzrasta autorytet tatusia, zacieśnia się więź z nim.

 6. Rozmowy, słuchanie tego co mówią dzieci i pytanie o zdanie, o opinię. Takie pytania nie tylko muszą wychodzić ze strony dziecka ale to tatuś może poprzez gro takich rozmów poznawać swoje dziecko. Poprzez rozmowy pokazuje dziecku, że je jest dla niego ważne, że ceni jego zdanie. A co najważniejsze poznaje je, jego sposób myślenia i dzięki temu ma szansę na nie wpływać.

 7. Wspólne obowiązki- czym więcej wspólnych płaszczyzn pomiędzy dziećmi, a tatą tym lepiej dla ich relacji. Warto zaangażować dziecko do działania, które do tej pory tata wykonywał sam. Jak np: codzienne porządki, odkurzanie, wyjazd do sklepu po produkty na obiad. Takie niby normalne czynności dają możliwości na wzmacnianie więzi, ale też na poznawanie się nawzajem. Mogą też nieoczekiwanie stac się przygodą bądż fajnym tematem do wspólych żartów.

 8. Poznawać z dzieckiem dorosły świat – takie wprowadzanie dziecka w niekoniecznie idealny świat dorosłych powola wygospodarować więcej czasu do spędzenia ze swoim dzieckiem, pozwala tez być pierwszą osoba do tego by wytłumaczyc dziecku co ma myśleć bądź jak się zachować w danej sytuacji. Tatuś więc może zabrać swoje dziecko na trochę do pracy, pokazać poprzez to co zajmuje mu tyle czasu i na czym ta praca polega. Może pojechać z dzieckiem odstawić auto do naprawy czy wspolnie pójść po zakup nowej kosiarki. Te niby niewele znaczące sytuacje u małych dzieci będą prawdopodobnie malowniczymi wspomnieniami do końca życia.

 9. Fajnie jak tata dzieli się z dzieckiem swoimi zainteresowaniami. Pozwala dziecku wykonyać czynności związane z własnum hobby np: pokazyje jak zarzucać wędkę czy tłumaczyć/ objaśniać taktykę niezbędna podczas składania modeli samolotów.

 10. Dać się porwać wirowi dziecięcych zabaw, dać sobie przyzwolenie na bycie dzieckiem – wa każym tatusiu przecież jest coś z dziecka. Warto to z siebie wydobyć i pokazać a przy tym fajnie się bawić.

   

 

Każdy TATA zasługuje na cudownie spędzony czas ze swoim dzieckiem,
każdy TATA zasługuje na pomoc w tym temacie.

Nie warto odkładać tego na później.

 

 

Wszystkim Tatom z okazji Dnia Ojca życzę wszystkiego co najlepsze!
Anna Jablońska
psycholog, seksuolog

 

PS Polecamy również:

 

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.