Dlaczego niektórym jest tak trudno utrzymywać czy nawiązywać relacje?

środa, 20 marca 2024

 :: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

W świecie, który jest coraz bardziej skomplikowany i zglobalizowany, utrzymywanie zdrowych relacji międzyludzkich może być wyzwaniem dla niektórych osób. Nawiązywanie nowych znajomości oraz budowanie trwałych więzi wymaga wysiłku, zrozumienia i umiejętności komunikacji.

Dlaczego jednak niektórym ludziom sprawia to tak ogromną trudność?

Brak pewności siebie
Osoby o niskiej samoocenie mogą odczuwać trudności w nawiązywaniu relacji z innymi. Brak wiary we własne umiejętności społeczne może prowadzić do unikania interakcji z ludźmi oraz stawiania sobie barier przed możliwością zawierania nowych znajomości.

Nieumiejętność komunikacji
Komunikacja odgrywa kluczową rolę w budowaniu relacji. Osoby, które mają trudności w wyrażaniu swoich myśli, uczuć i potrzeb, mogą napotykać problemy z nawiązywaniem bliskich więzi. Brak umiejętności słuchania i empatii może również utrudniać budowanie relacji.

Obawa przed odrzuceniem
Strach przed odrzuceniem jest powszechnym uczuciem, które może zniechęcać do nawiązywania nowych relacji. Osoby, które doświadczyły wcześniejszych rozczarowań w relacjach, mogą być bardziej podatne na obawy przed ponownym odrzuceniem, co prowadzi do unikania zbliżeń emocjonalnych.

Brak czasu i zaangażowania
W dzisiejszym szybkim tempie życia wielu ludzi poświęca większość czasu na pracę, obowiązki rodzinne i inne zobowiązania, pozostawiając niewiele czasu na budowanie i pielęgnowanie relacji międzyludzkich. Brak czasu może prowadzić do powierzchownych albo niemożliwych do utrzymania związków.

Trauma z przeszłości
Doświadczenia traumy, takie jak złamane serce, przemoc fizyczna lub emocjonalna, mogą pozostawić głębokie rany emocjonalne, które utrudniają budowanie zaufania i bliskich relacji z innymi ludźmi.

Nadmierna zależność od mediów społecznościowych
Współczesne społeczeństwo coraz bardziej uzależnione jest od mediów społecznościowych, które mogą prowadzić do powierzchownych relacji i trudności w nawiązywaniu prawdziwych, głębokich więzi.

Ważne jest zrozumienie, że trudności w utrzymywaniu lub nawiązywaniu relacji są powszechne i często wynikają z różnych czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dla wielu osób, praca nad rozwijaniem umiejętności społecznych, budowaniem pewności siebie oraz przezwyciężanie przeszłych traum może być kluczowa dla zdrowych i satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi.

 

 Alicja Krawczyk 

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.