Dlaczego warto być szczupłym?

wtorek, 29 lipca 2014

Psychorada.plNa każdym kroku możesz przeczytać o tym, że bycie szczupłym ma wiele zalet, ale mało kto podejmuje się podania przykładów. Tymczasem istnieją badania naukowe, które potwierdzają, że osoby szczupłe lepiej radzą sobie w życiu.

 

Życie prywatne

No cóż, najprostszym potwierdzeniem atrakcyjności osób szczupłych są portale randkowe. Nikt nie chce umawiać się z osobami otyłymi, ani nawet tymi, które mają nieznaczną nadwagę. Szczupli szybciej znajdują partnera, a ich związki są trwalsze. Mówi się, że wygląd nie ma znaczenia, ale zakładam, że zdajesz sobie sprawę z tego, że to tylko hasło, które nie ma żadnego pokrycia w faktach. Nawet jeśli charakter jest ważniejszy, to nikt nie chce spotykać się z osobą otyłą.

Zresztą to wynika poniekąd i z tego, że osoby szczupłe mają lepszy charakter. Pojawia się u nich utracona wraz z przyrostem masy pewność siebie. Odbiera ją kontakt z nieprzychylnym otoczeniem, które znów zaczyna cię doceniać, kiedy przechodzisz na dietę i gubisz kolejne kilogramy. Niezależnie od tego, jak bardzo nie chcesz się do tego przyznać, otyłość niszczy tez psychikę.

Dodatkowym argumentem niech będzie dla Ciebie jakość życia seksualnego. Kontakty płciowe wymagają nie tylko kondycji, ale również pewności siebie, skupienia na partnerze - nigdy tego nie osiągniesz, jeśli będziesz skupiony (skupiona) tylko na swojej nadwadze!

A w pracy?

Szczupli szybciej awansują! I tylko może pojawić się pytanie o powodu takich spektakularnych sukcesów - dlaczego w kadrze zarządzającej praktycznie nie ma miejsca dla osób otyłych? Powód pierwszy - żeby cokolwiek osiągnąć, trzeba walczyć o swoje. Tu wraca problem utraty pewności siebie - odchudzając się, uczysz się stanowczości i odzyskujesz stopniowo wiarę we własne możliwości i to nie tylko na polu dietetycznym, ale w zasadzie we wszystkich aspektach życia.

Żeby awansować, trzeba wejść w dobre relacje z szefem. Jasne, zawsze możesz stanowić jego opozycję, ale to mimo wszystko oznacza, że potrafisz nawiązać merytoryczny dialog, nie boisz się przedstawiać własnego zdania. Otyli tego nie potrafią. Ujawnia się tutaj odruch obronny, który znany jest raczej z niższych klas podstawówki, kiedy wszyscy, którym zabraknie sensownych argumentów, ucinają dyskusję z otyłym dzieckiem, wyśmiewając się z jego tuszy. W szkole powoduje to tylko ból, ale w dorosłym życiu indukuje postawy wycofanej, obronnej. Ktoś taki nigdy nie zajmuje wyższego stanowiska, nigdy nie staje się kimś, w zasadzie nigdy nie odnosi sukcesu. W paru krajach europejskich już to zmierzono, ale w Polsce jeszcze nie: osoby otyłe częściej pozostają bez pracy. Aparycja, będąca przecież jednym z atutów osób szczupłych, w przypadku otyłych działa zdecydowanie na minus. Nieważne, jak duże masz kompetencje i jak doskonałe wykształcenie, jak dobre referencje - będąc otyłym, automatycznie masz mniejsze szanse na pracę.

Zadbaj o ludzi

Relacje międzyludzkie można pielęgnować na wiele sposobów. Być może nie wpadłeś albo nie wpadłaś na to, żeby zrobić to przez zrzucenie paru kilo. Każdy mówi „zrób to dla siebie", ale to nieprawda: zrób to dla innych! Szczuplejsi mają więcej szczerych przyjaciół i każdy dobrze im życzy. Jeśli wyglądasz lepiej, to i lepiej radzisz sobie w kontaktach międzyludzkich. Niezależnie od tego, jak pokrętne filozofie stworzono, żeby tylko to zakamuflować, ta zależność uwarunkowana jest na niskim poziomie świadomości, co oznacza, że nie da się jej po prostu obejść. To tak jak głód i popęd seksualny - potrzeba budowy dobrych relacji musi bazować przynajmniej po części na wyglądzie, bo tak skonstruowała nas biologia.

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.