Dzieci najwięcej uczą się przez naśladowanie - dlaczego to takie ważne?

poniedziałek, 5 czerwca 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Każde dziecko rodzi się z naturalną zdolnością do naśladowania. To jedna z podstawowych cech, które pozwalają mu rozwijać się i przyswajać nowe umiejętności. Naśladowanie odgrywa kluczową rolę we wczesnym rozwoju dziecka, wpływając na jego zachowanie, spostrzegawczość i zdolności poznawcze. Dzieci obserwują i naśladują zachowania osób dorosłych, rówieśników oraz postaci z otaczającego świata, co pozwala im budować własne umiejętności, wartości i identyfikację.

Naśladowanie jako sposób nauki jest szczególnie widoczne we wczesnym okresie życia, gdy dziecko jest wrażliwe na bodźce zewnętrzne i chłonie wiedzę jak gąbka. Poprzez naśladowanie, dzieci odkrywają jak funkcjonuje świat, jakie są społeczne normy i jak komunikować się z innymi ludźmi. Naśladowanie pozwala dzieciom eksperymentować, badać i rozwijać swoje umiejętności społeczne, emocjonalne, poznawcze i motoryczne.

Podczas naśladowania dzieci uczą się wielu różnych rzeczy. Przede wszystkim, obserwując i naśladując, rozwijają umiejętności językowe. Słuchając rozmów dorosłych i innych dzieci, powtarzając słowa i frazy, dziecko uczy się mowy i komunikacji. Naśladowanie odgrywa również ważną rolę w nauce społecznych norm i zachowań. Dzieci obserwują, jak dorośli reagują na różne sytuacje i uczą się, jakie zachowania są akceptowane społecznie.

Naśladowanie ma także istotny wpływ na rozwój motoryczny dziecka. Poprzez obserwację i naśladowanie ruchów innych osób, dzieci uczą się chodzić, biegać, skakać, rysować, pisać i wykonywać wiele innych czynności. Naśladowanie ruchów i gestów innych osób pomaga dzieciom rozwijać swoje umiejętności motoryczne, koordynację i zdolności manualne.

Ponadto, naśladowanie wpływa na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Dzieci naśladują nie tylko konkretne czynności, ale również emocje i zachowania innych osób. Poprzez naśladowanie, dzieci uczą się rozpoznawać i wyrażać emocje, rozumieć reakcje innych osób oraz budować relacje społeczne. Naśladowanie stanowi również podstawę dla rozwoju empatii i zrozumienia

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.