Fonoholizm – co to takiego?

wtorek, 12 lipca 2022

:: Konsultacje i terapie z uzależnień online- umów najbliższy termin >

Uzależnienie od telefonu

Czym jest fonoholizm?

To uzależnienie od telefonu. Polegające na tym, że osoba uzależniona od telefonu, zaniedbuje swoją pracę czy życie rodzinne, edukację czy inne role życiowe. Utrata kontroli nad korzystaniem z telefonu czy smartfona.

 

Oznaki uzależnienia od telefonu

Osoba uzależniona od telefonu nieustannie sprawdza powiadomienia z mediów społecznościowych, odwiedza ulubione media społecznościowe, czasem wszystkie do których ma dostęp. A kiedy nie może tego zrobić, to czuje lęk, jest rozdrażniona, zdenerwowana. Fonoholizm może występować w każdym wieku. Oprócz tego osoba uzależniona nie rozstaje się z telefonem, trzyma go w ręku lub gdzieś blisko. Przejawia zachowania ryzykowne – jak przeglądanie podczas jazdy. Obowiązki codzienne wykonuje z telefonem w dłoni. Szuka zasięgu kiedy jest z tym kłopot, a brak zasięgu wywołuje stres.

Zaprzestanie korzystania z telefonu wywołuje objawy odstawienne, czyli pogorszenie nastroju, lęk, natłok myśli, mimowolne ruchy palców, śnienie o korzystaniu z telefonu.

Jak pokonać uzależnienie od telefonu?

To jest takie samo uzależnienie jak alkoholizm czy narkomania i dokładnie tak samo musi być traktowane, a przynajmniej podobnie. Terapia uzależnienia od telefonu jest trudna i wymaga dużo czasu.

Bardzo ważne w czasie terapii fonoholizmu jest, aby odbywać rozmowy twarzą w twarz i innymi, podejmować próby aktywności fizycznej.

Bardzo ważne jest ustalenie normy – kiedy korzystanie z telefonu jest możliwe. Prawdopodobnie będzie też potrzebna pomoc terapeuty, dzięki spotkaniom z terapeutą uzależnień, będzie możliwe szybsze znalezienie przyczyny wystąpienia tego nałogu.

 

Terapia dla uzależnionych od telefonu – jak wygląda?

Terapia uzależnienia od telefonu właściwie przebiega podobnie jak terapia uzależnienia od alkoholu, hazardu czy narkotyków. Jest to taki sam nałóg jak każdy inny, chociaż ma większe społeczne przyzwolenie, ale jest tak samo destrukcyjny. Również w negatywny sposób oddziałuje na psychikę czy ciało osoby uzależnionej.

Jest to uzależnienie behawioralne, co oznacza że jest to utrwalone, powtarzające się zachowanie czy zestaw zachowań, określonych czynności, które prowadzą do uzyskania konkretnego stanu emocjonalnego – ulga, szczęście czy uczucie zaspokojenia.

Początkiem leczenia jest zrozumienie motywacji i potrzeb pacjenta, a potem wspólne poszukiwanie narzędzi służących do pozbycia się nawyku.

 

Kiedy należy udać się na terapię?

Jeśli się zastanawiasz czy jesteś uzależniony od telefonu czy Internetu – to oznacza, ze sam czujesz, że twoje zachowanie wykracza poza „normę” - warto się w takiej sytuacji skonsultować ze specjalistą.

Symptomy uzależnienia od telefonu to:

 • uczucie pragnienia spędzania czasu korzystając z telefonu czy Internetu,
 • ciągłe sprawdzanie wiadomości czy powiadomień,
 • uczucie lęku na myśl o tym, że nie będziesz tego robić i coś cię wtedy ominie,
 • utrudniona możliwość odłożenia telefonu na dłuższy czas,
 • uczucie stresu kiedy brak zasięgu,
 • lęk kiedy wyjdziesz z domu bez telefonu,
 • konieczność spędzania dużej ilości czasu przy telefonie aby czuć zaspokojenie,
 • nieprzerywanie korzystania z telefonu nawet w chorobie, złym samopoczuciu, nawet jeśli przez to czuję się źle (ból oczu, głowy, ramienia),
 • nieprzerywanie korzystania z telefonu nawet podczas lekcji, zajęć czy spotkań towarzyskich,
 • rodzina, bliscy, znajomi mówią, że ciągle korzystasz z telefonu, że się z nim nie rozstajesz,
 • relacje z bliskimi toczą się głównie przez Internet/telefon.

 

Jeśli na tej liście znajdujesz objawy, które dotyczą Ciebie – poszukaj pomocy!

 

Alicja Krawczyk
Psycholog 
Doradca Zawodowy
Patktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.