Gdy problemem są zaburzenia odżywiania

wtorek, 7 lipca 2020

:: Psychodietetyk dla młodzieży i dorosłych >

 

zaburzenia odzywianiaJeśli Twoje dziecko je zbyt dużo, lub przeciwnie, wciąż odmawia posiłków, niepokoi cię jego waga lub sposób, w jaki je, i co sądzi na temat swojego wyglądu, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja, bulimia czy kompulsywne objadanie się są uznawane za choroby XXI wieku.

Specjaliści twierdzą, że istnieje kilka czynników ryzyka związanych z zaburzeniami odżywiania i wynikają one nie tylko z osobowości, ale również są ściśle związane ze stylem naszego życia. Osoby narażone na tego typu są zwykle impulsywnie, niecierpliwe, pragnące szybkich efektów. Często diagnozuje się u nich współwystępujące zaburzenia osobowości czy problemy psychiatryczne. Wydaje się, że za najbardziej winnego pojawienia się zaburzeń odżywiania możemy uznać stres. Gdy jest on długotrwały, może poważnie rozregulować gospodarkę hormonalną organizmu.

 

Jak możesz pomóc swojemu dziecku?

Niepokojące zachowania mogą być chwilowe i po jakimś czasie wszystko powraca do normy. Jednak jeśli trwają dłużej niż dwa tygodnie, dobrze jest zasięgnąć porady u psychologa. Może się zdarzyć, że dziecko nie będzie miało na to ochoty, wtedy warto wybrać się samemu. Wizyta u terapeuty pomoże ustalić, z jakim problemem mamy do czynienia, dostaniemy też wskazówki jak działać w konkretnym przypadku. Często stosowaną terapią przy zaburzeniach odżywiania jest TSR, czyli terapia skoncentrowana na rozwiązaniach. Polega ona na podkreślaniu umiejętnościach pacjenta i wzmacnianiu jego poczucia wartości, samoakceptacji i motywacji. Gdy dziecko nie chce rozmawiać z nami o swoich problemach, ważne, by nie mieć o to do niego żalu. Często nawet nam, dorosłym trudno jest o swoich problemach rozmawiać z bliskimi.

 

Co może cię zaniepokoić:

  • coraz częstsze omijanie posiłków
  • brak smaku
  • eliminowanie różnych produktów z jadłospisu
  • izolacja
  • brak kontaktu z rówieśnikami
  • maskowanie sylwetki strojem

 

Jak skłonić dziecko do wizytu u psychologa?

Po pierwsze nie stawiajmy problemu tak, że idziemy do psychologa, bo według nas dziecko za dużo lub za mało je. Lepiej powiedzmy, że obawiamy się konsekwencji zaburzeń odżywiania, takich jak brak koncentracji lub złe samopoczucie. specjalista pomoże nam ustalić, co się dzieje i jakie są rozwiązania. Nie ma w tym nic dziwnego, że potrzebujemy takiej pomocy. Być może nasze dziecko jest bardziej wrażliwe, ma kłopoty z nawiązaniem kontaktów z rówieśnikami i potrzebuje takiego wsparcia.

 

Ile trwa terapia?

Na pewno nic nie zmieni się od razu. Trzeba być cierpliwym. Terapia zaburzeń odżywiania może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Ważne, by nie porzucać jej od razu gdy pojawią się pierwsze efekty. Może być i tak, że dziecko zacznie normalnie jeść, a potem nagle pojawi się stres i choroba powróci. Dlatego warto kontynuować leczenia, aż sytuacja się ustabilizuje. Czasem potrzebne jest wsparcie psychiatry i farmakoterapia. Niekiedy dobrze jest jednocześnie wprowadzić terapię grupową lub rodzinną. Mamy wtedy większe szanse na przyjrzenie się relacjom rodzinnym i pracę nad nimi.

 

Psychorada.pl

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.