Jak być ojcem i partnerem?

wtorek, 21 czerwca 2022

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

Konflikt ról

Jakim chciałbyś być ojcem jak postrzegasz swoją rolę, a jak widzisz rolę partnerki. Dobrze byłoby abyś podzielił się ze swoja partnerką swoimi marzeniami, poglądami ale i lękami, związanymi z założeniem rodziny czyw rodzicielstwem.

Warto ustalić czego oczekujecie od siebie nawzajem, przy czym nie chodzi o to, że musicie je spełnić, ale warto znać, mieć świadomość czego druga strona może od Ciebie potrzebować, złaszcza, jeśli mówmy o czasie, kiedy ma pojawić się, czy już się pojawiło dziecko w rodzinie. Dlatego przed podjęciem decyzji o posiadaniu potomstwa warto porozmawiać o tym jak zmieni się nasze życie jako rodziny, jak zmieni się życie każdego z partnerów i kto za co będzie odpowiedzialny, to znaczy jaki miałby być podział obowiązków. Taka rozmowa daje szansę pokazania sobie nawzajem co dla każdego z was jest ważne i jak możecie współpracować. Kiedy już pojawi się dziecko nie będziecie aż tak bardzo zaskoczeni pojawiającymi się trudnościami i może dzięki temu uda się uniknąć rozczarowań, czy kłótni.

Jeśli się zastanawiasz czemu Twoja partnerka wybrała Cię na ojca, to jest dobry moment aby o to zapytać. Dowiesz się jakie cechy ceni w Tobie.

Dobrze mieć świadomość tego, że już w czasie ciąży zauważysz pierwsze objawy tego, że Twoja partnerka zaczyna dzielić uwagę między Ciebie, dziecko i siebie. Jest to wstęp do tego jak będzie dzielona ta uwaga już po urodzeniu dziecka. Co może oznaczać, ze w pewnym sensie zderzysz się ze stratą pozycji jaką zajmowałeś w życiu partnerki i tak będzie to wyglądało przez kilka pierwszych lat życia waszego dziecka. Pamiętaj jednak o tym, że miłość do dziecka jest zupełnie inna niż miłość do Ciebie i to, że nie jesteś w centrum zainteresowania, nie oznacza wcale, że przestałeś być ważny dla niej - po prostu dziecko jest zależne od ciągłej obecności matki, stąd miłość do niego jest bezwarunkowa. Dlatego nie ma sensu z tym rywalizować.

 

Być może będzie Ci trudno przebić się przez nową rolę partnerki, czyli rolę mamy. Zastanów się jak możesz do niej dotrzeć, kiedy będziesz chciał rozmawiać ze swoją ukochaną, a nie matką swojego dziecka. Warto dać to do zrozumienia, że teraz chcesz nawiązać kontakt czy porozmawiać z nią jako partnerką. Może powiedz jej o tym otwarcie do kogo teraz mówisz, czy do matki czy do ukochanej.

 

Być albo nie być… przy porodzie.

Co sądzisz o uczestnictwie w porodzie? Zastanów się nad tym. Możliwość taka jest, a dla twojej partnerki na pewno byłoby to wspierające, kiedy miałaby ciebie obok i mogłaby trzymać cię za rękę w tej trudnej chwili. Ale musisz wiedzieć, że to nie jest słodka chwila kiedy dziecko się pojawia, jak zazwyczaj przedstawiają poród kolorowe magazyny. To trudne momenty okraszone bólem, krwią i krzykiem. Dlatego zastanów się, czy jesteś na to gotowy. Podejmij decyzję świadomie i taką jaka jest w zgodzie z tobą. Nie przejmuj się presją, a najlepiej nie bierz jej w ogóle pod uwagę. Możesz porozmawiać z lekarzem, odpowiednio wcześniej, żeby mieć czas na przemyślenia. Możesz też porozmawiać z innymi ojcami, którzy uczestniczyli w porodzie i jakie mieli odczucia. A te są bardzo różne i skrajne od obrzydzenia i bezsilności do niemalże euforii. Pomyśl o tym, co może to oznaczać dla ciebie i zdecyduj.

 

Jakim będziesz ojcem?

Twój ojciec, tak jak z pewnością ty, starał się być jak najlepszym ojcem. Chociaż pewnie większość naśladowała mniej lub bardziej swojego ojca. Ty też będziesz to robić, jednak obecnie mamy coraz większą świadomość jaki wpływ na dziecko mają przeróżne nasze zachowania. Dzięki temu możesz mieć świadomy wpływ na to, jakim będziesz rodzicem. Masz możliwość czerpania informacji z różnych źródeł, np. literatury przedmiotu, czy od innych ojców, których uważasz za wzór. Pamiętaj jednak, że nie musisz być najlepszy. Wystarczy być wystarczająco dobrym ojcem.

Ważne aby pamiętać, że Twoje dziecko to nie Ty, co oznacza, że może potrzebować zupełnie innego ojca niż ty miałeś. Dlatego warto słuchać swoich dzieci i zaufać im, one dają nam wskazówki czego potrzebują. Jedne mniej inne bardziej wprost.

 

Mniej ważny niż matka?

Niektórym ojcom wydaje się, że matka jest ważniejsza dla dziecka, niektórzy ludzie, matki też, są o tym przekonani. Nie jest to prawda. Ojciec jest tak samo ważny dla dziecka. Dziecko będzie szukało kontaktu czasem z matką, czasem z ojcem, zależy to od dostępności, obecności rodzica.

Zdarza się tak, że kobiety są sfrustrowane, nie chodzi jednak o macierzyństwo samo w sobie, czy z podziału prac domowych, tylko tym, że odpowiedzialność za dziecko spoczywa na nich. Dlatego tak bardzo ważne jest aby dzielić się opieką.

 

W rzeczywistości każde z rodziców musi brać 100% odpowiedzialności za dziecko.

Oznacza to, że oboje rodzice powinni pamiętać o wizycie u lekarza, zebraniu w przedszkolu, wizycie u stomatologa, kupnie butów, meczu, kupnie ubrań, czy prezentu dla kolegi na urodziny. Jeśli oboje rodzice starają się pamiętać i pilnować załatwienia spraw związanych z dzieckiem oznacza to pełną odpowiedzialność. Natomiast jeśli tylko jeden rodzic zaprząta tym sobie głowę, a drugi zajmuję się czymś innym, oznacza że odpowiedzialność spoczywa tylko na jednym z rodziców. Jeśli tak jest u Ciebie, to warto uświadomić sobie, że może nie do końca jest to w porządku wobec drugiej strony. Zastanów się co możesz wziąć na siebie, a przede wszystkim daj znać partnerce, że masz tego świadomość i doceniasz to, co robi, jak dba o wasze dziecko.

 

Kto ma władzę?

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że z dziećmi nie jest tak samo jak z innymi obowiązkami domowymi. Co oznacza, że podział zadań domowych nie musi być równy. I to może być w porządku.

Ale jeśli chodzi o dzieci, to musisz wybrać – albo godzisz się na to, że Twoja partnerka ma większą odpowiedzialność za dziecko, bez znaczenia jakie są tego powody, i w związku z tym ma większą decyzyjność, albo jeśli chcesz mieć swój udział w wychowaniu - zaangażować bardziej. Wiele kobiet stawia na tym etapie opór, ponieważ może mieć przekonanie, o posiadaniu większych kompetencji do zajmowania się dziećmi i odpowiedzialności za nie. Dlatego będziecie musieli ponegocjować zakresy swoich udziałów w opiece nad potomstwem. Najprostsza opcja to podpatrzeć, jak wykonuje poszczególne zadania twoja partnerka. Pamiętaj, że możesz kierować się swoim rozumiem i wiedzą, a wskazówki matki traktować jak wskazówki, a nie jedyną słuszną możliwość.

Spędzając więcej czasu z dzieckiem sam na sam, w pewnym sensie załatwisz dwie bardzo ważne sprawy. Po pierwsze będziesz miał okazję do zbudowania więzi i lepszej relacji z dzieckiem, do poznania go. Po drugie będziesz mógł zobaczyć i zmierzyć się z trudami opieki, co ułatwi Ci docenienie tego, co na co dzień robi partnerka, a ona w tym czasie będzie miała szansę na to aby zająć się sobą, zrobić coś dla siebie, aby poczuć się lepiej. W rzeczywistości odpocznie, za co z pewnością też będzie Ci wdzięczna i to przełoży się na jej nastrój i poczucie szczęścia i zadowolenia z życia.

 

To tylko część tego wszystkiego co wiąże się z ojcostwem i partnerstwem. Wypatruj na horyzoncie kolejnego artykułu o tej tematyce. Już wkrótce.

 

Alicja Krawczyk

Psycholog 

Patktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

 

Źródło:

Jesper Juul – Być mężem i ojcem

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.