Jak dobrze żyć z sobą samym

środa, 27 kwietnia 2022

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

Konflikt ról

Dla niektórych, na szczęście, może brzmieć to trochę dziwnie – ale wiele osób nie czuje się dobrze z sobą. Czują, że muszą coś robić lub czegoś nie robić, żeby zaskarbić sobie sympatię innych.

Są tak mocno skoncentrowani na realizowaniu „planu przypodobania”, że mimo tego że nie widzą jego skuteczności nadal stosują swoje wyuczone zachowania o byciu miłym i usłużnym. I żeby była jasność nie twierdzę, że bycie miłym jest czymś złym, albo że bycie pomocnym czy wspierającym jest czymś nieodpowiednim. Jednak aby móc być uczciwym i autentycznym w naszym „oddawaniu siebie innym”, niezbędne jest abyśmy zadbali o siebie.

 

Ile razy, kiedy ktoś chciał coś od Ciebie, robiłaś to, chociaż pod skórą czułaś, że nie masz na to ochoty, albo że zwyczajnie rujnuje to jakieś Twoje plany? Nie odpowiadaj od razu. Zastanów się.

Albo kiedy byłaś zajęta swoimi zdaniami, w pracy ktoś prosił Cię o pomoc, bo się nie wyrabiał, zostawiałaś swoje zdania, wiedząc, że będziesz musiała nadrobić to w domu, kosztem dzieci, męża czy odpoczynku.

 

Jeśli wspomniane przykłady są Ci bliskie, to znaczy, że nie dbasz o siebie i prawdopodobnie jesteś sfrustrowana, bo bierzesz na siebie odpowiedzialność za cudze problemy czy zadania i być może brakuje Ci siły czy chęci na zajmowanie się własnym życiem.

 

Zastanów się czemu to robisz? Jaka jest Twoja prawdziwa motywacja?

- Być może boisz się, że ktoś zarzuci Ci, że jesteś samolubna?

- Może ktoś nie będzie Cię lubił, jeśli nie będzie miał w Tobie oparcia?

- Albo towarzyszy Ci chęć niesienia pomocy całemu światu, naprawianie go?

 

Zastanów się co to jest, lub co to może być, bo prawdopodobnie u podstaw tego leży powód dla którego nie czujesz, że masz prawo zajmować się sobą i swoimi sprawami, na swoich zasadach.

Masz prawo, do tego aby czegoś nie robić, nawet jak komuś bardzo zależy na Twojej pomocy, nie musisz – możesz ale nie musisz tego robić. I raczej sympatia i szacunek tej osoby też niewiele ma wspólnego z tym ile i co dla niej czy niego robisz.

 

Zatem aby móc pomagać innym czy dawać siebie – swój czas i wsparcie, najpierw musisz zadbać o swój własny dobrostan. Wtedy będziesz mogła świadomie wejść w różne sytuacje czy relacje, z dobrymi emocjami i nastawieniem. W przeciwnym wypadku grożą Ci relacje szkodliwe oparte na zależnościach, strachu przed odrzuceniem.

 

Spróbuj najpierw polubić być z sobą, tylko z sobą. Polub to kim jesteś i jaka jesteś. Daj sobie przyzwolenie na to aby czuć, wszystko to co czujesz, a być może z czym walczysz, bo nie powinnaś lub nie masz prawa tak czuć. Skoro czujesz, to znaczy że masz takie prawo.

Jesteś wartościowym człowiekiem i masz na pewno coś, co lubisz robić kiedy jesteś sama, oddaj się temu i zobacz jak wiele może Cię to nauczyć. Zaakceptuj to, że możesz czasem czuć dyskomfort, w porządku być może nie jesteś przyzwyczajona do tego, że zajmujesz się sobą. Zadaj sobie pytanie: co Tobie sprawiłoby przyjemność? I zrób to! Poczuj radość płynącą z tego, że możesz dać sobie swój własny czas. To nie jest egoizm. To dbanie o swoje potrzeby. Im szybciej się tego nauczysz tym zdrowiej dla Ciebie.

 

Naucz się słuchać siebie. O czym myślisz? Co Ci towarzyszy? Jakie są Twoje emocje? Kiedy zaczniesz słuchać siebie staniesz się swoim najlepszym przyjacielem. A przyjaciele dają sobie uwagę i oparcie. Dbają o siebie.

 

Jesteś ważna…

 

Jeśli poruszyło to jakieś Twoje emocje, z którymi nie wiesz za bardzo, co zrobić. To zapraszam Cię do nas. Otrzymasz wsparcie w drodze do siebie i czucia się dobrze z sobą.

 

Alicja Krawczyk

Psycholog 

Patktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

 

 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.