Jak doświadczenia traumatyczne wpływają na nasze życie?

czwartek, 18 stycznia 2024

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Wpływ traumy na psychikę, emocje, relacje i ogólne funkcjonowanie jednostki jest obszarem intensywnego zainteresowania psychologii. W jaki sposób trauma może wpływać na nasze życie?

Definicja Traumy

Trauma może przybierać różne formy, włączając w to doświadczenia wojenne, wypadki samochodowe, przemoc domową, utratę bliskiej osoby, a także traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, takie jak maltretowanie czy zaniedbanie. Kluczowym elementem traumy jest to, że jednostka doświadcza zdarzenia jako zagrożającego życie lub integralności psychicznej, co prowadzi do poważnego stresu.

Skutki Traumy na Zdrowie Psychiczne

 1. Zespół stresu pourazowego (PTSD): Osoby doświadczające traumy często rozwijają PTSD, co objawia się m.in. nawracającymi wspomnieniami traumatycznego zdarzenia, koszmarami, nadmiernym napięciem, unikaniem bodźców związanych z traumatycznym wydarzeniem.

 2. Depresja i lęki: Trauma może być czynnikiem ryzyka dla rozwoju depresji i różnych zaburzeń lękowych. Osoby traumatyzowane często odczuwają uczucie beznadziejności, bezsennosć, i trudności w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami.

 3. Zaburzenia psychiczne: Długotrwała trauma może przyczynić się do rozwoju różnych zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenia osobowości, zaburzenia jedzenia czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Wpływ Traumy na Relacje Społeczne

 1. Trudności w nawiązywaniu bliskich relacji: Osoby doświadczające traumy często mają trudności z budowaniem zaufania i nawiązywaniem zdrowych relacji z innymi.

 2. Izolacja społeczna: Traumatyczne doświadczenia mogą prowadzić do izolacji społecznej, ponieważ osoby traumatyzowane unikają kontaktu z innymi, obawiając się odrzucenia czy ponownego doświadczenia traumy.

  Osoby, które doświadczyły traumy, mogą mieć trudności w nawiązywaniu zaufania do innych ludzi. Problemy związane z komunikacją, unikaniem bliskości emocjonalnej czy nadmiernym kontrolowaniem sytuacji są częstymi skutkami traumy. W rezultacie, zdolność do utrzymania zdrowych, satysfakcjonujących relacji może być poważnie ograniczona.

Wpływ traumy na codzienne funkcjonowanie

 1. Trudności w pracy i edukacji: Trauma może wpływać na koncentrację, zdolność do podejmowania decyzji i ogólną efektywność w pracy czy nauce. W miejscu pracy mogą przejawiać objawy zespołu stresu pourazowego, takie jak hiperalertywność, problemy z kontrolą gniewu czy chroniczne uczucie zagrożenia. Te czynniki mogą wpływać na osiągnięcia zawodowe i ograniczać rozwój kariery.

 2. Problemy z regulacją emocji: Osoby traumatyzowane mogą mieć trudności w radzeniu sobie ze swoimi emocjami, co może prowadzić do wybuchów złości, impulsywnego zachowania czy nadmiernej emocjonalnej reaktywności.

  W skrajnych przypadkach, trauma może prowadzić do znacznego obniżenia ogólnej jakości życia. Osoby dotknięte traumą mogą odczuwać uczucie bezradności, utraty sensu życia czy chronicznego cierpienia psychicznego. Przeżywanie traumy może wpływać na samopoczucie fizyczne, prowadząc do problemów zdrowotnych, takich jak bezsenność czy bóle ciała.

Proces przejścia i leczenia traumy

 1. Terapia psychologiczna: Profesjonalna pomoc psychologiczna, zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna, terapia poznawcza, czy terapia traumy może być skutecznym narzędziem w procesie leczenia traumy.

 2. Wsparcie społeczne: Bliskie i wspierające relacje społeczne mogą odegrać kluczową rolę w procesie leczenia traumy, dostarczając wsparcia emocjonalnego i psychicznego.

 3. Samopielegnacja i zdrowy styl życia: Ćwiczenia fizyczne, zdrowa dieta, odpowiedni sen i unikanie używek mogą wspomóc proces regeneracji psychicznej.

 

Trauma ma potężny wpływ na różne aspekty naszego życia. Zrozumienie tych wpływów jest kluczowe dla skutecznej pomocy i leczenia. Wspieranie osób doświadczających traumy, zarówno przez profesjonalną pomoc, jak i wsparcie społeczne, może przyczynić się do procesu zdrowienia i przywracania równowagi psychicznej. Jednakże, każda jednostka jest wyjątkowa, a proces leczenia traumy wymaga indywidualnego podejścia, uwzględniającego unikalne doświadczenia i potrzeby danej osoby.

Wpływ traumy na życie codzienne jest złożony i wielowymiarowy. Jest to temat, który wymaga zrozumienia, wsparcia i profesjonalnej pomocy. Współczesna psychologia oferuje różnorodne metody terapeutyczne, które mogą pomóc jednostkom zmagającym się z traumą. Ważne jest, aby społeczeństwo było świadome skutków traumy i stworzyło bezpieczne przestrzenie wspierające procesy zdrowienia. Wiedza ta może przyczynić się do budowania bardziej empatycznego społeczeństwa, zdolnego do zrozumienia i wsparcia osób doświadczających traumy.

 

 

 

 Alicja Krawczyk 

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.