Jak nasze postanowienia kształtują nasze osiągnięcia

wtorek, 25 czerwca 2024

 :: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Słowa Natalii de Barbaro, psycholożki i autorki, przywołują głęboką prawdę na temat ludzkiej motywacji i wytrwałości: "Jeśli postanowiłeś zrobić dziesięć przysiadów, zmęczysz się po dziewięciu. Jeśli postanowiłeś zrobić dwadzieścia, zmęczysz się dopiero około osiemnastego." Ta pozornie prosta myśl niesie ze sobą potężne przesłanie dotyczące tego, jak nasze cele i intencje wpływają na nasze zdolności i wyniki.

Siła Nastawienia

Nasze nastawienie i intencje mają ogromny wpływ na to, jak postrzegamy i pokonujemy wyzwania. Kiedy wyznaczamy sobie konkretny cel, nie tylko określamy, co chcemy osiągnąć, ale także, jaką energię i determinację jesteśmy gotowi w to włożyć. Przykład z przysiadami doskonale ilustruje tę zasadę.

Decydując się na wykonanie dziesięciu przysiadów, nasz umysł przygotowuje się na określony wysiłek, a zmęczenie zaczyna być odczuwalne już przy dziewiątym powtórzeniu. Jednak, kiedy celujemy wyżej – na przykład w dwadzieścia przysiadów – nasze ciało i umysł mobilizują się, aby wytrwać dłużej, a zmęczenie odczuwamy później. Oznacza to, że nasze granice są elastyczne i w dużej mierze zależne od naszych oczekiwań.

Psychologia Wytrwałości

W psychologii zjawisko to jest znane jako efekt Pygmaliona, który opisuje, jak wysokie oczekiwania mogą prowadzić do wyższych wyników. Badania pokazują, że ludzie, którym stawia się ambitne cele, często osiągają lepsze wyniki niż ci, którym stawia się niskie lub umiarkowane cele. To samo dotyczy nas samych – kiedy wierzymy, że możemy więcej, rzeczywiście jesteśmy w stanie osiągnąć więcej.

Znaczenie realistycznych, ale ambitnych celów

Chociaż stawianie sobie ambitnych celów jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu, równie ważne jest, aby były one realistyczne i osiągalne. Cele zbyt daleko wykraczające poza nasze możliwości mogą prowadzić do frustracji i zniechęcenia. Dlatego warto znaleźć równowagę między ambitnymi wyzwaniami a realistycznym podejściem do własnych zdolności.

Praktyczne zastosowanie

Aby wykorzystać moc intencji w codziennym życiu, można zastosować kilka praktycznych strategii:

  1. Wyznaczaj konkretne cele: Zamiast ogólnych postanowień, takich jak "będę więcej ćwiczyć", warto wyznaczać konkretne cele, np. "zrobię 20 przysiadów dziennie".

  2. Rozbijaj cele na mniejsze kroki: Duże cele mogą wydawać się przytłaczające, więc warto rozbić je na mniejsze, bardziej osiągalne etapy.

  3. Wizualizuj sukces: Wyobraź sobie, jak osiągasz swoje cele. Wizualizacja może pomóc w zwiększeniu motywacji i wiary we własne możliwości.

  4. Świętuj małe zwycięstwa: Każdy krok w kierunku celu jest ważny. Celebruj swoje osiągnięcia, niezależnie od ich wielkości.

 

Słowa Natalii de Barbaro przypominają nam, jak potężne są nasze intencje i jak dużą rolę odgrywają w naszym życiu. Nasze cele kształtują nie tylko to, co osiągamy, ale także to, jak postrzegamy własne możliwości. Stawiając sobie ambitne, lecz realistyczne cele, możemy przekraczać własne granice i osiągać więcej, niż kiedykolwiek sądziliśmy, że jest możliwe.

 

Alicja Krawczyk 

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.