Jak pomóc osobie z zaburzeniami odżywiania?

poniedziałek, 10 lipca 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Zaburzenia odżywiania są trudnymi i złożonymi schorzeniami, które wymagają wsparcia i zrozumienia ze strony bliskich. Jeśli masz bliską osobę cierpiącą na anoreksję, bulimię lub inne zaburzenia odżywiania, istnieje wiele sposobów, w jakie możesz jej pomóc. 

Jak możesz wesprzeć proces zdrowienia i poprawić jakość życia osoby dotkniętej zaburzeniami odżywiania?

Pierwszym krokiem jest zrozumienie i uświadomienie sobie, że bliska osoba ma zaburzenia odżywiania. Zaburzenia odżywiania często są problemem ukrytym, a osoby cierpiące na nie mogą starać się ukryć swoje zachowanie i odczuwane emocje. Zbierz informacje na temat zaburzeń odżywiania i objawów, aby lepiej zrozumieć, czym osoba może przechodzić. Ważne jest, aby podejść do tej sytuacji z empatią i bez osądów.

Nawiąż otwartą komunikację z osobą dotkniętą zaburzeniem odżywiania. Wyraź swoje troski i obawy w sposób delikatny i wspierający. Przekaż jej, że jesteś tu, aby pomóc i wesprzeć ją w procesie zdrowienia. Ważne jest, aby słuchać jej bez osądzania i nie narzucania rozwiązań. Zapewnij jej bezpieczne i akceptujące otoczenie, w którym może czuć się swobodnie w wyrażaniu swoich emocji i obaw.

Niezwykle istotne jest zachęcanie bliskiej osoby do szukania profesjonalnej pomocy. Zaburzenia odżywiania są poważnymi schorzeniami, które wymagają specjalistycznego leczenia. Przekaż jej informacje na temat wykwalifikowanych terapeutów, psychologów lub psychiatrów specjalizujących się w leczeniu zaburzeń odżywiania. Ofiaruj swoje wsparcie w znalezieniu odpowiedniego specjalisty i umówieniu na pierwszą wizytę.

Stosuj się do wskazówek specjalistów w zakresie tego, jak unikać zachowań, które mogą utrzymywać zaburzenie odżywiania. Na przykład, unikaj komentarzy na temat wyglądu, wagi czy jedzenia, które mogą wywoływać stres lub presję. Twórz neutralne i wspierające środowisko, w którym bliska osoba nie czuje się oceniana lub krytykowana. Unikaj również zachęcania do ekstremalnych diet lub restrykcyjnych planów żywieniowych.

Zaproponuj udział w terapii rodzinnej, jeśli jest to dostępne. Terapia rodzinna może pomóc w zrozumieniu zaburzenia odżywiania, poprawie komunikacji w rodzinie i znalezieniu sposobów na wspólne radzenie sobie z trudnościami. Ponadto, poszukaj grup wsparcia dla osób cierpiących na zaburzenia odżywiania oraz dla ich rodzin. W grupach wsparcia bliska osoba może spotkać innych, którzy przechodzą przez podobne doświadczenia i znajdować wsparcie emocjonalne.

Leczenie zaburzeń odżywiania to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i wytrwałości. Pamiętaj, że nie możesz zmusić bliskiej osoby do zmiany, ale możesz jej pomagać i wspierać w tym procesie. Bądź cierpliwy i wyrozumiały, nawet jeśli droga do zdrowia jest trudna i pełna wyzwań.

Pomoc osobie z zaburzeniami odżywiania jest ważna i wartościowa. Poprzez uświadomienie sobie problemu, otwartą komunikację, zachęcanie do profesjonalnej pomocy, unikanie zachowań utrzymujących zaburzenie, uczestnictwo w terapii rodzinnej i grupach wsparcia oraz wykazanie cierpliwości i wytrwałości, możesz wspomóc bliską osobę w jej drodze do zdrowia. Pamiętaj, że samodzielne rozwiązywanie problemu zaburzeń odżywiania jest trudne, dlatego ważne jest szukanie profesjonalnej pomocy i wsparcia.

 

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.