Jak przeciwdziałać negatywnemu odziaływaniu własnych myśli?

czwartek, 23 września 2010

 

Z nastrojem i dobrym humorem jest przeważnie tak, jak ze zdrowiem. Dopóki jest wszystko dobrze, to traktujemy to, jako coś absolutnie oczywistego. Co więcej zupełnie nie zauważamy, że coś takiego jak “nastrój” mamy :) Już nawet w XVI wieku pisał o tym Jan Kochanowski:

 

"Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie,

jako smakujesz, aż się zepsujesz".

 


Ale jak już się “zepsujemy” to nasz nastrój psychiczny powoduje, że zaczynamy widzieć świat  w czarnych, lub co najmniej ciemno szarych barwach. I to nie tylko jedno nieprzyjemne wydarzenie, ale całość doświadczanych życiowych zdarzeń. Zaczynamy uogólniać mówiąc “wszystko”, “zawsze”, “tylko ja mam tak źle”, “każdy ma lepiej”, “zawsze mi się to przytrafia”,  itd. Takie uogólnianie, nie sprawi, że poczujemy się lepiej. Przeciwnie, spowoduje narastanie negatywnych odczuć, co może docelowo doprowadzić do nakręcania się spirali złego samopoczucia. A to już znacząco wpływa na nasz nastrój.


W stanie kryzysu emocjonalnego trudno jest być rzeczowym i pragmatycznym, bo to właśnie emocje biorą nad nami dowodzenie. A my im ulegamy, świadomie lub nieświadomie.

 

Emocje pojawiają się zawsze, gdy ulegamy silnemu wydarzeniu (pozytywnemu lub negatywnemu). Im dana sytuacja jest dla nas bardziej osobista, tym gwałtowniej, mocniej i dłużej możemy na nią reagować. Jedynym plusem negatywnych emocji jest to, że równie szybko jak się pojawiają, to przemijają. Emocje nie są trwałe. Mogą jednak kumulować się i oddziaływać na nasz nastrój, który już jest stanem długotrwałym, ale o mniejszym nasileniu odczuwania.

~ Jeśli emocją negatywną będzie silny gniew, to docelowo może przeobrazić się on w długo okresowy smutek.

~ Jeśli emocją pozytywną będzie radość, to docelowo może przeobrazić się w dobrostan wewnętrzny.

 


To co o sobie w danym momencie myślimy, wpływa na to, jak na siebie patrzymy, jak się oceniamy, jak wyglądamy, ale co ważniejsze, na to jacy będziemy w przyszłości. Każda myśl kreuje Twoją nową rzeczywistość. Jeśli myślisz o sobie negatywnie, to tak się czujesz. Zmiana myślenia na swój temat jest podstawą do przeprowadzenia wszelkich dalszych zmian w swoim życiu.

Jak przekonać siebie, że zwątpienie jest chwilowe i ma na celu tylko utwierdzić Cię w Twoich postanowieniach?

Taki egzamin, z którego jasno wyjdzie czy naprawdę czegoś chcesz czy nie. Czy poddasz się i stwierdzisz, że faktycznie nie warto, czy też wyjdziesz zwycięsko z potyczki z samym sobą. Co przeważy - Twoja chęć do życia w szczęśliwości i spokoju wewnętrznym, czy codzienne potyczki na drodze do realizacji obecnej rzeczywistości?


“Niektóre myśli mogą ograniczać Twoją zdolność osiągnięcia tego, czego, jak mówisz, pragniesz. To, czego pragniesz, może bardzo różnić się od tego, na co uważasz, że zasługujesz. Powinieneś zwracać uwagę na swoje myśli, by móc zacząć eliminować te, wytwarzające takie doświadczenia, których nie chcesz mieć w swoim życiu.


Zauważ, że każda skarga jest afirmacją, przywołaniem czegoś, czego jak uważasz, nie chcesz w swoim życiu. Ilekroć unosisz się gniewem, potwierdzasz (nieświadomie - przypis A.S.), że chcesz doświadczać więcej gniewu. Ilekroć czujesz się ofiarą, potwierdzasz (nieświadomie - przypis A.S.), że nadal chcesz czuć się ofiarą. Jeśli masz poczucie, że życie nie ofiarowuje Ci tego, czego chcesz od świata, jest pewne, że nigdy nie otrzymasz dobrodziejstw, ktore daje ono innym - tj. nigdy, dopóty nie zmienisz swojego sposobu myślenia i mówienia.”  - L.L.Hay “Możesz to zrobić”Jak przeciwdziałać negatywnemu odziaływaniu własnych myśli?


Zdziwisz się, jakie to proste! :)
Jak zapewne pamiętasz, będąc w dołku życiowym czy sytuacji kryzysowej, niemal wszystko widzi się w ponurych barwach. I to czarnowidztwo utrwala się w człowieku z każdą chwilą czy dniem bardziej. Aby przestać się doprowadzać do takiego stanu, wystarczy mieć świadomy wgląd w swoją przeszłość - i tą bliższą i tą dalszą.  Co więcej nie trzeba w tym celu rozpisywać się, prowadzić latami pamiętników, skrupulatnie zapisywać co i jak. Wystarczy umieć liczyć do 10 :)O co chodzi?
Polecam Ci prosty i darmowy automonitoring  "Moje zadowolenie z życia" z którego możesz dowolnie korzystać. Wystarczy wejść na tę stronę >>  

Automonitoring fantastyczne narzędzie autodiagnostyczne, które pomoże Ci lepiej poznać siebie i zrozumieć, czemu czasem czujesz się lepiej, a czasem gorzej. Możesz w nim codziennie wypełniać swoje odczucia pod względem zadowolenia z całokształtu swojego życia psychicznego oraz życia erotycznego na dany dzień. To pozwoli Ci zaobserwować na ile podlegasz wahaniom nastroju związanym z sytuacją życiową lub meteorologiczną.

 

Wystarczy, że wpiszesz wartość od 1 do 10 (czyli od najniższej do najwyższej) i klikniesz "Dodaj". A system Psychorada.pl będzie automatycznie przygotowywał dla Ciebie wykresy z całego okresu prowadzonych przez Ciebie obserwacji.
Swoje wyniki satysfakcji z życia i satysfakcji z życia erotycznego możesz oglądać łącznie na jednym wykresie, lub na dwóch niezależnych wykresach. Jak wolisz.


Zaznaczając codziennie (czy nawet raz na 2-3 dni) swój nastrój, możesz zaobserwować, jaka tendencja jest dla Ciebie trwała i na tej podstawie starać się modyfikować swoje odczucia w taki sposób aby Twoje życie, Twoje samopoczucie z każdym dniem stawało się trwale lepsze. Zajmie Ci to dosłownie >> 30 sekund każdego dnia << . To najmniej czasochłonna inwestycja, dzięki której możesz zyskać świadomy wgląd w siebie. A to jest naprawdę bezcenne i bardzo rozwojowe. Widząc, jaki nastrój przeważa w Twoim życiu, możesz go już tylko uleszać.

Kiedy zmienisz swoje myśli na swój temat, zmieni się absolutnie wszystko w Twoim życiu.  :)


Bardzo serdecznie zachęcam Cię do wypełnienia informacji o Twoim nastroju za ostatni tydzień. Sięgnij po lepsze życie.  Wystarczy wejść na tę stronę >>  

 

Aneta  Styńska
psycholog
Psychorada.pl

 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.