Jak przeprowadzić dziecko przez rozwód?

czwartek, 26 stycznia 2023

:: Konsultacje i terapia par i małżeństw online - umów najbliższy termin >

Rozwód

Dorosłym powody rozstania wydają się oczywiste, dziecko jednak nie wie i nie rozumie czemu rodzice chcą się rozstać. Niestety bywa, że zaczyna siebie obarczać winą. Dlatego bardzo ważne jest aby rodzice w miarę możliwości starali się zminimalizować awantury i odczuwalność konfliktu.

 

W przypadku małych dzieci może warto udać się do psychologa dziecięcego, który pomoże przejść przez trudny czas i zminimalizować lęk adaptacyjny. Bo nowa sytuacja wiąże się z ogromnymi zmianami dla wszystkich ale dla dziecka będą one szczególne.

 

Dobrze jest kiedy rodzice wspólnie chcą działać na rzecz dziecka i współpracują aby pomóc w miarę możliwości najłagodniej przez to przejść. Aby sytuacja była jak najbardziej przewidywalna i jasna i w ogromnej akceptacji dla uczuć dziecka.

 

A co po rozwodzie?

Stwórzcie plan wychowawczy, działajcie razem, bądźcie w kontakcie w sprawach dotyczących dzieci, niech dzieci wiedzą, że mają oparcie w obojgu rodzicach. Bardzo trudno jest mieć zdrowe relacje oparte na szacunku po rozwodzie. Ale ważne jest aby współpracować dla dobra dzieci, nie musicie się przyjaźnić ale warto byłoby abyście mogli rozmawiać i ustalać różne rzeczy, aby dziecko wiedziało, że jesteście w stanie rozmawiać a i usiąść razem przy stole podczas urodzin dziecka, zamiast dwóch osobnych imprez, to tylko przykład ale może być ważny dla waszego dziecka.

Ważne jest też aby w codziennym życiu być ponad nasze sprawy, co oznacza że jeśli dziecko chce opowiadać o drugim rodzicu o tym co z nim robiło gdzie było – to słuchamy tego z zainteresowaniem i poszanowaniem. W innej sytuacji dziecko może stracić zaufanie do rodzica, że nie wszystko wolno mu mówić. Istotne jest również aby nie zabraniać opowiadać dziecku co się dzieje u nas – drugiemu rodzicowi. Pamiętaj, że dziecko kocha oboje rodziców i chce być lojalne wobec każdego z was. Stawianie go w środku waszego konfliktu dla nikogo nie będzie pomocne, a dziecku może bardzo poważnie zaszkodzić. Dlatego ważny jest plan tygodnia, miesiąca, żeby każde z was wiedziało, a zwłaszcza dziecko, kiedy jest z którym rodzicem i żeby mogło kontaktować się z drugim rodzicem kiedy tylko tego potrzebuje. Nie należy utrudniać kontaktu, czy wręcz uniemożliwiać. Oczywiście wyjątkiem są skrajne sytuacje, ale nie o tym teraz chcemy pisać.

Kontakt nieograniczony z obojgiem rodziców, a co się z tym wiąże dostępność rodziców są ważne, dla budowania tożsamości czy kształtowania wzorców, a krótkoterminowo dla zaufania do każdego z rodziców ale i do siebie samego. Dzieci myślą wtedy jestem wart tego żeby tata ze mną rozmawiał wieczorem przez telefon – ma dla mnie czas, chce poświęcić mi czas. Przecież gdyby rodzice byli razem, ten tata byłby w domu i można byłoby z nim porozmawiać. To ważne.

Inna sprawa, która się z tym wiąże – nie neguj drugiego rodzica, nawet jeśli się nie zgadzasz ze wszystkim co robi. Dziecko chce kochać was oboje i nie chce być nie w porządku. Mówiąc do dziecka jakieś niepozytywne rzeczy na temat drugiego rodzica, narażasz go na poczucie że jest nielojalny, nie w porządku. A dziecko nie będzie chciało się tak czuć, a żeby to zniwelować może wziąć winę na siebie i stracić swą integralność.

 

Dobrze jest omówić w jaki sposób będą wyglądały święta czy inne ważne uroczystości, żeby każdy wiedział co go czeka. I na co jesteście gotowi. Najważniejsze aby dziecko czuło, że to wy jesteście rodzicami, i wiecie co robicie, bo inaczej będzie się czuło zagubione i zagrożone.

 

Może terapia zamiast rozwodu?

Ale zanim zdecydujecie się na rozwód, może warto podjąć próbę uratowania rodziny. Może przy pomocy terapii rodzin, może przy pomocy terapii par. Warto zastanowić się od czego ja się chcę rozwieźć i czy to już oznacza koniec naszej relacji, czy jest jeszcze jakaś szansa. Jakie są przyczyny tego, ze chcemy zrezygnować z dalszego, życia razem. To, że między wami jest źle nie oznacza, że tak będzie zawsze. Czasem włożony wysiłek w pracę i zadbanie o relację przynosi konkretne i wymierne rezultaty. Zatem może warto jeszcze raz podjąć próbę… Czekanie niczego nie zmieni na lepsze, a raczej na grosze, natomiast jeśli zacznie pracować dla dobra waszego związku, może da się to jeszcze uratować. Czy warto to sprawdzić? Każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Z mojej perspektywy – zawsze warto, bo nawet jeśli się nie uda, to przynajmniej będziemy mieć poczucie, że zrobiliśmy wszystko co było możliwe aby to naprawić.

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.