Jak przygotować się do miłości?

wtorek, 14 czerwca 2011

Niektórych może TO szokować - bo niby JAK przygotować się do miłości, która jest stanem ducha i pozytywnym poruszeniem własnego serca? Jak zapanować nad miłością? Czemu w ogóle sprowadzać miłość do zajęć, na które trzeba się przygotowywać?

To nie do końca tak, tym niemniej do miłości obowiązkowo trzeba się przygotować. Przygotować do niej siebie samego.

 

Dlaczego to takie ważne?

Myśląc o związku miłosnym z drugim człowiekiem, przeważnie zakładamy, że będzie to wielka, romantyczna miłość na całe życie, dopóki śmierć nie rozdzieli, w zdrowiu i w chorobie, w dobrobycie i w biedzie. Zakładając scenariusz takiej  wielkiej miłości na całe życie, trzeba mieć na uwadze:

  • w przypadku 20-latków jakieś 45 lat lub więcej codziennego przebywania pod jednym dachem!
  • w przypadku 40-latków jakieś 25 lat lub więcej.

 

Zatem jest to codzienne przebywanie z drugim człowiekiem na całe dziesięciolecia.

 

Mając na względzie długość swojego związku  pomyśl, z kim wolałbyś przeżyć swoje życie - z osobą nieodpowiedzialną, dającą się unosić chwili w każdą możliwą stronę, czy z kimś, kto da Ci pewność i stabilność swoich uczuć i poglądów względem Ciebie?

 

Miłosne drganie serca może sporo w życiu zamieszać, ale mając ustalone swoje wartości, zasady, poglądy i przekonania na temat miłości i wieloletniego związku, który chcesz mieć z partnerem, szanse, że zabłądzisz w miłosnych meandrach lub zakochasz się nieszczęśliwie, maleją niemal do zera.

 

Jest to spowodowane tym, że mając pełną wizję swojego związku czy małżeństwa, dokładnie wiesz, kogo szukasz. Dzięki temu Twój mózg, jak radar będzie wyłapywać do miłosnych uniesień,  tylko te osoby, które będą spełniały Twoje oczekiwania.

 

Oczywiście nie oznacza to, że partner "wyszukany" w taki sposób będzie gorszy (nudniejszy, grubszy, jakiśtam) od partnera, którego byś wybrał spontanicznie, bez świadomości tego, kogo konkretnie szukasz. Będzie tak samo atrakcyjny dla Ciebie, jak partner wybrany bez planu na związek. Różnica pomiędzy nimi będzie przede wszystkim w sferze wartości i jakości, jaką wniesie w Twoje życie.

 

Bardzo wiele osób skarży się, że nie może znaleźć właściwego partnera, że tkwi w krzywdzącej dla siebie relacji, że ich związki rozlatują się, że wielka miłość okazuje się krucha jak szkło, i po wielkim wybuchu miłosnego żaru, nie pozostaje niemal nic. Kompletnie nie rozumieją czemu tak się dzieje. Świat wydaje się niesprawiedliwy przez to, że często fantastyczne osoby, nie mogą ułożyć sobie życia uczuciowego. Mają do dyspozycji - albo kolejny nietrafiony związek, albo samotność.

 

Ale to jest właśnie wynikiem tego, że nie wiemy KOGO właściwe szukamy, bo co to za stoierdzenie, że "szukam partnera"? - ono absolutnie nic nie wnosi w wymiar wartości. Co to znaczy, ze szukamy "koniecznie bruneta, bo inni nie są tacy przystojni" - to też absolutnie nic nie wnosi w wymiar wartości. Albo co to za określenie "szukam porządnej kobiety"?

 

Dodatkowo jeśli ciągle szukamy partnera w tych samych miejscach, to zapewne trafimy na kogoś podobnego do naszego wcześniejszego partnera i nasze serce, znowu może się roztrzaskać.

 

Jeśli nie wiemy KTO będzie dla nas dobry, KTO spełni oczekiwania względem życia, które chcemy prowadzić, KTO zaakceptuje nas takimi jakimi jesteśmy, bez kombinowania i udawania, że jesteśmy  kimś kim nie jesteśmy, to nasze związki uczuciowe w większości przypadków będą niesatysfakcjonujące lub bolesne.

 

Biura matrymonialne i inne dobieracze w pary

W biurach matrymonialnych i placówkach tego typu łatwo ulec złudzeniu, że po wpisaniu odpowiedzi na kilkanaście pytań, automat (lub pani Marylka) dokona za nas wyboru partnera. Czy chcesz, aby jakaś maszynka zaprogramowana przez kogoś kogo nawet nie znasz i komu Twój los jest dokładnie obojętny, wybierała Ci osobę, z którą masz spędzić swoje prawdziwe realne życie? POBUDKA!

 

Pomijam już brak chemii pomiędzy parnterami, który nawet przy idealnej zgodności zadeklarowanych (i to słowo "zadeklarowanych" jest kluczowe) poglądów i przekonań, zwiedzie nas na manowce.

 

Wpisać w rubryczki można wszystko - nawet alkoholik, może wpisać, że jest zadeklarowanym i walczącym abstynentem. Kiedyś każde oszustwo się wyda, ale czy naprawdę masz czas na to, aby to sprawdzać, a przy okazji mocno się pogruchotać?

 

Jak wiedzieć kogo szukamy?

Przede wszystkim, zanim zacznie się szukać partnera idealnego, zastanów się KIM TY JESTEŚ. Proces szukania partnera najlepiej zaczynać od dogłębnego poznania siebie -  od nauczenia się siebie, przez inwestowanie czasu i sił we własny rozwój osobisty na każdym etapie Twojego życia. Nieważne czy masz lat 18 czy 58 - w każdym wieku masz prawo do idealnego związku. Nieważne czy jesteś obecnie w związku czy dopiero sie rozzglądasz za partnerem. Każdy  związek będzie dla Ciebie dobry tylko wtedy, gdy będziesz mieć pełną świadomość kim Ty jesteś, co sobą reprezentujesz, czemu interesują Cię tacy, a nie inni ludzie, jakie są Twoje oczekiwania względem partnera i skąd one się biorą, jakie masz wady i zalety, itd. Tylko samoświadomość i Twoja pełna wiedza na Twój temat, sprawi, że będziesz mógł określić, co będzie dla Ciebie w życiu dobre, a co nie, kto będzie dla Ciebie dobrym partnerem, a kto nie.

 

To tak, jak z wykonywaniem zawodu - możesz skończyć dowolną szkołę i dowolne studia i pracować w wyuczonym zawodzie. Ale jeśli nie cierpisz medycyny, a jesteś właśnie lekarzem (bo ktoś Ci powiedział, że tak będzie dla Ciebie lepiej, albo uznałeś, że dzięki temu osiągniesz coś extra od życia), to nie dość, że będziesz złym lekarzem, który wykonuje swoją pracę bez przekonania, bez zaangażowania, bez wizji tego, jak chciałby żyć, to dodatkowo unieszczęśliwisz siebie i swoich pacjentów. 

 

Ale jeśli praca, którą wykonujesz, jest Twoją pasją życiową, to czujesz się spełniony i szczęśliwy przez wiele lat, aż do emerytury. Zobacz taki przykład - jakie osoby idą na przedwczesną emeryturę mają ok. 50-tki (odliczając wcześniej czas do odejścia na upragnioną emeryturę), a jakie osoby starają się jak najdłużej pracować mając nierzdko nawet po 70 i więcej lat?

 

Tylko Ci, którzy są usatysfakcjonowani swoją pracą, chcą ją wykonywać, jak najdłużej, bo daje im radość, satysfakcję i spełnienie. Pozostałe osoby chcą odbębić lata pracy i przestać pracować. To co dla jednych jest fantastyczną przygodą życiową, dla innych jest karą.

 

W związkach ta zasada działa tak samo - jeśli pochopnie wybierzesz partnera, nie traktujesz go jak kogoś wyjątkowego, jak kogoś wartościowego, tylko jak grata, ktoremu odbiera się splendor i szacunek. Dodatkowo - to działa w obie strony!

 

Brak ustalonych wartości, poglądów i planów co do własnego związku, przyczynia się do jego upadku. Tak długo, jak długo nie poznasz siebie, nie wiesz kogo naprawdę szukasz. Stad tyle nieszczęśliwych małżeństw, które wcześniej pobierały się z wielkiej miłości. Problemem było to, że obie strony - partner i partnerka - mieli większość wartości różnych względem siebie. I co gorsza nie wiedzieli o tym.

 

Zadanie 1

Pomyśl - gdybyś mógł wybrać idealnego partnera ze wszystkich dostępnych osób na świecie - to kto by to byl. Dokładnie opisz wszystkie detale. Pisz tak długo, jak długo nie skończą Ci się pomysły ;)

 

 

Zadanie 2

Nie zaczynaj tego zadania, dopóki nie skończysz zadania nr 1!

 

A teraz pomyśl, z jakich własnych powodów wybrałeś kogoś takiego. CO konkretnie ten partner ma Ci zapewnić. Czy widzisz jakie Twoje braki ma przykryć i za Ciebie naprawić Twój partner?

 

Zastanów się, co możesz zrobić, aby samodzielnie sobie zagwarantować to, czego Ci brakuje w życiu. Tak długo, jak długo nie poczujesz się w 100% zadowolonym i spełnionym człowiekiem, tak długo Twoje związki nie będą tak satysfakcjonujące, jak mogły by być.

 

Artykuł pochodzi z 6- miesięcznego e-kursu "Rekolekcja życia" >

 

___________________________________________________________________________________________________________

Jak rozwiązać intymne problemy w Twoim związku
- profesjonalnie, skutecznie i anonimowo?

__________________________________________________________________________________________________________


Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.