Jak rozmawiać z kimś kto ma depresję?

wtorek, 13 września 2022

:: Konsultacje i terapia  online- umów najbliższy termin >

depresja

Jeśli ktoś z twoich bliskich cierpi na depresję pewnie i ty się nad tym zastanawiasz. Depresja dotyka coraz większej grupy osób. A najbliżsi najwcześniej są w stanie zauważyć, że coś jest nie tak, że coś zmieniło się w zachowaniu i zwyczajach osoby chorującej. Dlatego to pierwsze, ale i przez całe leczenie, wsparcie bliskich jest bardzo ważne. Często warunkuje w ogóle leczenie, bo ma ogromny wpływ na samopoczucie chorego. Kiedy osoba chora nie ma poczucia wsparcia, obniża się nastrój jeszcze bardziej i spada motywacja do działania w ogóle z leczeniem na czele.

 

Bliskim osób chorujących najczęściej towarzyszy bezradność. Chcą pomóc ale nie na wszystkie przejawy pomocy osoba chorująca reaguje. Kluczowe we wspieraniu chorego jest zaakceptowanie choroby. Co bardzo często może oznaczać, że będziesz pomagał w załatwianiu różnych ważnych spraw, żeby mogły być załatwione. W depresji trudnością może się stać zadbanie o swój własny wygląd, a co dopiero zadbanie o porządek w otoczeniu.

Nawet jeśli wydaje ci się, że twoja pomoc jest bezowocna, nie poddawaj się frustracji, sama twoja obecność jest ważniejsza niż jakieś wielkie działania.


Co mówić do osoby w depresji?

Najważniejsze, żebyś po prostu był i dał temu jasny wyraz – możesz powiedzieć „jesteś dla mnie ważny”, „będę cię wspierać”, albo po prostu „jestem tu”, „możesz na mnie liczyć”. Czasem to może być zrobienie zakupów, a czasem pomilczenie razem. Bardzo ważne abyś słuchał, nawet jeśli to, co usłyszysz będzie dla ciebie trudne do przyjęcia. Dla chorego, to ważne aby mógł opowiedzieć o tym co czuje, myśli i co się z nim dzieje. Twoje zaangażowanie i zainteresowanie pokaże, że faktycznie jest dla ciebie ważny i to co się z nim dzieje. Bądź w tym wszystkim sobą, nie unikaj tematów sprzed choroby. Nic się nie zmieniło, ta osoba nadal potrzebuje kontaktu ze światem i twoich żartów czy tematów ogólnych, ze świata. Bardzo ważne, jeśli zdecydujesz się wspierać, aby zadbać o leczenie i jego kontynuację, czasem może to oznaczać, że będzie trzeba zaprowadzić do terapeuty czy psychiatry, bo może być sytuacja gdzie osoba chora zdecyduje o zaprzestaniu leczenia – dopytuj wtedy jaki jest tego powód i wskaż na korzyści z leczenia, bo na pewno jakieś zauważysz.

Ważne również aby inicjować spotkania, czy po prostu kontakt. Osoby w depresji często izolują się od otoczenia.

Doceniaj starania czy drobne postępy. Jeśli na przykład zadba o swój wygląd, sprzątnie ze stołu, umyje zęby, to zawsze dobry znak – zauważ to. To pokaże troskę, zaangażowanie ale przede wszystkim stanie się zachętą do dalszego działania i kontynuowania postępów.

Ale głównie chodzi o to, aby być obecnym. Osoba chora nie może być sama, musi wiedzieć, że ma wsparcie.

 

Czego nie mówić do osoby chorującej na depresję?

Przede wszystkim, pamiętaj że depresja to choroba. Nigdy nie mów do chorego: „wyolbrzymiasz”, „inni mają gorzej”, to twoja wina”, „weź się w garść”. Nie należy porównywać chorego do innych z depresją, ponieważ każdy jest inny i przebieg depresji również może być inny. Pamiętaj, że osoba chora wcale nie chce od ciebie dobrych rad. Wystarczy być i wspierać.

Nie popadaj w frustrację, nawet jeśli osoba którą wspierasz nie wykazuje zainteresowania rozmową, to wcale nie oznacza, że nie potrzebuje kontaktu z tobą, wręcz przeciwnie. Spędzajcie czas tak jak wcześniej, przynajmniej próbujcie.

Bardzo ważne, jeśli w którymś momencie osoba chora wspomnij o samobójstwie – nie bagatelizuj tego. Zawsze traktuj to poważnie. Wtedy należy sięgnąć po pomoc specjalisty. Jeśli stan będzie ostry możesz zadzwonić po pogotowie.

 

Zadbaj o siebie abyś mógł być wsparciem. Twoja rola może być nieoceniona dla wyzdrowienia.

 

Alicja Krawczyk
Psycholog 
Praktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu
Doradca Zawodowy

 

Źródło:
1 https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression
2 http://sposobynadepresje.pl/sposoby-na-depresje/

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.