Jak rozpocząć życie tu i teraz?

środa, 19 lipca 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Często zatracamy się w przeszłości lub ciągle zastanawiamy się o przyszłości, tracąc w ten sposób możliwość cieszenia się chwilą obecną. Życie tu i teraz to sztuka, która wymaga praktyki i świadomości. W tym artykule przedstawimy kilka kluczowych kroków, które pomogą Ci zacząć żyć pełnią życia właśnie teraz.

Jednym z najważniejszych kroków, aby móc żyć tu i teraz, jest uwolnienie się od przeszłości. Oczywiście, doświadczenia i nauki, które zdobyliśmy w przeszłości, są cenne, ale nie powinniśmy pozwolić im ograniczać naszej teraźniejszości. Przebacz sobie i innym, zaakceptuj, że przeszłość jest nieodwracalna, a Ty masz moc decydowania o tym, jak chcesz żyć teraz.

Znalezienie celów i pasji w życiu pomoże Ci skupić się na teraźniejszości. Określ, czego pragniesz, jakie wartości są dla Ciebie ważne i jakie działania podejmiesz, aby je osiągnąć. Niech te cele będą napędzającą siłą do działania teraz i cieszenia się drogą, a nie tylko wynikiem, który dopiero nadejdzie w przyszłości.

Uważność to kluczowa umiejętność, która pomaga nam żyć w chwili obecnej. Oznacza to skupienie się na tym, co dzieje się wokół nas, w naszych ciałach i umysłach, bez osądzania czy oceniania. Praktykowanie medytacji, głębokiego oddychania i obserwowania swoich myśli bez ich utożsamiania pomoże Ci zwiększyć swoją świadomość i być bardziej obecnym.

Często zapominamy o tym, że szczęście i radość można znaleźć w prostych i codziennych rzeczach. Naucz się dostrzegać i doceniać małe momenty, takie jak promień słońca na skórze, śpiew ptaków, ciepły uśmiech innej osoby. Skupienie się na tych drobnych radościach pomoże Ci zanurzyć się w chwili obecnej i cieszyć się nią w pełni.

W dzisiejszym szybkim tempie życia łatwo jest wpadać w pułapkę nieustannego pośpiechu i zaganiania się. Praktykowanie świadomej zwolnionej aktywności pomoże Ci skupić się na obecnym momencie. Wykonując każde zadanie, zatrzymaj się na chwilę, odetchnij i skoncentruj się na tym, co teraz robisz, zamiast myśleć o kolejnych rzeczach, które czekają na Ciebie.

Życie tu i teraz to nie tylko cel, ale również droga. Uwolnienie się od przeszłości, odkrycie swoich celów i pasji, praktykowanie uważności, docenianie małych rzeczy i zwolnienie tempa życia to kluczowe elementy, które pomogą Ci zacząć żyć pełnią życia właśnie teraz. Nie odkładaj na później, zacznij działać już teraz i dostrzeż piękno chwili, która czeka na Ciebie w każdym momencie dnia.

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.