Jak sobie radzić z wysoką wrażliwością?

czwartek, 18 maja 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Czym jest wysoka wrażliwość?

Wysoka wrażliwość to cecha charakteryzująca pewną grupę ludzi, którzy doświadczają intensywnych emocji i reagują silnie na bodźce zewnętrzne. Osoby o wysokiej wrażliwości często doświadczają głębszych poziomów empatii, zauważają subtelności w otoczeniu i są bardziej podatne na stres. Choć wysoka wrażliwość może być wyzwaniem, istnieją praktyczne strategie, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tą cechą.

Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z wysoką wrażliwością jest zrozumienie i zaakceptowanie swojej cechy. Zamiast ją potępiać, zobacz ją jako swoją siłę. Wysoka wrażliwość może dawać ci wgląd w subtelności życia i pozwalać na bardziej autentyczne relacje z innymi ludźmi.

Osoby o wysokiej wrażliwości często czują się przytłoczone nadmiarem bodźców. Warto nauczyć się identyfikować te sytuacje i środowiska, które nas przeciążają. Może to obejmować unikanie głośnych miejsc, ograniczenie czasu spędzanego w tłumach czy stworzenie spokojnego miejsca, w którym można odpocząć i złapać oddech.

Wysoka wrażliwość może prowadzić do większego narażenia na stres. Dlatego ważne jest wprowadzenie praktyk samoopieki i relaksacji do codziennego życia. Medytacja, joga, oddychanie głębokie, spacery na świeżym powietrzu i znalezienie swojego hobby mogą pomóc w obniżeniu poziomu stresu i utrzymaniu równowagi emocjonalnej.

Wysoka wrażliwość często idzie w parze z tendencją do przeciążenia się emocjonalnego. Warto nauczyć się wyznaczać zdrowe granice, aby chronić swoje emocje. Ucz się mówić "nie" w sytuacjach, które mogą cię przytłoczyć i uczestniczyć w aktywnościach, które naprawdę cię odprężają i cieszą.

Osoby o wysokiej wrażliwości często odczuwają emocje w sposób bardziej intensywny niż inni. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się radzenia sobie z emocjami, takimi jak stres, smutek czy gniew. Jednym z najlepszych sposobów na to jest medytacja, która pomaga wyciszyć umysł i uspokoić emocje. Również terapia może pomóc w rozwoju umiejętności radzenia sobie z emocjami.

Nie bój się szukać wsparcia w swoim otoczeniu. Szukaj osób, które cię rozumieją i akceptują. To mogą być bliscy przyjaciele, członkowie rodziny lub grupy wsparcia.

 

"Jestem wysokowrażliwa jak sobie radzić?"

Po pierwsze zdobądź wiedzę na temat wysokiej wrażliwości i zrozum, że to normalna cecha, która występuje u wielu ludzi. Dowiedz się, jakie są jej cechy i jak wpływa na twoje życie. Wiedza może pomóc w zaakceptowaniu swojej wrażliwości i zrozumieniu, że jest to coś, czym możesz zarządzać.

Nie bagatelizuj swoich uczuć ani nie próbuj ich tłumić. Zamiast tego, staraj się zrozumieć, skąd się biorą i jak możesz z nimi pracować.

Szukaj osób, które Cię rozumieją i akceptują taką, jaka jesteś. Wsparcie emocjonalne od bliskich przyjaciół, rodziny lub grup wsparcia może pomóc Ci przetrwać trudne chwile i zyskać perspektywę innych osób, które również są wysokowrażliwe.

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Odpoczywaj regularnie, śpij wystarczająco długo, jedz zdrowo, znajdź czas na relaks i wykonuj aktywność fizyczną. Dbanie o siebie pomoże Ci utrzymać równowagę emocjonalną i zmniejszyć negatywne skutki stresu.

Naucz się mówić "nie" i wyznaczaj granice, gdy czujesz, że jest to konieczne. Wysokowrażliwe osoby często mają skłonność do podejmowania nadmiernych obowiązków i angażowania się w sytuacje, które ich przeciążają. Ustalanie granic i wyrażanie swoich potrzeb jest ważne dla Twojego dobrostanu.

Praktykuj techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie, joga lub tai chi. Te techniki mogą pomóc Ci wyciszyć umysł, zredukować stres i zwiększyć poziom spokoju.

Szukaj pozytywnych aspektów w swojej wrażliwości: Wysoka wrażliwość może mieć także wiele pozytywnych aspektów. Może Ci pomóc w rozumieniu innych ludzi. 

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.