Jak stworzyć dobry związek

wtorek, 26 września 2017

:: Problem dotyczy Ciebie?  Przeczytaj o terapii dla par lub terapii rodzinnej > 

Mieć udany związek

Coraz więcej osób chce wiedzieć, jak mieć udany związek. To dobrze, że kariera i pieniądze (równie ważne) odsuwają się na dalszy plan, a na froncie pojawia się budowanie udanych relacji. Takie problemy, jak ciągłe kłótnie w związku, chorobliwa zazdrość, dystans i samotność w związku, brak intymności, problemy z zaufaniem, dylematy czy i jak układać sobie życie z osobą po rozwodzie, oraz jak rozmawiać o uczuciach, to codzienność wielu ludzi.

Zbudowanie dobrej, serdecznej relacji jest zadaniem o wiele trudniejszym, niż prowadzenie samochodu i aż dziwne, że aby mieć prawo jazdy trzeba zaliczyć specjalny kurs i zdać trudny egzamin. Co więcej są rekordziści, którym tak bardzo zależy na prawku, że egzamin zdają po 8-10 razy.  Natomiast w przypadku związków przeważnie wystarczy złożyć wniosek, zapłacić i podpisać dokumenty. Żadnej rzetelnej nauki o byciu razem, małżeństwie, odpowiedzialności, rodzicielstwie, przezwyciężaniu trudności. Wiedzę o tym, jak wyrazić uczucia czerpie się zazwyczaj podpatrując swoich rodziców i znajomych (którzy nie muszą mieć najlepszych relacji), przyprawioną banałami czerpanymi z filmów i lektur. A kiedy coś zaczyna się psuć następuje zawód, rozczarowanie, wzajemne obwinianie, płacz i podejmowanie decyzji czy się rozwieść. W tej materii też są wielokrotni rekordziści.

I tak mija życie.  Pojawiają się nowe osoby, nowe związki. Niejednokrotnie nieudane, choć za każdym razem podejmowane z nadzieją na lepszy obrót spraw. Jednak o ile warto zdobywać jakąś umiejętność pod czujnym okiem instruktora, tak od nowa niszczyć życie sobie, partnerowi i często dzieciom, nie jest już tak chwalebne.

 

Jak powinien wyglądać związek

Nie ma jednej uniwersalnej recepty na udany związek dla wszystkich ludzi na świecie, ponieważ każdy z nas jest inny. Rodzimy się, żyjemy i umieramy w różnych miejscach na ziemi, w miejscach w których zakorzenione są odrębne przepisy, prawa, kultura. 2000 lat temu w Izraelu bycie wdową oznaczało, że jest się na marginesie społeczeństwa, mimo że małżonek za życia mógł być bogobojnym i szanowanym mieszkańcem swojej społeczności. Jednak wdowa po nim, z chwilą jego śmierci stawała się nikim, często na pograniczu głodowania i bezdomności. Dzisiaj taka sytuacja budzi jedynie zdziwienie i współczucie.

Szacuje się, że ok. 80% odczuwanego szczęścia wypływa z udanych relacji z innymi ludźmi.  Można osiągnąć społeczny i osobisty sukces stosując techniki asertywnej komunikacji, nauczyć się ze sobą rozmawiać, mówić tak, by partner faktycznie zrozumiał co się do niego mówi, a przede wszystkim aktywnie słuchać.

 

Zawsze możesz dotrzeć do przyczyn swoich trudności z bliską osobą, zacząć pracować nad poprawą relacji by zupełnie je odmienić. Możesz też wcześniej przygotować się do swojego związku, aby od startu Wasz układ był satysfakcjonujący dla obu stron.

Jeśli zrozumiesz, jakie przekonania z przeszłości wpływają na Twoje dzisiejsze postępowanie w związku, jeśli nauczysz się zasad skutecznej komunikacji (bez obwiniania, poniżania czy wyzwisk), jeśli poznasz możliwości budowania bliskości z partnerem i przyswoisz sobie nawyki, jakie mają szczęśliwe pary – stworzenie szczęśliwszego związku niż kiedykolwiek wydawało Ci się możliwe jest absolutnie realne.

Budowanie relacji małżeńskich

Istnieją bardzo konkretne rzeczy, których trzeba unikać, by nie zniszczyć związku. Dzięki opanowaniu kilku podstaw jesteś w stanie pozbyć się całych grup problemów, które być może trapią teraz Twój związek. Poniżej kilka prostych podpowiedzi, jak zbudować udany związek.

 1. Zmiana Twojego zachowania wpływa na zachowanie partnera.
  Pomyśl CO możesz zmienić, by Wasze relacje stały się lepsze.
  Następnie wczuj się w skore partnera i zastanów się co on mógłby chcieć zmienić w Waszym związku. Porozmawiajcie o tym.
 2. Pomyśl cos miłego o swoim partnerze.
 3. Zastanów się, co możesz zrobić inaczej, by związek był bardziej satysfakcjonujący dla Was obojga. Zapisz to.
  Następnie zmień 1 swoje zachowanie. Obserwuj co się będzie dziać przez 7 dni.
 4. Zrób coś, co sprawi przyjemność Twojemu partnerowi. Tak po prostu. I rób to systematycznie.
 5. Przestań zrzędzić.

 

Psycholog przez internet

Osobom w związkach, które przechodzą poważniejsze kryzysy, ale chcą osiągnąć szczęście w związku polecamy:

e-Terapię par >
e-Konsultacje z psychologiem lub e-Terapię indywidualną >

Szkolenia online
„21 kroków do udanej komunikacji” >
„Jak mieć udane związki” >
„Jak uwierzyć w siebie i sprawić, by życie miało sens” >

Jeżeli dwoje ludzi angażuje się w łączące ich uczucie, to możemy mówić o szczęśliwym związku obojga. Bez zaangażowania niemożliwe jest istnienie związku, lub staje się on niekompletny a przez to podatny na rozpad. Poza łączącym zaangażowaniem i miłością, ważne jest aby po prostu lubić swojego partnera. Nie tylko kochać, ale także akceptować i przyjaźnić się z nim. Dojrzały kompletny związek, musi w sobie zawierać elementy przyjaźni, co sprawia, że łączące partnerów uczucie staje się jeszcze silniejsze i bardziej pełne.

 

 Pozdrawiam serdecznie
Aneta Styńska

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.