Jak uniknąć uzależnienia od alkoholu?

czwartek, 9 marca 2023

:: Konsultacje online z terapeutą uzależnień - umów najbliższy termin >

Uzależnienie od alkoholu

Antoni Kępiński (lekarz psychiatra) wyróżnił trzy modele picia:

  • ucieczkowy – służący odprężeniu, poprawie nastroju,

  • społeczny – w okazjach towarzyskich,

  • dla przyjemności samego picia.

W pierwszym osoba zaczyna pić aby się wyluzować, poprawić swoje samopoczucie, np. po ciężkim dniu w pracy czy po prostu dla wyregulowania emocji. W drugim pije ze znajomymi, na imprezach, albo po prostu przy spotkaniach z innymi. W trzecim zaś dla samego picia, bo lubi.

 

Nie ma znaczenia jaki jest styl sięgania i spożywania, nikt nie jest wolny od ryzyka uzależnienia. Chociaż są badania wskazujące na szczególne ryzyko, wrodzoną predyspozycję do uzależnienia. Ale dopiero predyspozycja plus okoliczności środowiskowe, psychologiczne, emocjonalne i biologiczne wpływają na to.


Alkohol sprawia, że wzrasta poziom dopaminy i serotoniny w mózgu, czyli neuroprzekaźników układu nagrody. Dlatego po spożyciu alkoholu pojawia się przyjemne uczucie, poprawia się humor. Ale kiedy stężenie alkoholu we krwi maleje obniża się też poziom dopaminy i serotoniny, do wartości niższych niż przed spożyciem. Co przy częstym spożywaniu alkoholu może doprowadzić do zmniejszenia wydzielania tych neuroprzekaźników, a to może przerodzić się w pułapkę sięgania po alkohol aby poprawić samopoczucie, a w konsekwencji już konieczność poprawiania sobie samopoczucia alkoholem. Niestety poziom serotoniny i dopaminy nie jest już taki jak przed rozpoczęciem picia.

 

Jak widać jedyną być może skuteczną metodą jest unikanie picia albo całkowita abstynencja. Ale pewnie wiele osób nie weźmie tej opcji w ogóle pod uwagę. Wszechobecny alkohol i kultura picia w naszym kraju nie sprzyja takiemu podejściu. Warto jednak mieć świadomość co dzieje się w naszym mózgu i w związku z tym ograniczyć zarówno ilość jak i częstotliwość. Nawet może lepiej pić rzadziej ale po prostu więcej.


Jeśli chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo w kwestii picia, zwróć uwagę na środowisko. Towarzystwo, czyli przebywanie z osobami, które spożywają alkohol często w dużych ilościach, może sprzyjać rozwinięciu się uzależnienia.

 

Bardzo ważne jest aby nie pić w samotności. Pijąc samemu łatwo stracić kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu.

Nigdy nie pij kiedy jesteś smutny – zapijanie smutków to prosta droga do uzależnienia. Alkohol poprawi ci humor a mózg łatwo się do tego przyzwyczai i będzie chciał z tego korzystać.


A jeśli czujesz, że w twoim życiu dzieje się coś, z czym trudno ci sobie radzić samemu, albo mierzysz się z jakimiś trudnościami – idź do specjalisty, który cię wysłucha i pomoże ci odnaleźć własne zasoby aby nauczyć się radzić sobie niezależnie od sytuacji. Może uznasz, że terapia będzie dla ciebie dobrym rozwiązaniem, opcji jest dużo, a terapia jest na pewno lepszym wyjściem niż ucieczka w alkohol. Dlatego zanim zaczniesz pić zadaj sobie pytanie – czemu ja to robię? Po co sięgam po alkohol?

 

 Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.