Jak utrzymać związek na odległość

środa, 28 października 2015

:: Problem dotyczy Ciebie?  Przeczytaj o terapii dla par lub terapii rodzinnej > 

 

terapia par onlineZwiązek na odległość jest wyzwaniem, przed którym dziś staje mnóstwo ludzi. Praca w dalekich miastach czy krajach, częste delegacje, różne inne powody, które nie pozwalają im mieszkać razem.

Jednak mówienie o tym, że związek na odległość nie ma szans, jest tak samo nieuprawnione jak to, iż jest on prosty, jak utrzymanie relacji na miejscu.

Co osłabia związek na odległość?

Codzienne kontakty są niezbędne, aby utrzymać zdrową relację. Niestety, większość komunikacji odbywa się bez udziału wszystkich kanałów komunikacji, a więc rozmowa przez telefon tak naprawdę nie umożliwia pełnoprawnego kontaktu werbalnego, jaki ma się z drugą osobą w czasie rozmowy w cztery oczy.

To, co bardzo ważne, to dostosowanie kontaktu do możliwości obojga stron.

Tradycyjną rozmowę teoretycznie prowadzi się łatwo – jej zasady są intuicyjnie zrozumiałe, ale już komunikatory internetowe czy nawet telefon umożliwia naginanie ich do własnych potrzeb.

To dobrze czy źle? Okazuje się, że niezbyt dobrze, ponieważ tym, co pozwala nawiązać kontakt, jest właśnie sformalizowany, uporządkowany schemat rozmowy, który w czasie telefonów czy pogaduszek na czacie jest mocno zachwiany.

 

Jak nauczyć się rozmawiać?

Mimo że komunikacja jest do pewnego stopnia przyrodzoną cechą wszystkich ludzi, w praktyce z różną skutecznością potrafimy się tym narzędziem posługiwać. Duża rolę odgrywa tutaj postrzeganie podświadome bodźców pozawerbalnych, a więc choćby umiejętność odczytania nastroju drugiej osoby z tonu głosu albo mimiki. Mimo że każdy z nas takie komunikaty wysyła i w jakiś sposób odbiera, często robimy to na tyle nieprecyzyjnie, iż potrzebne są „lekcje” komunikacji z psychologiem. Uzdrowienie komunikacji wymaga bowiem nabrania pewnych nawyków, stworzenia swoistych wzorców, które pozwalają właściwie reagować.

 

Seks w związkach na odległość

Kontakty płciowe czy w ogóle bliskość fizyczna są ważnym elementem komunikacji w związku, którego nie da się utrzymać przy zwiększonej odległości. W takim przypadku mogą okazać się pomocne rozmowy z seksuologiem, ponieważ przedłużające się okresy abstynencji zaburzają rytmy biologiczne partnerów i sprawiają, że zbliżenia stają się mniej satysfakcjonujące, co samo w sobie może działać niszcząco na każdy związek. Tak naprawdę jest to jednak konieczność rzadsza niż rozmowa z psychologiem, ponieważ wstrzymanie kontaktów fizycznych można w pewnym stopniu wynagrodzić satysfakcjonującą komunikacją. Oczywiście, że to nie to samo, ale przy poprawnie działającej komunikacji związek na odległość przetrwa również bez seksu, ale bez jednego i drugiego najpewniej nie da się go uratować.

 

Podsumowanie

Problemy z utrzymaniem związków na odległość wynikają w głównej mierze z niemożliwością zachowania dobrego kontaktu. Dziś nie zawodzi jednak technika, jak to było kiedyś, ale ludzie i właśnie dlatego należy nauczyć się ze sobą rozmawiać.

Im lepiej się rozumiecie (co nie oznacza wcale, że musicie być jednomyślni), tym łatwiej będzie wam przetrwać rozłąkę. Jeśli jednak zaniedbacie komunikację na najbardziej podstawowym poziomie, nie uda się utrzymać dojrzałego związku ani na odległość, ani na miejscu, ale w pierwszym przypadku szybko się od siebie oddalicie.

 

Pozdrawiamy Cię
Psychorada.pl

___________________________________________________________________________________________________________

Jak rozwiązać intymne problemy w Twoim związku
- profesjonalnie, skutecznie i anonimowo?

__________________________________________________________________________________________________________

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.